• Προς κυρίες θέμα εγκυμοσύνης

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #135079  από mar87
 Τρί Απρ 05, 2022 5:03 pm
Καλησπέρα!Έχω έναν πολύ μεγάλο προβληματισμό.. Νευρολογος μου είπε ότι θα πρέπει να σταματήσω όλα τα φάρμακα που λαμβάνω για δύο μήνες (tecfidera,miorel,fampyra) πριν ξεκινήσω όποια προσπάθεια για εγκυμοσύνη.Ωστοσο μείωσα για δύο βδομάδες τη δόση του miorel από 4σε 3χαπια για δύο εβδομάδες για να δω πώς είμαι κ μπορώ να πω ότι τις 3 τελευταίες μέρες δε μπορούσα να περπατήσω... Άμεσα επανέφερα την αρχική δόση κ άρχισα να συνερχομαι.Το θέμα είναι, αντέδρασα έτσι με απλή μείωση όχι διακοπή φαρμάκων κ εφόσον θα χρειαστεί ένα διάστημα αποχής πριν την προσπάθεια κ η προσπάθεια δε σημαίνει ότι θα επιτύχει άμεσα, τί κάνουμε σ αυτήν την περίπτωση???? Υπάρχει κάτι γνώριζει κάποια κυρία αν υπάρχει κάτι που μπορείς να το παίρνεις και κατά τη διάρκεια μιας εγκυμοσύνης? Πραγματικά τα είδα όλα αυτές τις μέρες κ σκέφτομαι πώς κ αν μπορώ να αντεπεξέλθω σε μεγάλο χρονικό διάστημα... Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη!
 #135088  από Rafael
 Κυρ Απρ 10, 2022 10:46 pm
Καλησπέρα κ από μενα
Αν και δυστυχώς δεν έχω απάντηση στο ερώτημα σου ταυτίστηκα με το μήνυμα
Εγώ έχω σταματήσει ήδη απ' το πρώτο χρόνο την αγωγή μου με την ελπίδα οτι θα συνεχίσει η καλή μου πορεία γτ ακριβώς θέλω κ γω ενα παιδάκι κ δε το ρισκάρα
Έκτοτε έχω κάνει μια υποτροπή κ η μαγνητική μου έδειξε δύο νέες εστίες κ μάλιστα μεγάλες..είμαι σίγουρη ότι μόλις τις δει ο νευρολόγος θα με βάλει πάλι σε αγωγή αλλά εγώ όσο νιώθω γερή συνεχίζω να πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο αν είναι να έρθει ένα παιδάκι..ζω φυσικά κ γω με το άγχος αν θα έρθει νωρίς ..αν χειροτερέψει το πράγμα κ μπω σε καμμιά βάρβαρη αγωγή κ πάει το όνειρο..σκέψεις σκέψεις και πάλι σκέψεις πολλές μέρες καταφέρνω και τα ξεχνάω όλα κ άλλες με ρίχνει το άγχος
Σου εύχομαι ολόψυχα να καταφέρεις να είσαι καλά ..δώσε λίγο χρόνο ,μην απογοητεύσει ..και να κρατήσεις ένα παιδάκι σύντομα στην αγκαλιά σου..όλες όσες θέλουμε μακάρι..καλό βράδυ και οπότε έχεις νέα θα χαρώ να ξανακουσω πώς τα πας..
 #135197  από Rilia
 Δευ Μάιος 16, 2022 3:58 pm
Κορίτσια καλησπέρα, δεν θυμάμαι το φάρμακο αλλά είναι ενέσιμο κ μπορεί να χορηγηθεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης κ πριν. Το tecfidera έπαιρνα κ γω όμως το σταμάτησα για 3 μήνες κ μετά ξεκινήσαμε την προσπάθεια. Σε αυτούς τους 15 μήνες χωρίς αγωγή με μαγνητική τελευταία τον Φεβρουάριο του 22 (κάθε 6 μήνες κάνω) έχω μείνει 2 φορες. Η μία βιοχημική κύηση κ μια αποβολή πριν λίγες μέρες, 9 εβδομάδων. Καμία σχέση με την σκπ. Τώρα έχω μουδιάσματα από κάτω μέχρι αφαλό. Αύριο θα πάω κ στη νευρολόγο. Ίσως πρέπει να ξεκινήσω πάλι κ το ενδεχόμενο του παιδιού να το αφήσω. Εχω 2 δόξα τω θεώ πριν τη διάγνωση.
 #135422  από _Christina_
 Παρ Ιούλ 29, 2022 10:33 pm
Οι δύο γιατροί μου, μου πρότειναν έναρξη αγωγής με Mavenclad λόγω της (αναπαραγωγικής) ηλικίας μου και της δυνατότητας που δίνει η συγκεκριμένη αγωγή να μείνεις "drug free" μετά από μερικά χρόνια.
Ο ένας μάλιστα ανέφερε ότι θα πρέπει να περάσει διάστημα 6 μηνών και ότι εφόσον προκύψει εγκυμοσύνη, μπορώ να συνεχίσω με κάποιο φάρμακο πρώτης γραμμής όπως το Ρεμπίφ (ανέφερε καναδυό ακόμα, αλλά μόνο αυτό συγκράτησα γιατί το είχα "μελετήσει" στο παρελθόν). Μιλήστε με τον γιατρό σας για να σχεδιάσετε μαζί το καλύτερο για εσάς πλάνο και καλή επιτυχία 🧡🧡🧡
 #135619  από Evanthia
 Παρ Νοέμ 11, 2022 9:28 am
Καλημέρα,

Έπαιρνα και γω το tecfidera και ο γιατρός μου είπε ότι σε εγκυμοσύνη μπορώ μόνο να κάμω ενέσιμη θεραπεία με το Glatiramer Mylan. Κάνω 3 ενεσεις την εβδομάδα. πρέπει να μείνω καθαρή από tecfidera 3 μήνες και μετά να ξεκινήσω προσπάθειες για μωρό. Κάπου διάβασα ότι ούτε αυτό το φάρμακο ενδείκνυται σε εγκυμοσύνη, οπότε φοβάμαι η αλήθεια είναι να μπω σε διαδικασία παιδιού.... πάντως δε μου ειπε να σταματήσω να παίρνω οτιδήποτε στην εγκυμοσύνη.
 #135663  από bagia
 Κυρ Δεκ 18, 2022 8:06 pm
Καλησπε΄ρα, είμαι και εγώ σε αγωγή με tecfidera απο το 2019. Έκανα παύση της αγωγής τον Αύγουστο του '21 και τον Οκτώβριο του '21 μπήκα σε διαδικασία σπερματέγχυσης προκειμένου να μειωθεί όσο το δυνατόν το διάστημα μεταξύ διακοπής και σύλληψης. Είχα μια βιοχημική κύηση στην πρώτη προσπάθεια και η δεύτερη ήταν αρνητική. Τον Φεβρουάριο του '22 υποτροπίασα με οπτική νευρίτιδα. Οπότε και σταμάτησα τις προσπάθειες μέχρι νεοτέρας. Να πω πως μέσα σε αυτό το διάστημα δεν έπαιρνα καμία αγωγή, έπαιρνα κάποια μικρή ποσότητα ορμονών και κόλλησα 2 φορές covid.. Συνεπώς δεν ξέρω τι απ'όλα μπορεί να προκάλεσε την υποτροπη.. Μάλλον όλα;;;

Δεν ήθελα να πάω σε ενέσιμο, οπότε επανήλθα στο tecfidera.. Μέχρι τώρα όλα καλά!!
Αυτό που είπαμε και με τον νευρολόγο και με τον γυναικολόγο είναι πως την επόμενη φορά θα πάμε με διαδικασία εξωσωματικής (κάποιο ειδικό πρωτόκολλο που δεν περιλαμβάνει τις τυπικές ορμόνες- δεν ξέρω λεπτομέρειες) προκειμένου να αποφύγουμε μια πιθανή υποτροπή. Να πω βέβαια πως υπάρχουν και κάποιες δυσκολίες που δυσχεραίνουν την φυσική σύλληψη..
Μίλησε με τον νευρολόγο και τον γυναικολόγο σου.. Και ιδανικά και οι δύο μεταξύ τους.. Να καταλήξουν στην κατάλληλη λύση για σένα.. Υπάρχουν δρόμοι και σίγουρα μπορούμε να τα καταφέρουμε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο!!!!
Wanna be μαμαδες εν δρασει!!!! :smile-muscle: :smile-muscle: :smile-muscle:
 #136333  από Alexandra kel
 Σάβ Νοέμ 04, 2023 1:14 am
Κορίτσια μου τι κάνατε τελικά; έχω κινητικό πρόβλημα αλλά θα ήθελα ένα παιδάκι..είναι ρίσκο το ξέρω. Πως μείνατε χωρίς οποιαδήποτε φάρμακο για να μπορείτε να κάνετε παιδάκι.. με έχουν μπερδέψει..άλλος γιατρός λέει εννοείται να κάνεις θα σε βοηθήσει ψυχολογικά και άλλος ούτε να το συζητήσει..
 #136477  από Dora10
 Παρ Φεβ 23, 2024 8:51 pm
Καλησπέρα σας :emojis-3:

Είχα ρωτήσει την πρώτη μου γιατρό σχετικά με την εγκυμοσύνη και το tysabri και μου έλεγε ότι θα το κάνω κανονικά ενώ είμαι έγκυος γιατί δεν περνάει από τον πλακούντα. Ρώτησα την τωρινή μου νευρολόγο και λέει δεν κάνουμε κανένα φάρμακο σε εγκυμοσύνη γιατί υπάρχει κίνδυνος για τερατογένεση και ανωμαλίες κλπ. Άντε βγάλε άκρη!! :emojis-28: