• ΣΚΕΨΗ ΓΙΑ 2 ΜΩΡΟ

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #106169  από natty11
 Τετ Σεπ 17, 2014 2:32 pm
Giota έγραψε:κοριτσακια μου σασ ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ σασ..... θα αφησω αλλο ενα χρονο να παει ο μικροσ 3 και παιδικο σταθμο κ θα βαλω μπροσ πρωτα ο θεοσ..... φιλακια σε ολουσ σασ
Giota τελικά τι έκανες?
το προσπαθησες για 2ο μωρο? πήγε ο μικρός σου παιδικό?
εχει περάσει ενας χρόνος απο τοτε που εκανες την δημοσίευση για αυτο ρωταω!
 #106193  από freedom
 Τετ Σεπ 17, 2014 10:34 pm
Καλησπερα :-D natty11 υποθετω οτι εχουμε τον ιδιο γιατρο.....η γιατρους με τις ιδιες ακριβως αποψεις...οταν του ειπα για δευτερο μου ειπε κ αν παθεις μετα καμια ωση και δε θα μπορεις να ταντεψεις κανενα απο τα 2??" και το αλλο που λεει " εχεις παιδι..και το παιδι σου θελει να εισαι καλα γιατι να κανεις και αλλο??" ..αλλα εγω εμεινα εγκυος στο δευτερο..παρολο που δυστυχως το εχασα στους 3 μηνες σταματησε η καρδουλα...αλλα και παλι..θα προσπαθησω οταν νιωσω ετοιμη (ψυχολογικα κυριως γιατι απο θεμα σκπ δοξα το θεο δεν εχω θεμα)...
 #106207  από natty11
 Πέμ Σεπ 18, 2014 9:23 am
freedom έγραψε:Καλησπερα :-D natty11 υποθετω οτι εχουμε τον ιδιο γιατρο.....η γιατρους με τις ιδιες ακριβως αποψεις...οταν του ειπα για δευτερο μου ειπε κ αν παθεις μετα καμια ωση και δε θα μπορεις να ταντεψεις κανενα απο τα 2??" και το αλλο που λεει " εχεις παιδι..και το παιδι σου θελει να εισαι καλα γιατι να κανεις και αλλο??" ..αλλα εγω εμεινα εγκυος στο δευτερο..παρολο που δυστυχως το εχασα στους 3 μηνες σταματησε η καρδουλα...αλλα και παλι..θα προσπαθησω οταν νιωσω ετοιμη (ψυχολογικα κυριως γιατι απο θεμα σκπ δοξα το θεο δεν εχω θεμα)...
freedom ακριβως τα ιδια μου ειχε πει και εμενα οταν τον ειχα δει μια φορα στα πεταχτα για κατι χαρτια και τον ρωτησα κατευθειαν για 2ο παιδι,ολοι τα ιδια λενε νομιζω με μια εξαιρεση σε λιγους γιατρους, το λογικο ειναι σε αφυπνισουν με τους κινδυνους που κρυβει η ασθενεια αυτη, και που δεν σε προειδοποιει, αλλά απο την αλλη αν μια γενική κλινική εικόνα ειναι πολυ καλή και η ψυχολογία ειναι εξισου καλή γιατι να μην προχωρας σε αυτα που θες?

βεβαια αυτοι ειναι γιατροι και ξερουν πολλα παραπανω! ΟΚ!

οταν λες οτι εμεινες εγκυος , χωρις να τον ρωτησεις? τον γιατρο σου? και επερνες θεραπεια?
και εμενα εχει περασει απο το μυαλο μου αλλα το φοβαμαι πολυ! ειναι κομματακια βαρια αυτα τα φαρμακα!

θα σου στειλω pm με τον γιατρο μου παντως!
 #106221  από freedom
 Πέμ Σεπ 18, 2014 4:30 pm
Οχι το ηξερε ο γιατρος μ οτι ηθελα να μεινω εγκυος..μου ειπε για τους κινδυνους ..περισσοτερο μετα τη γεννα μηπως παθω καποια ωση..κ στο τελος μου ειπε..ο θεος μαζι σου!!!
Ειχα σταματησει τη θεραπεια 6 μηνες πριν μεινω εγκυος!!!
Αλλα δυστυχως ειχε θεμα το μωρακι μ κ σταματησε απο μονη της η καρδουλα στους 3 μηνες..εκανα αποξεση...
Αυτα..απλα επειδη τωρα περνω θεραπεια κ εχω να λυσω καποια θεματα κ πρεπει να κανω ορισμενες εξετασεις δεν ειναι στα σχεδια μου αυτο το καιρο..
Αλλα θελω κ αλλο παιδακι παρα παρα πολυ!!!μακαρι να πανε ολα καλα.. :-)
 #106223  από mplearkouda
 Πέμ Σεπ 18, 2014 4:48 pm
Κατ'αρχήν να μας ζήσουν όλα τα ζουζούνια. Να ναι πάντοτε καλά κι εμείς καλά να τα φροντίζουμε και να τα χαιρόμαστε.
Ο δικός μου νευρολόγος δεν είναι εναντίον του να αποκτήσω δεύτερο μωρό. Νομίζω για τα περί φροντίδας του μωρού θεωρεί ότι δεν του πέφτει λόγος, εγώ ξέρω καλύτερα απ'αυτόν τα συμπτώματα μου και εφόσον εγώ συνειδητά επιλέξω ότι θέλω να προσπαθήσω για δεύτερο μωρό δεν του πέφτει λόγος. Από ιατρικής πλευράς, που δικαιούται να έχει άποψη πιστεύει ότι δεν αντενδείκνειται..
Αν η πάθηση μου ήταν πιο light δεν θα το σκεφτόμουνα καθόλου νομίζω..γιατί σίγουρα θέλω το παιδάκι μου να έχει αδερφάκι.
Αλλά δυστυχώς τα πράγματα είναι πιο πολύπλοκα. Έχω χρόνια την πάθηση, παίρνω Tysabri και με τρομάζει το μέλλον...
 #106231  από freedom
 Πέμ Σεπ 18, 2014 9:29 pm
Mplearkouda καλησπερα και να χαιρομαστε τα παιδακια μας!!!
Εμενα παρολο που 3,5 χρονια δεν ξαναεμφανιστηκε τπτ στις μαγνητικες(παρα μονο η εστια που ειχα στην πρωωτη μαγνητικη) ηταν και ειναι καθετος στο να μην μεινω εγκυος..
Η δικη μου κατασταση ειναι βεβαια πιο πολυπλοκη(αν διαβασες τη παρουσιαση μου στη παρουσιαση μελων)..
Αν παλι η σκπ με θυμοταν τακτικα δε ξερω τι θα εκανα...ισως και να μην επαιρνα το ρισκο...γιατι θα ηθελα να ειμαι καλα πανω απολα για το παιδι μου! <3
 #106362  από natty11
 Τρί Σεπ 23, 2014 2:24 pm
κορίτσια ...και αγόρια...πανω που πηρα μια χαρά...να και η σφαλιάρα...
την Παρασκευη πηγα στον γιατρο που με παρακολουθει που σας εχω γραψει οτι ηταν αρνητικός για παιδακι εξαρχης...
και εφοσον η κλινική μου κατασταση ηταν καλή είπε "εγω λεω να μην προχωρησεις σε 2ο παιδί αλλά είναι καθαρα δική σου απόφαση και του αντρα σου, και αφου εισαι καλα τωρα και το " και προτεινε να σταματησω το φαρμακο και να προσπαθησω για ενα 2ο παιδι! ποσο χαρουμενη ημουν! δεν περιγραφεται!

αλλά...να μαι μερικές μερες μετα με ενα πρησμένο ποδι να ψαχνομαι τι μπορει να ειναι αυτο και αν προκειται για κατι σχετικό με την φιλεναδα μου ή οχι! ο γιατρος φυσικα και με εξετασε την Παρασκευη που ο πρησμενος μου αστραγαλος ηταν εκει και ειπε οτι δεν εχει σχεση με την ΣΚΠ και να επισκεφτω ορθοπαιδικο, επισκεφτηκα ορθοπεδικο μου ειπε οτι ειναι αγγειολογικης φυσης το πρήξιμο.. ειναι 2 εκατοστα πιο μεγαλο απο το αριστερο μου ποδι μεχρι το γονατο το πρηξιμο!
να τρεξω να κανω εξετασεις για θρομβωσεις και διαφορα αλλες για το συκωτι για θυρεοειδή για να προλαβω μην γινει κατι κακο....εχω τρελαθει! εχω φοβηθει! σχετιζεται η ΣΚΠ με αγγειολογικής φυσης θεματα??
ποτε δεν ειχα προβλημα και ολες οι εξετασεις μου βγαιναν καθαρες!
εχετε αποψη??
 #106590  από costas1968
 Πέμ Οκτ 02, 2014 2:07 am
Καλημέρα.
Με αυτά που θα σας γράψω μάλλον θα διαφωνήσετε οι γυναίκες και ίσως και οι άντρες.Είμαι 46 και έχω την σκπ πάνω από 20 χρόνια (όπως έχω ξαναγρψει).Το 1993 ο γιατρός μου είχε πει σε γενικότερη κουβέντα που είχαμε κάνει ανάμεσα στ άλλα ότι αν ήμουν γυναίκα καλύτερα να μην έκανα παιδί.Την κουβέντα μου την είχε κάνει περιγράφοντάς μου γενικά τα της ασθένειας.Από τότε μέχρι σήμερα οι απόψεις των γιατρών έχουν αλλάξει ελαφρώς αλλά την τελική ευθύνη την έχει η μάνα και ο πατέρας (όσο του πέφτει λόγος...).
Εγώ δεν έκανα οικογένεια γιατί στην σκπ δεν ξέρεις τι σου ξημερλωνει και δεν θέλω να πάρω ανθρώπους στο λαιμό μου.Βέβαι με τις γυναίκες είναι διαφορετικά λόγω ύπαρξης μητρικού ενστίκτου.
Παιδιά ειλικρινά θεωρώ πάρα πολύ δύσκολη την απόφαση που καλε΄στε να πάρετε.Π΄ντως πέρα από το συναίσθημα και το ένστικτο δείτε το θέμα και με την λογική.ίσως γλιτώσετε τους εαυτούς σας και τους γύρω σας από προβλήματα.Ίσως βέβαια ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ να μν συμβεί τίποτα.Είναι ρίσκο νομίζω...
 #106601  από περιστερι
 Πέμ Οκτ 02, 2014 6:50 pm
Χωρίς ρίσκο ρε παιδιά δεν θα υπήρχε εξέλιξη Το 90% των Εβραίων έχει ζάχαρο και οι μαύροι της Αφρικής δεν είχαν το γονίδιο της παχυσαρκίας αλλά οι περισσότεροι το αποκτήσανε. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως νομίζει και εκεί δεν χρειάζονται συμβουλές. ΥΓ ένας θείος μου κάπνιζε πολύ και μου είπε προτιμώ να με κόψει παρά να το κόψω. και έγινε το πρώτο
 #106614  από costas1968
 Παρ Οκτ 03, 2014 2:02 am
Σαφώς βέβαια ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί το καλύτερο γι αυτόν!!
:smile-flower: