• Υποτροπή σε κύηση, αλλά ο γιατρός απών;;; (!!!)

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #120741  από Katia R
 Πέμ Σεπ 15, 2016 11:28 pm
Καλησπέρα,βρίσκομαι σε πολύ δυσάρεστη θέση γιατι ενω ειμαι στον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, δυστυχως εχω ολοενα αυξανομενα συμπτωματα υποτροπης, εδώ και μια βδομάδα.
Εχω ΣΚΠ 18 έτη ήδη και ακολούθησα πιστά τις συμβουλές του νευρολογου μου, διέκοψα την θεραπεία και πολύ σύντομα έμεινα έγκυος. Η τελευταία μου μαγνητική ήταν πολύ καλή και εχω να κάνω υποτροπή πολλά χρόνια.
Το χειρότερο όμως είναι ότι προσπαθώ μάταια να επικοινωνήσω με τον νευρολογο μου για να με συμβουλέψει αλλα.... καμία απάντηση. Του έστειλα μήνυμα, τον πήρα στο κινητό του, πήρα στο νοσοκομείο αλλά πουθενά!
Καθώς σήμερα εφημερεύει ο Ευαγγελισμός, θεώρησα λογικό να πάω. Αλλά βέβαια και εκείνοι λόγω κύησης μου είπαν ότι μόνο ο (αφαντος)γιατρός μου, μπορεί να πάρει θέση. Ακόμα και η γυναικολόγος μου που χρειαζοταν να πει ,αν επιτρέπεται να παρω κορτιζονη τωρα, δεν απαντουσε αν και της είχα στείλει κι εκείνης αναλυτικό μήνυμα για την κατάσταση.
Οκ, λέω. Δύο στα δύο....
Επειδή η κατάσταση μου ήταν πάντα εξαιρετική με τον αθλητισμό να έχει πρωτεύουσα θέση στην ζωή μου, δεν υπήρξα ποτέ ο ασθενής που ήταν προσκολλημένος στον γιατρό του. Όποτε τώρα, την μια και μοναδική φορά που πραγματικά επειγομαι.... είμαι πολύ απογοητευμένη.
Εχω ανάγκη από ένα γιατρό αξιόπιστο. Νευρολογο και έναν γυναικολόγο. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ
 #120745  από agathan
 Παρ Σεπ 16, 2016 4:50 am
απ'οσο καταλαβα ο νευρολογος σου ειναι στον ευαγγελισμο, παροτι αφαντος. γιατι δεν δοκιμαζεις λιγο πιο πανω στο αιγινητειο που ειναι νευρολογικη κλινικη;

για γυναικολογο δυστυχως δεν γνωριζω να σου πω...
 #120746  από Katia R
 Παρ Σεπ 16, 2016 9:39 am
Ο νευρολόγος μου, είναι στο αιγινητειο.απλά χθες εφημερευε ο Ευαγγελισμός και θεωρησα λογικό να πάω έστω εκεί.
Θα τον βρω τον παλιο%&*£÷=$ αλλά θέλω κάποιον για την συνέχεια.
 #120759  από litsa
 Παρ Σεπ 16, 2016 3:46 pm
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά!

Σου εύχομαι μονο τα καλύτερα!!!
 #120760  από Katia R
 Παρ Σεπ 16, 2016 4:33 pm
litsa έγραψε:Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ηρεμήσεις και όλα θα πάνε καλά!

Σου εύχομαι μονο τα καλύτερα!!!
Σε ευχαριστώ πολύ !
Το ίδιο εύχομαι και σε σένα!
 #120762  από litsa
 Παρ Σεπ 16, 2016 4:42 pm
Είναι και η αδερφή μου έγκυος και πήρε αντιβιωση, Σπρέι για τους πνεύμονες, και κορτιζόνη, γιατί δεν έλεγε να της φύγει η αλεργια
βέβαια η κορτιζόνη, σε ένα χάπι, εάν δεν κάνω λάθος, την ημέρα..

Αυτό που την σώζει είναι η εν μέρει " αναισθησία" της... (Δεν έχει σκπ)

Για αυτό σου λέω .. ηρεμία, μέχρι να βρεις τους σωστούς γιατρούς!!
 #120803  από Katia R
 Σάβ Σεπ 17, 2016 9:08 pm
Δεν την γλύτωσα βέβαια την κορτιζονη μου τελικα, αλλά είναι πλέον γραφικό ολο αυτό.
Ο νευρολόγος μου πουθενά ακόμα και εγώ πήγα στο αιγινητειο όπου μου είπαν ότι πρέπει να πάρω το γνωστό κι αγαπημένο φλασακι!
Πήρα έναν γυναικολόγο πολύ έμπειρο σε ανάλογες καταστάσεις, και μου ειπε οτι μπορώ να πάρω κορτιζονη, αλλά βέβαια, ο άνθρωπος δεν με έχει δει ποτέ του.
Η γυναικολόγος μου που την βρήκα ευτυχώς, μου ειπε με μια απάθεια "αχ μωρέ Κάτια μου, κι εγώ ήθελα να σε πάρω τηλεφωνο".
Εντάξει μωρέ. Τουλάχιστον με σκεφτόταν :smile-headbang:
"Αλλά όμως νομίζω, μου λέει, ότι είναι μεγάλη ποσοτητα" :smile-angry:
Χχχμμμμ.... Ωραία λέω, και τι κάνω τωρα; δεδομένου ότι σήμερα ήμουν αισθητά χειρότερα.
"Να σου πω, της λέω. Να πάρω μισή ποσότητα για διπλάσιες μερες;
"ΑΑΑΑΑ!!!!!Ναι! Αυτό να κάνεις!" Μου απανταει....

Τσιμουδιά μετά.....

Ευχαριστώ τον φίλο από εδώ, για τον νευρολογο που μου πρότεινε. Μόλις έχει διαθέσιμο ραντεβου και έχει περάσει και η θύελλα αυτή, θα τον επισκεφτώ!
Απλά η ολιγωρία του άλλου μου γιατρού, μου κόστισε μέρες χωρίς νόημα και χωρίς θεραπεία και ελπιζω αυτό να μην σημαίνει και ανεπανόρθωτες βλάβες.
 #120805  από agathan
 Σάβ Σεπ 17, 2016 9:43 pm
wow... τοσο ωραια περνας εκει στην εξοχη; :emojis-26:
μηπως τον πατησε κανενα αυτοκινητο ή κανενα τρενο τον νευρολογο και ειναι αφαντος; κοινως μηπως εχει παθει κατι; δεν σου ειπαν τιποτα στο αιγινητειο για το που βρισκεται;
τωρα για την γυναικολογο, δεν ξερω τι σχεση εχετε και τι ανεση μεταξυ σας... αλλα δεν μου φανηκε πολυ ωραιο ολο αυτο...

και στην τελικη μην ανησυχεις τοσο πολυ αν η ολιγωρια θα σου κανει προβληματα. η κορτιζονη απλα επιταχυνει αυτο που θα γινοταν ουτως ή αλλως. για παραδειγμα απο το να περιμενεις 1 μηνα για να σταματησει, σταματαει σε 1 εβδομαδα. αποφευγεις και να σου αφησει καποια φλεγμονη που θα φυγει πιο δυσκολα πιο μετα, αλλα δεν νομιζω οτι συμβαινει τοσο συχνα ουτε οτι ειναι τοσο ανησυχητικο.
αν σου ειπαν οτι δεν εχει καποιο κινδυνο το παιδι, νομιζω μπορεις να ηρεμησεις λιγο :emojis-8:
 #120806  από Katia R
 Κυρ Σεπ 18, 2016 12:21 am
agathan έγραψε:wow... τοσο ωραια περνας εκει στην εξοχη; :emojis-26:
μηπως τον πατησε κανενα αυτοκινητο ή κανενα τρενο τον νευρολογο και ειναι αφαντος; κοινως μηπως εχει παθει κατι; δεν σου ειπαν τιποτα στο αιγινητειο για το που βρισκεται;
τωρα για την γυναικολογο, δεν ξερω τι σχεση εχετε και τι ανεση μεταξυ σας... αλλα δεν μου φανηκε πολυ ωραιο ολο αυτο...

και στην τελικη μην ανησυχεις τοσο πολυ αν η ολιγωρια θα σου κανει προβληματα. η κορτιζονη απλα επιταχυνει αυτο που θα γινοταν ουτως ή αλλως. για παραδειγμα απο το να περιμενεις 1 μηνα για να σταματησει, σταματαει σε 1 εβδομαδα. αποφευγεις και να σου αφησει καποια φλεγμονη που θα φυγει πιο δυσκολα πιο μετα, αλλα δεν νομιζω οτι συμβαινει τοσο συχνα ουτε οτι ειναι τοσο ανησυχητικο.
αν σου ειπαν οτι δεν εχει καποιο κινδυνο το παιδι, νομιζω μπορεις να ηρεμησεις λιγο :emojis-8:
Ο νευρολόγος μου, μου είπαν ότι μάλλον είναι σε καποιο συνέδριο. Οκ , λέω αυτό δεν είναι δικαιολογία από τη στιγμή που έχει δει τις κλήσεις και τα μηνύματά. Την Δευτέρα θα είναι στο νοσοκομειο, πράγμα ομως που με αφήνει αδιάφορη. Θα επικοινωνήσω με τον άλλο γιατρό και όπως και να χει και θα τον δω με την πρώτη ευκαιρία.
Τώρα επειδή κι από γυναικολόγο στο ψάξιμο είμαι, θα δω και τον άλλο γιατρό την ερχόμενη εβδομάδα και ίδωμεν...

Σας ευχαριστώ όλους όμως για την θετική ενέργεια.
 #120825  από litsa
 Κυρ Σεπ 18, 2016 11:13 pm
θετικά κορίτσι
θετικα΄!!!
μην αναλώνεσαι στους ''πρωην'' γιατρούς σου!!!
δες το τώρα, για να μην χαλιέσαι...
και χανεις ενέργεια...

φιλιάααααααααααααααααααααα πολλάααααααα
και όλα καλά θα πάνε!!