• Εγκυμοσύνη και σκπ

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130247  από Vagia88
 Πέμ Ιούλ 12, 2018 5:40 pm
Καλησπέρα Κ από μένα!!!!!δημιουργησα αυτό το θέμα γιατί θα με ενδιέφερε να μάθω από γυναίκες με σκπ πως ήταν η εγκυμοσύνη,η γεννά κλπ....έχω σκπ και εγώ έχω ήδη ένα παιδάκι αλλά τότε δεν ήξερα ότι είχα την πάθηση!!!!ευχαριστω....
 #130266  από Αστερι
 Τρί Ιούλ 17, 2018 11:32 pm
Γεια σου Βαγια. Πριν πεντε χρονια απεκτησα τον γιο μου,χωρις να ξερω κι εγω τιποτα. Ολα πηγαν καλα. Βεβαια ,δε ρωτηθηκα ποτε για την καισαρικη,δεν ηταν επιλογη μου,αλλα δυστυχως ετσι εκρινε η γιατρος μου. Τωρα ειμαι στον 4ομηνα,ξεροντας οτι εχω σκπ. Δυστυχως μου γυρισρ το ματι αναποδα. Εκανα για δυο χρονια κοπαξον. Το σταματησα με το που εμαθα οτι ειμαι εγκυος αν κι αυτο δεν απαγορευεται...Ομως θελω να βρω γιατρο χωρις φαρμακα!Ψαχνομαι πολυ δυστυχως χωρις αποτελεσμα. Δυο χρονια τωρα με μουρλαναν. Θελω ηρεμια και δεν την εχω με αυτους τους τρομοκρατες...Αυτα. :emojis-7:
 #130267  από Vagia88
 Τετ Ιούλ 18, 2018 7:07 pm
Χαίρομαι που βρήκα κάποιον με το ίδιο θέμα και μπορώ να ανταλλάξω απόψεις!!!και εγώ μετά από rebif που μου έδωσε ένας γιατρός ας μην τον χαρακτηρίσω και μου διέλυσε τον οργανισμό τώρα είναι στο κοπαξον και έχω ηρεμήσει...έχω βρει και πολύ καλή γιατρό άνθρωπο πάνω από όλα μιλάμε σαν φίλες!!!με στηρίζει πολύ!!!χαιρομαι που θα αποκτήσεις και δεύτερο παιδάκι.....και όλα να σου πάνε καλά!!!!εγω φοβάμαι να μείνω χωρίς αγωγή αν και κλινικά είμαι πολύ καλά!!!!εγω το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα φυσιολογικά και είχα πολύ καλή γεννά δόξα τον θεο!!!επισης η γιατρός μου επειδή θέλω να κάνω Κ άλλο παιδάκι είναι υπέρ σε μένα να γεννήσω φυσιολογικά!!!!
 #130272  από sofimn
 Πέμ Ιούλ 19, 2018 2:00 pm
Κορίτσια μ καλησπέρα...εχω σκπ από το 2008 σε ηλικία 23 ετών..μετα από 7 χρονια έκανα το πρώτο μ παιδάκι κ φέτος το δεύτερο..με καισαρική βέβαια αλλά για λογους ασχετους από την σκπ..ολα έχουν πάει πολύ καλά μέχρι τώρα κ προς το παρόν δεν έχω κάποιο πρόβλημα..εύχομαι σε όλες τα καλύτερα..βα είμαστε δυνατές για τα παιδάκια μας... :emojis-1:
 #130273  από Vagia88
 Πέμ Ιούλ 19, 2018 3:24 pm
Καλησπέρα Σοφία !!!!εννοειται το πιο σημαντικό είναι να ήμαστε καλά για τα παιδάκια μας!!!!!να τα χαιρεσαι!!!εσυ τώρα παίρνεις αγωγή;;;
 #130277  από sofimn
 Πέμ Ιούλ 19, 2018 10:15 pm
Όχι γτ θηλάζω ακόμα...αλλα από Σεπτέμβρη λέω να ξεκινήσω...εσύ;
 #130278  από sofimn
 Πέμ Ιούλ 19, 2018 10:18 pm
Σορρυ τώρα είδα ότι το λες πιο πάνω...επειδη κ γω έπαιρνα rebif κ λέω να αλλάξω τώρα....γτ λες για το rebif ότι σε έκανε χαλια;; κ τι διαφορα βλέπεις με το κοπαξον; ειμαι σε αναζήτηση φαρμάκου κ οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθούσε..
 #130280  από Vagia88
 Πέμ Ιούλ 19, 2018 11:38 pm
Από την αρχή που το ξεκίνησα είχα πυρετό έτρεμα σαν το ψάρι έπαιρνα ένα ντεπόν πριν ένα μετά Κ το βράδυ ξανά έπαιρνα είχα πονοκεφάλους όλα αυτά και έκανα υπομονή ώσπου μια μέρα άρχισε να αισθάνομαι μούδιασμα στα δάχτυλα του χεριού....αδυναμία κλπ το λέω στην γιατρό μου και μου λέει μαγνητικές κάνω είχα υποτροπή καινούργια εστία....οι αίματος χάλια λευκά ανύπαρκτα και μου έκανε θυρεοειδή επαθα ωση δηλαδή λόγω χαμηλών λευκών δεν μου ταίριαξε σαν φάρμακο και μου το είχε δώσει άλλος γιατρός όχι η γιατρός που έχω τώρα....αυτή από την αρχή έλεγε κοπαξον...αλλά η γραφειοκρατία δεν μπορούσε να μου το αλλάξει αν δεν είχαμε κάποια απόδειξη!!!!με το κοπαξον έχω ηρεμήσει καμία παρενέργεια!!!!εσυ με το ρεμπιφ δεν είχες παρενέργειες;
 #130283  από sofimn
 Παρ Ιούλ 20, 2018 12:18 pm
Είχα αυτά τα γνωστά συμπτώματα της ίωσης αλλά πολύ ήπια..σκεψου δεν έπαιρνα ντεπον..τα λευκά μ ανέβαιναν πολύ μετά από κανα χρόνο...κατα τ αλλά τπτ ιδιαίτερο..δεν έχω δοκιμάσει κ άλλο φάρμακο για να έχω μετεο σύγκρισης..τωρα σκέφτομαι κανα χαπάκι για να αποφύγω τα τρυπήματα αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω...μ ειπε ο γιατρός μ θα το συζητήσουμε από Σεπτέμβρη κ βλέπουμε...ας κάνουμε τα μπανακια μας τώρα... :emojis-32:
 #130285  από Vagia88
 Παρ Ιούλ 20, 2018 12:29 pm
Εμένα μου είπε ενέσιμο λόγω του ότι θέλω να κάνω Κ άλλο παιδάκι.....το ρεμπιφ το έκοψες πριν μείνεις εγκυος;;;;