• ΝΕΑ ΑΠΟ ΣΤΟΜΑΤΟΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΣΚΠ

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #104082  από costas1968
 Σάβ Ιουν 28, 2014 3:05 am
ΣΤΕΦΑΝΟΣ έγραψε:Μόλις πέσουν οι μίζες θα δεις φωτιά πάρουν τα βιβλιάρια ....

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ - ΕΦΟΣΟΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ- ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΠΙ!!
ΑΥΤΑ ΜΕΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!!!!
:smile-flower:
 #104086  από nick1981
 Σάβ Ιουν 28, 2014 10:22 am
ontws ολα ειναι θεμα χρηματων!
οπως ο τριανταφυλλου στο αιγινητειο που οταν ειχα παει στο ιατρειο του κανονισαμε το rebif,κ οταν πηγε η μητερα μου της εγραψε το betaferon κ μετα που ξαναπηγε να αλλαξει τις γνωματευσεις,την εκανε ξεφτιλα στο νοσοκομειο κ της λεει, εγω δεν ειμαι πιονι του γιου σου, κ αν ειχα τετοιο παιδι θα το επνιγα!!φυσικα μετα πηγα στο ρομπο κ ολα πηγαν καλα. ή αλλο οτι βαφτιζουν συνεδρια κ ημεριδες τα ερωτικα οργια που κανουν με τα χρηματα των φαρμακευτικων!
 #104103  από Thor
 Κυρ Ιουν 29, 2014 10:08 am
nick1981 έγραψε:ontws ολα ειναι θεμα χρηματων!
οπως ο τριανταφυλλου στο αιγινητειο που οταν ειχα παει στο ιατρειο του κανονισαμε το rebif,κ οταν πηγε η μητερα μου της εγραψε το betaferon κ μετα που ξαναπηγε να αλλαξει τις γνωματευσεις,την εκανε ξεφτιλα στο νοσοκομειο κ της λεει, εγω δεν ειμαι πιονι του γιου σου, κ αν ειχα τετοιο παιδι θα το επνιγα!!φυσικα μετα πηγα στο ρομπο κ ολα πηγαν καλα. ή αλλο οτι βαφτιζουν συνεδρια κ ημεριδες τα ερωτικα οργια που κανουν με τα χρηματα των φαρμακευτικων!
Εχεις δικιο νικ1981 και εγω αγανακτω με γιατρους
δεν φτανει που δεν εχουν εργαλεια να δουλεψουν
στη λενε κιολας γιαυτο γενικα τους αποφευγω
καποιο παρατηρητηριο ειχε κανει μελετη με αποτελεσμα
οτι ειτε παρεις θεραπεια ειτε οχι πανω κατω τα ιδια
Το εχω ζησει και γω αυτα που λες
 #104134  από ΣΤΕΦΑΝΟΣ
 Δευ Ιουν 30, 2014 3:17 pm
Πάντως από της αναφορές που υπάρχουν και στο αγγλικό φόρουμ δεν υπάρχουν σοβαρές επιπλοκές στη χρήση του εδώ και ένα χρόνο περίπου χρησιμοποιείτε
 #104136  από litsa
 Δευ Ιουν 30, 2014 5:21 pm
nick1981!! χίλια δίκια έχεις!!!
 #104139  από Tania
 Δευ Ιουν 30, 2014 6:21 pm
Διαβάζω κι εγώ σε ξένα forums ότι αυτό το φάρμακο είναι πολύ ελπιδοφόρο στη μειωση των υποτροπών και στην εξέλιξη της αναπηρίας με κάποια posts ατομων που το παίρνουν και δεν έχουν κάνει υποτροπή ενώ γράφουν και για ελαχιστες παρενέργειες (αισθηση εξαψης για λίγο η πονοκέφαλο).Μακαρι να είναι καλό και αποτελεσματικο.Να αναπτερωθει η ψυχολογία μας για αρχή.
 #104142  από nick1981
 Δευ Ιουν 30, 2014 9:14 pm
οι γιατροι μας θελουν πιονια τους κ να τους εχουμε για θεους!λιγοι τιμουν τον ορκο τους!!
οσον αφορα τη νεα θεραπεια ολοι οι γιατροι παρα το οτι μου λενε οτι δεν πρεπει να αλλαξω γιατι το ρεμπιφ μου παει πολυ καλα, αν αλλαζα,μονο γι αυτο!ακομα κ ο ρομπος μου το ειπε, κ λογικα ξερετε τι σημασια,τη βαρυτητα κ ποσο ειλκρινης ειναι αυτος ο γιατρος=ανθρωπος.
εχει ελαχιστες κ ανεκτες παρνεργειες κ θεωρητικα προστατευει πιο πολυ απο τις ιντερφερονες!δεν αντεχω αλλο τις ενεσεις ρε παιδια!!!!!!κοντα 5 χρονια περασαν,
με νιωθετε ε??//
μπορει να μην εχω τις τυπικες παρενεργειες του ρεμπιφ αλλα εχω ατονια,αδιαθεσια κ γενικα μελαγχολια συνεχως!!οταν τυχει να μη κανω για καμια βδομαδα λογω διακοπων π.χ πεταω!!
λιτσα εχουμε καιρο να τα πουμε,οταν γυρισω απο κυπρο θα σε παρω τηλ. ευχομαι να εισαι καλα κ να ξεχασες ποτε ηταν η τελευταια υποτροπη που περασες.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ/ΕΣ ΚΑΛΑ!!
 #104144  από LL--MM
 Τρί Ιούλ 01, 2014 12:02 am
nick1981 έγραψε:οι γιατροι μας θελουν πιονια τους κ να τους εχουμε για θεους!λιγοι τιμουν τον ορκο τους!!
Πραγματικά, και παει στην οργή να πέσουμε στην "ιατρολατρεία", αναπόφευκτα, όμως όπως λέγαν οι παλιοι, "τα στερνά τιμούν τα πρώτα"... Όταν το καταλάβουμε, μας το παίζουν κι ανώτεροι κι "αθώοι", κι οι "πιστοί" εντυπωσιάζονται, χάφτουν ότι βρούν, γιατί άσχημο πράμα να πέφτει "θεός σου" απ' το βάθρο του...

οσον αφορα τη νεα θεραπεια ολοι οι γιατροι παρα το οτι μου λενε οτι δεν πρεπει να αλλαξω γιατι το ρεμπιφ μου παει πολυ καλα, αν αλλαζα, μονο γι αυτο εχει ελαχιστες κ ανεκτες παρνεργειες κ θεωρητικα προστατευει πιο πολυ απο τις ιντερφερονες!
Προσέχετε, πάντως, τ'ακριβά φάρμακα δε θα καλύπτονται πάντα, τους καρκινικούς τους αφήνουν τα ταμεία στην τύχη τους...

δεν αντεχω αλλο τις ενεσεις ρε παιδια!!!!!!κοντα 5 χρονια περασαν, με νιωθετε ε??//
Μα ναί, φίλε αλλά νοιώσε κι εσύ ότι η σκπ δεν ειναι η μόνη ασθένεια με ενέσεις ανά τον κόσμο, τι να πουν εκείνοι που έχουν "δυό, τρείς, χίλες δεκατρείς παραπάνω";;; Όλοι τις βαριόμαστε, αλλά ο λύκος χρειάζεται μεθορεξάτες για ν'αποφεύγονται οι ήδη αρκετές κορτιζόνες, ο διαβήτης ινσουλίνες, η αναιμία ενέσεις σιδήρου, και κάθου γύρευε... Το τι αντέχουμε δεν είναι ακριβώς θέμα επιλογής, ούτε τόσο "φωτογένειας"... Σε φτάνει το κλιπ; viewtopic.php?f=10&t=4771
. Oυτ'εμένα μ'αρέσουν οι ενέσεις, αλλά... :confusion-shrug:


μπορει να μην εχω τις τυπικες παρενεργειες του ρεμπιφ αλλα εχιω ατονια,αδιαθεσια κ γενικα μελαγχολια συνεχως!!οταν τυχει να μη κανω για καμια βδομαδα λογω διακοπων π.χ πεταω!!
Ευτυχώς που δεν έπεσες στα νύχια του Χίμλερ: viewtopic.php?f=47&t=3927&p=90845

λιτσα εχουμε καιρο να τα πουμε,οταν γυρισω απο κυπρο θα σε παρω τηλ. ευχομαι να εισαι καλα κ να ξεχασες ποτε ηταν η τελευταια υποτροπη που περασες.
Κατανοώ ότι το λες για ευχη, αλλά ξέρεις πως οταν "σταματάν" οι υποτροπές, έρχονται οι μεγαλύτερες δυσκολίες, αυτές που δεν έχουν "διαλείμματα"

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ/ΕΣ ΚΑΛΑ!! Επίσης