• Θεματα οργασμου

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130570  από anty
 Τρί Οκτ 09, 2018 10:57 am
Kαλημερα

Ήθελα να θίξω ένα θέμα που ξέρω οτι δεν είναι εύκολο να συζητηθεί αλλά επειδή με απασχολεί αρκετά τον τελευταιο καιρό θελω να το μοιραστώ μήπως και καποια κοπέλα έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.
Γνωρίζοντας το σώμα μου πώς ήταν πριν την σκλήρυνση (πριν 14 χρόνια), ο οργασμός μου ηταν αρκετά εύκολος είτε μόνη μου είτε με κάποιον σύντροφο. Μετά την σκλήρυνση άρχισε να είναι δυσκολότερος. Εδω και 1 χρόνο εχω αρκετά εντονη σεξουαλική ζωή (μετα από 4 χρονια αποχής) υπηρχε δυσκολία από την αρχή αλλά δυστυχώς όσο περναει ο καιρός γινεται ολοένα και πιο δυσκολο (ακόμα και μόνη μου). Δεν μπαίνω σε άλλες λεπτομερειες και αν κποια κοπελα εχει περασει ή περναει κάτι αντίστοιχο θα ηθελα να το μοιραστει μαζί μου

Ευχαριστω

[*] Δεν εχω παρει ποτε φάρμακα για την σκληρυνση απο τοτε που διαγνωστικα
 #134851  από Angi
 Τρί Ιαν 25, 2022 9:50 am
Αυτό ακριβώς νιώθω κ εγώ κ νευριάζω.Που είναι εκείνες οι παλιές ωραίες εποχές.😥...Αν εχετεβρει κάποια λύση καλοδεχούμενη
 #134879  από Φαίδρα
 Παρ Φεβ 04, 2022 8:12 pm
Μπράβο που άνοιξες αυτή τη συζήτηση!!

Αξίζει να τα συζητάμε αυτά γιατί πράγματι αυτό συμβαίνει σε εμάς τους σκληρυντικούς αρκετά συχνά. Κι ενώ σίγουρα, η ψυχολογία παίζει τον ρόλο της, υπάρχει η παθολογία εδώ με αρκετές μελέτες να το υποστηρίζουν, αλλά ελάχιστες (αν υπάρχουν εγώ δεν βρήκα) που να προσφέρουν λύσεις επί του θέματος. :smile-headbang:
 #135620  από Evanthia
 Παρ Νοέμ 11, 2022 9:38 am
Έχω και γω παρόμοια προβλήματα... Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Βέβαια τα προβλήματα ξεκίνησαν απ όταν άρχισα να παίρνω cipralex... αντικαταθλιπτικο. Μια περίοδο που έπαιρνα και tecfidera και cipralex πραγματικά δεν καταλάβαινα τι πο τα. Και είχα πολύ ωραία σεξουαλικη ζωή... με τον άντρα μου ήταν υπέροχα, πριν την ΠΣ. Έχω αρχίσει να απογοητευομαι και να στεναχωριέμαι... είμαι 29 ετών.... Δεν το αντέχω.... Πιστεύω ότι όχι μόνο είναι κακό για λυπηρό για μενα, αλλά και ότι θα χαλάσει η σχέση με τον άντρα μου στο τέλος... πόσο ν αντέξουμε με όλα αυτα;;;; Είπα στον νευρολογο ότι θέλω να σταματήσω τα cipralex οπωσδήποτε γιατί πιστεύω ότι αυτά ευθύνονται για το ότι δεν έχω πλέον οργασμό.... ή απλά θέλω να το πιστέψω... Ελπίζω να μη φταίει η ΠΣ γι αυτό που συμβαίνει.... Βέβαια τώρα που διαβάζω και τις δικές σας εμπειρίες ανησυχώ περισσότερο.... Δεν ξέρω ίσως πρέπει να το συζητήσουμε με τους γιατρούς μας όσο περίεργο και άβολο είναι.... κάτι θα υπάρχει που θα μπορεί να βοηθήσει...
 #135623  από Mina.k89
 Κυρ Νοέμ 13, 2022 10:47 pm
Καλησπέρα και από μένα. Έχω 4,5 χρόνια σκπ. 1 χρόνο παίρνω tecfidera και αντικαταθλιπτικο effexor. Είμαι σε χάλια φάση στον σεξουαλικο τομέα. Πέρα του ότι δεν έρχομαι σε οργασμό με τον σύντροφο μου δεν έχω και διάθεση να μπω στην διαδικασία να έρθω σε επαφή. Η κυρια παρενέργεια των αντικαταθλιπτικων δυστυχώς είναι αυτή. Αλλά δε τολμάω να τα σταματήσω. Ας μας απαντήσουν όσοι δε παίρνουν αντικαταθλιπτικο είναι επακολουθο της σκπ όλο αυτο;;;;