• TECFIDERA

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130796  από GUS
 Κυρ Δεκ 02, 2018 9:17 pm
δν ειχα ελπιδες για ιαση...απλα δν σ προσφερουν θεραπεια,ας μη σε κανουν χειροτερα!!σπαστικοτητα με τις ιντερφερονες δν ειχα,τωρα εχω,δν ξερω αν ευθυνεται το χαπι ή ειναι εξελιξη της νοσου,αυτο ρωτησα...
 #130806  από manolo
 Τρί Δεκ 04, 2018 7:36 am
Εξελιξη της νοσου ειναι Gυs,δεν ειναι παρενεργειες του φαρμακου,για αυτο σου αναφερω τροπους αντιμετωπισεις των συμπτωματων εκτος απο τα φαρμακα,την ιντερφερονη γιατι την εκοψες?βαρεθηκες τις ενεσεις,αφου σε πηγαινε καλα μεχρι τωρα...
 #130807  από GUS
 Τρί Δεκ 04, 2018 5:54 pm
δν τις βαρεθηκα ακριβως....αν κ ειχα παρενεργειες,αρκετες αλλα τν παλευα...μ εκανε υπατικα...οποτε ημουν περιπου 6μηνο χωρις θεραπεια μεχρι να στρωσει το πραγμα...κτ αναφερθηκε τοτρ κ copaxone αλλα δν ξαναμπαινεις σε τετοια διαδικασια παλι...!οποτε πηγα στο χαπι...
 #133296  από agela
 Πέμ Νοέμ 12, 2020 11:10 am
καλημέρα σε ολους!!
με λενε αγγελικη και ειμαι 35 ετων. εχω ms εδω και ενα μιση χρονο ξεκινησα με ιντερφερονες ( plegrity ) οι οποιες με τσακισαν σωματικα υπατικα και ψυχικα προχωρησα σε copaxone ( ενεσεις ) οπου δε με βοηθησε (πολυ ελεφρυ το κοκτειλ μαλλον!!!) και εδω και 6 μηνες ειμαι με tesfidera το χαπι με βαση οτι εχω παρει μεχρι στιγμης φαινετα να με σταθεροποιησε χωρις βεβαια να μου εχει εξαφανισει τα διαφορα που νιωθω (μουδιασματα, ρευμα στα ποδια κτλ) ισω ομως να τα εχει ελαττωσει στην αρχη της ληψης ειχα κοκκινισμα δυο φορες το μηνα το στομαχι μια χαρα αλλα το παιρνω αφου φαω καλα... προσπαθω να γυμναζομαι πολυ και γενικα να κινουμαι... τον τελευταιο καιρο εχω καποιους πονους στη μεση και στα ποδια (που δεν τα ειχα) και κοκκινιζω πιο συχνα σχεδον καθημερινα ... δεν ξερω αν παιζει ρολο η ψυχολογια η οποια δεν ειναι καλη... κουραγιο και δυναμη σε ολους !!!
 #133316  από bagia
 Κυρ Νοέμ 15, 2020 10:40 am
Καλημέρα σε όλους! Ένα χρόνο ακριβώς με tecfidera. Τελευταία υποτροπή τον περασμένο Νοέμβριο στο ακουστικό νεύρο όπου και ξεκίνησα αγωγή. Το πρώτο διάστημα είχα περίπου 1 φορά την εβδομάδα κοκκινίλες και ένα εσωτερικό φούντωμα σαν αλλεργική αντίδραση.
Έχω πολύ καιρό να το νιώσω, ωστόσο έχω παρατηρήσει ότι συνδέεται στενά με τη διάθεση και την διατροφή μου. Δεν είχα καμία παρενέργεια του γαστρεντερικού. Κάνω γυμναστική, μεσογειακή διατροφή και ψυχοθεραπεία. Όλα τα "συμπτώματα" που είχα με έχουν αφήσει ήσυχη στην ώρα (μουδιάσματα, πόνοι, κούραση)

Στις τελευταίες μαγνητικές πριν 1 μήνα, δεν φάνηκε καμία νέα εστία και καμία ενεργή. Οι αιματολογικές μου καλές! :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #133581  από MPIP
 Σάβ Φεβ 27, 2021 3:47 pm
Αλλαζω αγωγή και εχω αρκετες καρτελες οποιος θελει ας στειλει μνμ
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8