• Στα ερωτικά πότε ενημερώνεις τον άλλο ότι είσαι διαγνωσμένος με ΣΚΠ;

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #131022  από AAA
 Κυρ Ιαν 27, 2019 1:46 am
Είμαι ασυμπτωματική. Κ με προβληματίζει μερικές φορές.

Οι σκέψεις μου είναι δύο.

Είναι κάπως ωφέλιμο να το καθυστερήσεις κάπως ώστε ο άλλος να έχει προλάβει να αναπτύξει κάποια συναισθήματα, ώστε να μην κόψει πέρα αν είναι λίγο dealbreaker για αυτόν.
Αλλά να μην το καθυστερήσεις κ τόσο που όταν το πεις ο άλλος να είναι σε φάση "τι; κ τώρα μου το λες;"

Έχει τύχει να το πω κ κατευθείαν κ ο άλλος να μην έχει θέμα. Αλλά επρόκειτο για low-confidence low-value αγόρι.
Εσείς μετά από πόσες συναντήσεις θα το λέγατε;
 #131024  από Aurora S
 Δευ Ιαν 28, 2019 10:38 pm
Καλησπέρα, πολλή ωραία ερωτηση!

Πολλές φορές εχω αναρωτηθεί για το ιδιο πραγμα, χωρις ομως να χρειαστεί να το αντιμετωπίζω γιατι οταν διαγνωστηκα ήμουν ήδη σε σοβαρή σχέση.

Αλλά αν μου τύχαινε τώρα θα το έλεγα αμέσως. Αν το προσωπο που σε ενδιαφέρει αξίζει, δε θα φύγει για αυτό. ΑΝ όμως διακόψει για αυτό το λόγο, δεν του αξίζεις!!

οποτε καταλήγω ότι θα το έλεγα το αργότερο στη 2η - 3η συνάντηση, με το που θα έβλεπα οτι υπαρχει ενδιαφέρον προς καποια σοβαρή σχέση.
 #131026  από Στάθης
 Τρί Ιαν 29, 2019 12:21 pm
AAA έγραψε: Κυρ Ιαν 27, 2019 1:46 am Είμαι ασυμπτωματική. Κ με προβληματίζει μερικές φορές.
Η συμβουλή μου, δώσε χρόνο στην επικοινωνία σου με τον άνθρωπο σου χωρίς να εμπλέξεις ταμπέλες για τον εαυτό σου "σκλήρυνση". Στην αλήθεια έχεις φλεγμονές σε ένα σημείο του σώματος το ΚΝΣ, όλοι άνθρωποι βιώνουν κάπου κάπως φλεγμονές. Σαν ασυμπτωματική έχει και περιθώρια να νιώθεις καλά στην υγεία σου. Αυτό είσαι και πάνω στην βάση αυτή χτίσε τα πρώτα βήματα με έναν άνθρωπο.

Η αυτογνωσία μου, η Αλήθεια βρίσκεται στο Παρόν μας. Εάν γειώνουμε καταστάσεις επειδή είμαστε "Ασυμπτωματικοί άρρωστοι" η Χαρά και η Ζωή μας βάλετε κατάφωρα γιατί δεν υπάρχει ασυμπτωματικός άρρωστος. Ή είσαι συμπτωματικός, ή ασυμπτωματικός, άρρωστος ή Υγιές. Στο κάτω κάτω και το "low-confidence low-value" είναι μια ασθένεια, και μάλιστα συμπτωματική.

Η προτροπή μου, άσε το κάθε τι στο χρόνο του. Ζήσε το Παρόν χωρίς ενδοιασμούς, με Δύναμη και Πιγμή και Αισιόδοξη Πίστη. Άσε το μέλλον στα ταρό και το Παρελθόν στο Παρόν σου. Ζήσε το Παρόν σου με όλη την Καρδιά και η Ζωή πιθανά να σε έχει πάντα ασυμπτωματική λόγο της Θετικής Ψυχολογίας που γνωρίζουμε καλά ότι παίζει μεγάλο ρόλο στην περιπέτειά μας.
 #131029  από AAA
 Πέμ Ιαν 31, 2019 6:07 pm
Aurora S έγραψε: Δευ Ιαν 28, 2019 10:38 pm Καλησπέρα, πολλή ωραία ερωτηση!

Πολλές φορές εχω αναρωτηθεί για το ιδιο πραγμα, χωρις ομως να χρειαστεί να το αντιμετωπίζω γιατι οταν διαγνωστηκα ήμουν ήδη σε σοβαρή σχέση.

Αλλά αν μου τύχαινε τώρα θα το έλεγα αμέσως. Αν το προσωπο που σε ενδιαφέρει αξίζει, δε θα φύγει για αυτό. ΑΝ όμως διακόψει για αυτό το λόγο, δεν του αξίζεις!!

οποτε καταλήγω ότι θα το έλεγα το αργότερο στη 2η - 3η συνάντηση, με το που θα έβλεπα οτι υπαρχει ενδιαφέρον προς καποια σοβαρή σχέση.
Σε ευχαριστώ πολύ! Επίσης, είσαι τυχερή! :)
 #131030  από AAA
 Πέμ Ιαν 31, 2019 6:15 pm
Στάθης έγραψε: Τρί Ιαν 29, 2019 12:21 pm
AAA έγραψε: Κυρ Ιαν 27, 2019 1:46 am Είμαι ασυμπτωματική. Κ με προβληματίζει μερικές φορές.
Η συμβουλή μου, δώσε χρόνο στην επικοινωνία σου με τον άνθρωπο σου χωρίς να εμπλέξεις ταμπέλες για τον εαυτό σου "σκλήρυνση". Στην αλήθεια έχεις φλεγμονές σε ένα σημείο του σώματος το ΚΝΣ, όλοι άνθρωποι βιώνουν κάπου κάπως φλεγμονές. Σαν ασυμπτωματική έχει και περιθώρια να νιώθεις καλά στην υγεία σου. Αυτό είσαι και πάνω στην βάση αυτή χτίσε τα πρώτα βήματα με έναν άνθρωπο.

Η αυτογνωσία μου, η Αλήθεια βρίσκεται στο Παρόν μας. Εάν γειώνουμε καταστάσεις επειδή είμαστε "Ασυμπτωματικοί άρρωστοι" η Χαρά και η Ζωή μας βάλετε κατάφωρα γιατί δεν υπάρχει ασυμπτωματικός άρρωστος. Ή είσαι συμπτωματικός, ή ασυμπτωματικός, άρρωστος ή Υγιές. Στο κάτω κάτω και το "low-confidence low-value" είναι μια ασθένεια, και μάλιστα συμπτωματική.

Η προτροπή μου, άσε το κάθε τι στο χρόνο του. Ζήσε το Παρόν χωρίς ενδοιασμούς, με Δύναμη και Πιγμή και Αισιόδοξη Πίστη. Άσε το μέλλον στα ταρό και το Παρελθόν στο Παρόν σου. Ζήσε το Παρόν σου με όλη την Καρδιά και η Ζωή πιθανά να σε έχει πάντα ασυμπτωματική λόγο της Θετικής Ψυχολογίας που γνωρίζουμε καλά ότι παίζει μεγάλο ρόλο στην περιπέτειά μας.
Έχεις δίκιο, αυτό σκέφτομαι συνέχεια για τον εαυτό μου, "ασυμπτωματική άρρωστη" χαχα. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι τόσο της πίστης, είμαι όμως της λογικής κ η λογική μου μου λέει όντως αυτή τη στιγμή "γιατί να το σκέφτεσαι κ να ασχολείσαι καν; είσαι μια χαρά."
Μακάρι να γίνει έτσι όπως λες στο τέλος.
Επίσης, να χαίρεσαι γιατί μου φαίνεται πως όλη αυτή η κατάσταση σε έχει κάνει σοφό. :)
 #131091  από NOBODY
 Τετ Φεβ 13, 2019 12:26 pm
Και αν είσαι άντρας ασθενής? Τι πρέπει να κάνεις? Πως πρέπει να φερθείς? Και όταν η σκληρυνση δεν είναι το μόνο πρόβλημα υγείας?? Όταν τα άλλα θέματα που υπάρχουν είναι εμφανή?? Αυτά, άραγε καθορίζουν το αν αξίζουμε να αγαπηθούμε?? Μπορούν άραγε, τυχαία συμβάντα της ζωής να σταθούν εμπόδιο, στον δρόμο προς την αγάπη?
 #131094  από Aurora S
 Τετ Φεβ 13, 2019 7:30 pm
Δε νομίζω οτι παίζει ρόλο αν εισαι αντρας ή γυναίκα. Η σκλήρυνση μπορεί να μας επηρεάζει όλους μας με 1000 τρόπους. Και εννοείται πως το ότι έχουμε σκλήρυνση δε μας εξαιρεί από αλλα προβλήματα υγειας, ίσως το αντίθετο θα έλεγα.
Το αν αξίζουμε να αγαπηθούμε δεν έχει καμία σχέση με τη σκλήρυνση, θα έλεγα έχει να κάνει με το ποσο καλός ανθρωπος είναι ο καθένας μας. Επισης παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η σταση ζωής του καθενός απέναντι στο πρόβλημα του. Αν σκεφτόμαστε γιατί εγω και όχι εκείνος, τότε χάσαμε το παιχνίδι.
Και εννοείται πως τυχαία γεγονότα μπορεί να σταθούν εμπόδιο στο δρόμο προς την αγάπη, είναι σχεδόν κανόνας αυτο.
 #131097  από AAA
 Κυρ Φεβ 17, 2019 10:38 am
Στα πάντα στη ζωή ρόλο παίζει το attitude. Η στάση σου, ο τρόπος σκέψης για το "πρόβλημά" σου, το 'how you carry yourself' (συγνώμη αυτό δε μπορώ να το μεταφράσω στα ελληνικά) κ το πως "πουλάς" τον εαυτό σου. Κ τα πάντα θέλουν τακτική.
Update από εμένα: κανένα από τα δύο παιδιά που βλέπω αυτό το διάστημα δεν έκοψε πέρα (ουφ), ο ένας μάλιστα είχε κάτι προβληματικές συμπεριφορές κ τον έκανε να θέλει να γίνει καλύτερος προς τα εμένα.
 #131939  από IrineIrine
 Σάβ Σεπ 14, 2019 2:01 pm
Θα εξομολογηθώ την αμαρτία μου, αλλά ένας εκ των νευρολόγων που πέρασαν από τη ζωή μου χώρισε τη σύζυγό του όταν έμαθε ότι διαγνώστηκε με ΣΚΠ... Δύσκολα κάποιος θα δεχτεί να γιατροπορεύει τον άλλο εφόρου ζωής. Κακά τα ψέματα κι εμείς κάποια στιγμή θα χρειαστούμε κάποιον να μας φροντίζει σαν και ως νοσηλευτής. Στη μέση ηλικία οι περισσότεροι χωρίζουν και ζευγαρώνουν με μικρότερους σε μια απέλπιδα προσπάθεια να ξανανιώσουν νέοι. Εδώ ο άλλος μένει ανάπηρος λόγω τροχαίου σε νεαρή ηλικία και στο τέλος μένει μόνος του, εκτός κι αν - ελλείψει ανδρών - η σύντροφός του μείνει μαζί του ως το τέλος για να μην είναι μόνη της. Και δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από τις ενοχές που νιώθεις στο τέλος επειδή ο άλλος μένει μαζί σου από οίκτο... Καλύτερα με τον εαυτό σου. Βρίσκεις και μια μικρούλα να σε φροντίζει έναντι αμοιβής και της τα αφήνεις όλα μετά θάνατον. Τίμια και ειλικρινά.
 #132433  από Giotap
 Σάβ Ιαν 04, 2020 2:16 pm
Καλησπέρα,

Καλή χρονιά. Τώρα είδα αυτή τη συζήτηση.
Εμένα δεν με προβληματίζει τοσο πότε θα του το πω αλλα πως θα αντιδράσει με τις κοκκινίλες στο σώμα μου.
Ειδικά αν δεν είναι σοβαρή σχέση και απλά μια πιο περιστασιακή.
Εσείς τι εμπειρία έχετε; Έχουν πρόβλημα οι παρτενέρ σας με τα σημάδια;

Σας ευχαριστω.
Καλή χρονιά

Γιώτα