• ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #65877  από evoula
 Παρ Δεκ 30, 2011 9:23 pm
ευχαριστω πολυ!!!θα ρωτησω τον γιατρο μου και αν δεν μου προτεινει καποιον θα σου στειλω mail.με το καλο το μικρο σου!!!!
 #66384  από vekibutterfly
 Παρ Ιαν 13, 2012 5:51 pm
Καλησπέρα κορίτσια!!!
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα γράψατε και είδα ότι οι περισσότερες αν όχι όλες είστε μανούλες.
Τον τελευταίο καιρό το σκεφτόμαστε με τον άντρα μου,πάσχω ήδη 10 χρόνια από ΣΚΠ και φοβάμαι λιγάκι αλλά τελικά θα το κάνω.
Είμαι στη φάση που ψάχνω ένα γυναικολόγο που ξέρει από ΣΚΠ.
Η αλήθεια είναι οτι πήγα σε έναν ο οποίος είναι λίγο μεγάλος και τον είδα ψιλοάσχετο.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό γυναικολόγο ο οποίος ξέρει από ΣΚΠ??
 #66431  από georgia1984
 Σάβ Ιαν 14, 2012 8:23 pm
[quote="vekibutterfly"]Καλησπέρα κορίτσια!!!
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλα όσα γράψατε και είδα ότι οι περισσότερες αν όχι όλες είστε μανούλες.
Τον τελευταίο καιρό το σκεφτόμαστε με τον άντρα μου,πάσχω ήδη 10 χρόνια από ΣΚΠ και φοβάμαι λιγάκι αλλά τελικά θα το κάνω.
Είμαι στη φάση που ψάχνω ένα γυναικολόγο που ξέρει από ΣΚΠ.
Η αλήθεια είναι οτι πήγα σε έναν ο οποίος είναι λίγο μεγάλος και τον είδα ψιλοάσχετο.
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό γυναικολόγο ο οποίος ξέρει από ΣΚΠ??[/quot

καλησπερα!!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα...!!οπως ειπα κ στην ευουλα πιο πανω,καλυτερα να ρωτησεις τον νευρολογο σουαν ξερει καποιον γυναικολογο.ετσι θα μπορουν να συνεργαζονται...
ετσι το εκανα κ εγω,κ μιλησαν κ για την επισκληριδιο που θα κανω οταν γεννησω(τον αλλο μηνα!!!)
το περιμενω πως κ πως το κοριτσακι μου....!!

φιλια πολλα,κ μην τυχον κ αγχωθεις.......ακους??????ολα θελουν τον χρονο τους!!
 #66444  από vekibutterfly
 Κυρ Ιαν 15, 2012 12:03 pm
Γεωργία μου ρώτησα τον γιατρό μου αλλά δεν είχε να μου προτείνει κάποιον.Γιαυτό και ψάχνομαι τώρα έτσι.
όσο για το άγχος το έχω στην άκρη τοποθετημένο αλλά εμφανίζεται που και που...
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!
Να είσαι καλά και εύχομαι να πάνε όλα καλά και με ένα πόνο!!!
φιλιά πολλά!!
:greetings-waveyellow: :-D :) :lol:
 #66499  από elina
 Δευ Ιαν 16, 2012 11:31 pm
georgia1984 έγραψε: καλησπερα!!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα...!!οπως ειπα κ στην ευουλα πιο πανω,καλυτερα να ρωτησεις τον νευρολογο σουαν ξερει καποιον γυναικολογο.ετσι θα μπορουν να συνεργαζονται...
ετσι το εκανα κ εγω,κ μιλησαν κ για την επισκληριδιο που θα κανω οταν γεννησω(τον αλλο μηνα!!!)
το περιμενω πως κ πως το κοριτσακι μου....!!

φιλια πολλα,κ μην τυχον κ αγχωθεις.......ακους??????ολα θελουν τον χρονο τους!!
Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, είσαι σίγουρη για την επισκληρίδιο; Στην δική μου περίπτωση ήταν ο αναισθησιολόγος (που ήταν και καθηγητής Παν/μίου) κατηγορηματικά αντίθετος στο θέμα της επισκληριδίου σε ασθενείς με ΣΚΠ, παρόλο που και ο γυναικολόγος και ο νευρολόγος δεν είχαν πρόβλημα. Μήπως να ρωτούσες και αναισθησιολόγο πριν προβείς σε αυτό το είδος τοκετού;
 #66528  από georgia1984
 Τρί Ιαν 17, 2012 4:12 pm
elina έγραψε:
georgia1984 έγραψε: καλησπερα!!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα...!!οπως ειπα κ στην ευουλα πιο πανω,καλυτερα να ρωτησεις τον νευρολογο σουαν ξερει καποιον γυναικολογο.ετσι θα μπορουν να συνεργαζονται...
ετσι το εκανα κ εγω,κ μιλησαν κ για την επισκληριδιο που θα κανω οταν γεννησω(τον αλλο μηνα!!!)
το περιμενω πως κ πως το κοριτσακι μου....!!

φιλια πολλα,κ μην τυχον κ αγχωθεις.......ακους??????ολα θελουν τον χρονο τους!!
Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, είσαι σίγουρη για την επισκληρίδιο; Στην δική μου περίπτωση ήταν ο αναισθησιολόγος (που ήταν και καθηγητής Παν/μίου) κατηγορηματικά αντίθετος στο θέμα της επισκληριδίου σε ασθενείς με ΣΚΠ, παρόλο που και ο γυναικολόγος και ο νευρολόγος δεν είχαν πρόβλημα. Μήπως να ρωτούσες και αναισθησιολόγο πριν προβείς σε αυτό το είδος τοκετού;
ελινα σε ευχαριστω για την επισημανση...και εγω ειμαι επιφυλακτικη στην επισκληριδιο..
μιλησα ομως με την αναισθησιολογο(η οποια εχει κανει,απ'οτι λεει,ειδικευση πανω σε ατομα με νευρολογικα προβληματα,για την χορηγηση επισκληριδιου)ο γυναικολογος μου ειχε αρκετες κοπελες με σκπ,κ οι περισσοτερες εκαναν επισκληριδιο...κ απο οτι λεει κ ο νευρολογος μου δεν θα εχω προβλημα....τωρα τι να πω ελινα μου...αν βλεπω οτι αντεχω εχω σκοπο να μην την κανω...τους το εχω πει...εσυ τι ειχες κανει???
 #66532  από arianne
 Τρί Ιαν 17, 2012 5:02 pm
ΤΖΕΟΡΤΖΙΑ Κ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΕΝΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑΝ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ Κ ΑΣΦΑΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΗΠΩΣ Κ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΣΚΠ...Κ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛ.
 #66533  από maria72
 Τρί Ιαν 17, 2012 6:00 pm
κορίτσια και τα δυο μου παιδια τα γέννησα με φυσιολογικό τόκετο.
Ειδικά στο πρώτο που ήμουνα πολύ αγχωμένη (και φοβισμενη) υπήρχε σαφης γραμμή να μην κανω καισαρική ή επισκληρίδιο (έκτος αν ήταν άκρως απαραίτητο....).
Δεν ξερω αν υπάρχουν καινουργια δεδομένα.
 #66549  από elina
 Τρί Ιαν 17, 2012 10:12 pm
Εγώ έκανα τελικά καισαρική με ολική αναισθησία, αλλά ο σκοπός ήταν φυσιολογικός τοκετός (χωρίς επισκληρίδιο). Χρειάστηκε τελικά καισαρική (για άλλους λόγους).
 #66566  από Konstantina
 Τετ Ιαν 18, 2012 1:51 am
Γεια σας κορίτσια

Καλή λευτεριά στις έγκυες και καλή τύχη σε αυτές που το επιδιώκουν.
Είμαι 2 μηνών και είχα μια υποτροπή με δυπλωπία.
Δεν ήθελα με τίποτα κορτιζόνη μιας και δεν έχω περάσει το πρώτο 3μηνο και έτσι έκανα Γ-σφαιρίνη. Η διπλωπία δεν μου πέρασε αλλά τουλάχιστον η σφαιρίνη βοήθησε τον οργανισμό μου να δεχτεί το εμβρυάκι.
Όταν θα έρθει η ώρα θα γεννήσω με καισαρική και αν γίνεται όχι με ολική νάρκωση.
Αυτό για το οποίο αναρωτιέμαι είναι αν η ιντερφερόνη είναι συμβατή με το θηλασμό έτσι ώστε να συνεχίσω την αγωγή μου χωρίς να διακόψω το θηλασμό