• Κυστίτιδα Η υποτροπή??

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #131187  από Νικολετα
 Παρ Μαρ 08, 2019 10:48 pm
Καλησπέρα σας,

Θελω να αναφερω ενα περιεργο προβλημα που αντιμετωπιζω τους τελευταιους 2 μηνες.
Εχω συμπτωματα ουρολοιμωξης όπως ( επιτακτικη ουρηση, καυσαλγια και καποιε φορες τσουξιμο αλλα μετα την ουρηση και το αισθημα αυτο νιωθω οτι προερχεται απο την ουροδοχο κυστη..
Γενικοτερα αισθανομαι πολυ περιεργα την κυστη τις περισσοτερες ωρες τις μερας ακομα και μετα απο επαφη. Απο λαθος διαγνωσεις και παραπληροφορηση εχω παρει 3 διαφορετικες αντιβιωσεις χωρις αποτελεσμα. εχω κανει 3-4 φορες καλιεργεια ουρων και ολα αρνητικα. εχω εξεταστει γυναικολογικα ολες τις απαραιτητες εξετασεις .. τιποτα.. ολα καθαρα..μεχρι και μαγνητικη κατω κοιλιας.. Οι ουρολογοι και γυναικολογοι καθως και ο νευρολογος μου ειπαν οτι μπορει να ειναι συμπτωμα της παθησης. (προς το παρον η διαγνωση μου ειναι μυελιτιδα.) με εβαλαν να επαναλαβω μαγνητικες..
εχει αντιμετωπισει καποιος απο εσας παρομοια συμπτωματα..?? Γιατι εχω τρελαθει και δεν ξερω τι αλλο να κανω..!! Να τονισω οτι δεν παίρνω καποια θεραπεια.
Ευχαριστω για το χρονο σας! :emojis-2:
 #131188  από evaggelia87
 Σάβ Μαρ 09, 2019 1:10 am
Καλησπέρα.πρώτα από όλα να ευχηθώ υγεία και να πέρασες μια μυελιτιδα και τελος!Στην ίδια διάγνωση είμαι μέχρι στιγμής και εγώ μετά από το πρώτο μούδιασμα που εμφάνισα το Νοέμβριο!Όσο αφορά την κύστη. Επειδή έχω περάσει χρόνια με διάφορα θέματα με τα ουροποιητικού και γυναικολογικα θα σου πρότεινα να κάνεις μια καλλιέργεια κολπικόυ και τραχήλ υγρού και ούρων εφόσον δεν έχεις πάρει αντιβίωση για μια εβδομάδα. Κάνε και έναν υπέρηχο νεφρών κύστης να δεις αν έχεις υπόλειμμα ούρων!αν είναι από την πάθηση συνήθως δεν δίνει εντολή η κύστη να αδειάσει και κρατάει υπόλειμμα!βέβαια θα σε δει ο γιατρός! Και δοκίμασε να ξεκινήσεις να πιεις cranberry από το φαρμακείο!και νερό πολύ!εύχομαι περαστικά!
 #131190  από marian77
 Σάβ Μαρ 09, 2019 1:05 pm
Καλημέρα. Εφόσον δεν υπάρχουν ίχνη μακρόβιου δοκίμασε furolin για δέκα μέρες ένα την ημέρα να δεις πως θα πας. Αν έχεις κυστιτιδα θα πρέπει στην εξέταση ούρων να υπάρχει αίμα. :emojis-9:
 #131193  από Νικολετα
 Κυρ Μαρ 10, 2019 12:48 am
Καλησπερα σας! Εχω Κάνει τα παντα!! Και υπέρηχο νεφρών και κύστης.. Η αλήθεια είναι ότι η κυστη μου κρατάει ελάχιστα ουρα. Τουλαχιστον ετσι εδειξε ο υπέρηχος και το καταλαβαίνω κι εγω. Παίρνω και συμπλήρωματα cranberry και κολπική καλιεργεια και τραχηλικο επιχρυσμα. ολα καθαρα και χωρίς αντιβίωση.. εχω ψαξει τα παντα και λυση δεν εχω βρει.. γιαυτο και καταλήγω μηπως ειναι απο την παθηση.. Θα δοκιμάσω και το furolin και βλεπουμε.. Σας ευχαριστώ παρα πολυ!! Να είμαστε όλοι καλα!!
 #131205  από Konstantinos
 Δευ Μαρ 11, 2019 4:49 am
Καλημέρα Νικολέτα,
Οι βλάβες στον μυελό (μόνιμες ή προσωρινές) μπορούν να προκαλέσουν και ουρολογικά συμπτώματα.
Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να πίνεις όσο πιο πολύ νερό μπορείς, ώστε τα ούρα να βγαίνουν σχεδόν διάφανα, διότι αν είναι σκούρα η υψηλή συγκέντρωση (οξύτητα) μπορεί να ερεθίζει την κύστη και να δίνει τα καψίματα και την επιτακτική ούρηση. Ακόμη όποτε είναι δυνατό να πηγαίνεις στην τουαλέτα πριν ακόμη γίνει εντελώς επιτακτική η ούρηση. Επίσης από τη στιγμή που δεν έχεις λοίμωξη, δοκίμασε να αποφύγεις τα όξινα και τα αλμυρά-καυτερά για κάποιο διάστημα, καθώς και να μην υπάρχει δυσκοιλιότητα, διότι πιέζεται η κύστη και προκαλείται επιτακτική ούρηση.
 #131223  από Νικολετα
 Δευ Μαρ 18, 2019 1:14 am
Θα ακολουθησω τις συμβουλες σας!Ευχαριστω. Περιμενω και την απαντηση της μαγνητικης και το ραντεβου με το νευρολογο και βλεπουμε τι θα μου πουν κι απο εκει..