• Μύκητας Candida

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #134606  από Nikos 1989
 Κυρ Νοέμ 21, 2021 2:35 pm
Καλησπέρα σας.

Είμαι νέος στο φόρουμ όμως σχετικά παλιός στην ΣΚΠ (13 χρόνια τώρα).

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος να μην κουράσω, παίρνω το Gilenya από το 2014 (πριν betaferon).
Δεν είχα κάποιο σύμπτωμα γενικά (αν εξαιρέσεις τα χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια αποτέλεσμα της αγωγής). Εδώ και 4 χρόνια αντιμετωπίζω ένα θέμα με μύκητες που ενώ αρχικά ήταν περιστασιακοι και έφευγαν με χρήση αλοιφης (είχα επισκεφτεί 4 ουρολόγους, οι οποίοι μου έλεγαν να μην ανησυχώ και πως με την αλοιφή θα φύγει, πράγμα που όντως συνέβαινε μετά από την 2 ημέρα), δυστυχώς όμως τον τελευταίο χρόνο η εμφάνιση τους είναι πολύ συχνότερη (σχεδον κάθε 10-15 μέρες).
Επισκέφτηκα δερματολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο και στην διάγνωση του παρατηρηθηκαν βλαστοσπόρια και ψευδουφες candida.
Πήρα κάτι χάπια (όλα φυσιολογικά από την 2η μέρα), όμως δυστυχώς το πρόβλημα παρουσιάστηκε και πάλι.
Προσωπικά αισθάνομαι ότι είμαι σε αδιέξοδο και δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και που να απευθυνθώ.
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή γνωρίζει κάτι σε αυτό το θέμα;
Ευθύνεται το Gilenya που δεν μπορώ να το ξεπεράσω;
Παίζει ρόλο η διατροφή;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.