• Περίοδος και σκπ

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130084  από Kpoplistener
 Τετ Ιουν 06, 2018 9:18 am
Παιδιά, στα κορίτσια και γυναίκες αναφέρομαι ..η σκπ επιρεασουν τον πόνο της περίοδο όσον αφορά συσπάσεις στην κοιλιά κλπ??
Εγώ οταν "κοιμάμαι" και είμαι με μαζεμένα τα πόδια μου δεν μπορώ να μείνω έτσι με τα πόδια για πολύ ώρα ..πιάνονται και με τραβανε . Ενώ παλιά που δεν είχα την σκπ αρχές εφηβείας δεν το πάθαινα ποτέ..
 #130092  από eleni POL
 Πέμ Ιουν 07, 2018 12:46 pm
Καλημερα .

Γνωρίζω και απο πειρα και απ οτι εχω διαβάσει οτι τα συμπτώματα της σκπ γινονται πιο εντονα οταν περιμένεις να αδιαθετήσεις .
Οι κράμπες στην κοιλια κατα τη διαρκεια της περιόδου μπορουν να γινουν εντονοτερες με την επιβάρυνση της σκπ.
βρηκα ανακουφιση με την προσθήκη μαγνησίου μια και το επαιρνα και στις εγκυμοσύνες μου.
 #130094  από Kpoplistener
 Πέμ Ιουν 07, 2018 3:50 pm
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου ..στο σύστησε ο ιατρός , η το πήρες από μόνη σου;
 #130114  από eleni POL
 Παρ Ιουν 08, 2018 7:11 pm
Να σαι καλα...
Το επαιρνα για τις πιθανες κραμπες και στις τρεις εγκυμοσυνες μου για ολη τη διαρκεια τους... σκεφτηκα αφου δε μου εκανε τοτε κακο ουτε στα εμβρυα...τι θα μου κάνει τωρα.
Οταν δουλεψε και το ειπα στο γιατρο...καλα εκανες μου ειπε και μη το σταματησεις ποτέ!!!!

Χα χα χα ...ελεος!

Προχθες σε μια συζητηση ασχετη...ενας κυριος μου αναφερε οτι με το μαγνησιο σταματησαν τα σφυριγματα και οι εμβοες στ αυτια του.
Κι εγω προσεχω οτι η ομιχλη και η θολουρα εχουν καιρο μα μ επισκεφτουν...

Υπαρχει ομως στο φορουμ ειδικο θεμα μαγνησιο.
Δοκιμασε την αναζητηση...και μην ανησυχεις .
Τα περισσοτερα λυνονται..
xxx :emojis-3:
 #130620  από Kpoplistener
 Παρ Οκτ 19, 2018 5:01 am
Αν και παρα πολυ αργα το θυμηθηκα.. σε ευχαριστώ!