• Ερώτηση για γυναίκες με ΣΚΠ

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #133112  από Μ.M
 Τρί Αύγ 25, 2020 1:45 am
Καλησπέρα σας,
Καθαρά από απορία, οι γυναίκες με διεγνωσμένη Σκπ, κατά τις "δύσκολες" ημέρες του μήνα (έμμηνος ρύση) παρουσιάζετε διαφορές στην ένταση της συμπτωματολογίας σας?? Παρατηρείται να αυξάνεται η ένταση των συμπτωμάτων, όταν συμπίπτουν οι ημέρες αυτές, με μια περίοδο υποτροπής?
 #133117  από litsa
 Τρί Αύγ 25, 2020 7:38 pm
γεια σου,
ναι εγώ το παρατηρώ, ιδίως λόγω ηλικίας , 50 ετών, οπότε μου δημιουργούσε ορμονικούς πονοκεφάλους, όταν έπαιρνα το ρεμπιφ44. ποτέ δεν είχα θέμα με την περίοδο , περίπου στα 43 και μετά , υπεφερα χωρίς να μπορούν να προσδιορίσουν την κατασταση μου, και να μου βρουν φάρμακο που να με ανακουφίζει, όταν σταμάτησα το ρεμπιφ44, ηρέμησα αρκετά.
τα συμπτώματα της περιόδου, εντίνονται ίσως και απο την ψυχολογία μας, την κόπωση μας και γενικότερα από το πως είναι ο οργανισμός μας εκείνες τις μέρες, μετά φεύγουν ως δια μαγείας.
εύχομαι τα καλύτερα
:emojis-8:
 #133118  από Μ.M
 Τετ Αύγ 26, 2020 1:33 am
litsa σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ δεν έχω διάγνωση. Έχω μόνο κάποια συμπτώματα που θυμίζουν κάπως σκπ, τα οποία εντείνονται πάρα πολύ με τη ζέστη και με τις δύσκολες ημέρες του μήνα. Γι αυτό μου γεννήθηκε η απορία αν σε περίοδο υποτροπής της σκπ, με την έλευση της περιόδου, παρατηρείται επιπλέον έξαρση των συμπτωμάτων..
Ευχαριστώ και πάλι!