• ΥΠΟΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #66584  από georgia1984
 Τετ Ιαν 18, 2012 6:52 pm
Konstantina έγραψε:Γεια σας κορίτσια

Καλή λευτεριά στις έγκυες και καλή τύχη σε αυτές που το επιδιώκουν.
Είμαι 2 μηνών και είχα μια υποτροπή με δυπλωπία.
Δεν ήθελα με τίποτα κορτιζόνη μιας και δεν έχω περάσει το πρώτο 3μηνο και έτσι έκανα Γ-σφαιρίνη. Η διπλωπία δεν μου πέρασε αλλά τουλάχιστον η σφαιρίνη βοήθησε τον οργανισμό μου να δεχτεί το εμβρυάκι.
Όταν θα έρθει η ώρα θα γεννήσω με καισαρική και αν γίνεται όχι με ολική νάρκωση.
Αυτό για το οποίο αναρωτιέμαι είναι αν η ιντερφερόνη είναι συμβατή με το θηλασμό έτσι ώστε να συνεχίσω την αγωγή μου χωρίς να διακόψω το θηλασμό

καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη κωνσταντινα!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα!
εμενα μου εχει πει ο νευρολογος οτι δεν μπορω να θηλαζω κ να παιρνω κ την ιντερφερονη...
λογικο μου ακουγεται...ετσι αποφασισαμε οταν γεννησω (με το καλο)να μην ξεκινησω αμεσως,
να την θηλασω 2 μηνες τουλαχιστον κ μετα...back to reality!!!!
οσο για την ολικη αναισθησια...εγω την φοβαμαι πιο πολυ απο την επισκληριδιο...ειναι πιο ευκολο να
ξυπνησεις μετα....????
 #66588  από kate2002
 Τετ Ιαν 18, 2012 7:07 pm
ρε κοριτσια, διαβαζω τοσο καιρο τωρα για ...επερχομενους τοκετους. σκεφτηκατε να γεννησετε φυσιολογικα; γιατι αποκλειετε να ειναι ευκολος ο τοκετος; αν σας συνεστησε καποιος "επεμβατικο" τοκετο, σας το αιτιολογησε; μου λετε κι εμενα πως; (κι οχι απλως να το δικαιολογησε!!!) μηπως ειναι απλα... χρηματικο το προβλημα;
 #66591  από georgia1984
 Τετ Ιαν 18, 2012 7:24 pm
kate2002 έγραψε:ρε κοριτσια, διαβαζω τοσο καιρο τωρα για ...επερχομενους τοκετους. σκεφτηκατε να γεννησετε φυσιολογικα; γιατι αποκλειετε να ειναι ευκολος ο τοκετος; αν σας συνεστησε καποιος "επεμβατικο" τοκετο, σας το αιτιολογησε; μου λετε κι εμενα πως; (κι οχι απλως να το δικαιολογησε!!!) μηπως ειναι απλα... χρηματικο το προβλημα;
kate,συνηθως λενε ειτε επισκληριδιο ειτε καισαρικη για να αποφυγεις την "πιεση".
εγω θα γεννησω φυσιολογικα (καλως εχοντων των πραγματων) με επισκληριδιο,
αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι αν ειναι ευκολος ο τοκετος θα την αποφυγουμε την επισκληριδιο.
παντως εμενα δεν με νοιαζει αν θα πονεσω...αλλωστε ειμαστε γεννημενες γι αυτον τον πονο.
μακαρι να μην χρειαστει...
 #66610  από Konstantina
 Πέμ Ιαν 19, 2012 2:28 am
καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη κωνσταντινα!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα!
εμενα μου εχει πει ο νευρολογος οτι δεν μπορω να θηλαζω κ να παιρνω κ την ιντερφερονη...
λογικο μου ακουγεται...ετσι αποφασισαμε οταν γεννησω (με το καλο)να μην ξεκινησω αμεσως,
να την θηλασω 2 μηνες τουλαχιστον κ μετα...back to reality!!!!
οσο για την ολικη αναισθησια...εγω την φοβαμαι πιο πολυ απο την επισκληριδιο...ειναι πιο ευκολο να
ξυπνησεις μετα....????


Η αλήθεια είναι ότι και σύμβουλος θηλασμού να μου έλεγε ότι είναι συμβατά τα φάρμακα με το θηλασμό δεν θα το έκανα, το σκεφτηκα καλύτερα και είπα τι φταίει αυτό να παίρνει φάρμακα χωρίς λόγο..Κι εγώ για 2 μήνες λέω και μετά παλι rebif :(

Όσο για το τοκετό ούτως ή άλλως μετά ενδέχεται σοβαρή υποτροπή γιατί να το κάνω χειρότερο ενώ μπορώ να το αποφύγω? Σίγουρα δένεσαι περισσότερο με το παιδί και είναι μοναδική εμπειρία
ένας φυσιολογικός τοκετός αλλά δεν πρέπει να φροντίσουμε και το εαυτό μας για να είμαστε καλά να μπορέσουμε να μεγαλώσουμε το παιδάκι μας?
 #66641  από georgia1984
 Πέμ Ιαν 19, 2012 6:51 pm
Konstantina έγραψε:καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη κωνσταντινα!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα!
εμενα μου εχει πει ο νευρολογος οτι δεν μπορω να θηλαζω κ να παιρνω κ την ιντερφερονη...
λογικο μου ακουγεται...ετσι αποφασισαμε οταν γεννησω (με το καλο)να μην ξεκινησω αμεσως,
να την θηλασω 2 μηνες τουλαχιστον κ μετα...back to reality!!!!
οσο για την ολικη αναισθησια...εγω την φοβαμαι πιο πολυ απο την επισκληριδιο...ειναι πιο ευκολο να
ξυπνησεις μετα....????


Η αλήθεια είναι ότι και σύμβουλος θηλασμού να μου έλεγε ότι είναι συμβατά τα φάρμακα με το θηλασμό δεν θα το έκανα, το σκεφτηκα καλύτερα και είπα τι φταίει αυτό να παίρνει φάρμακα χωρίς λόγο..Κι εγώ για 2 μήνες λέω και μετά παλι rebif :(

Όσο για το τοκετό ούτως ή άλλως μετά ενδέχεται σοβαρή υποτροπή γιατί να το κάνω χειρότερο ενώ μπορώ να το αποφύγω? Σίγουρα δένεσαι περισσότερο με το παιδί και είναι μοναδική εμπειρία
ένας φυσιολογικός τοκετός αλλά δεν πρέπει να φροντίσουμε και το εαυτό μας για να είμαστε καλά ν μπορέσουμε να μεγαλώσουμε το παιδάκι μας?

δεν ειναι απαραιτητο οτι θα υποτροπιασεις μετα....οπως κ δεν ηταν απαραιτητο το να ΜΗΝ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΕΙΣ στην εγκυμοσυνη...οποτε να στεκομαστε περιμενοντας μια ωση,ε??
δεν λεει...
εχω 2 γνωστες που γεννησαν φυσιολογικα και ολα καλα..θα δειξει...μακαρι να πανε ολα κατ'ευχην!!! :happy-cheerleadersmileygirl:
 #66648  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Ιαν 19, 2012 7:51 pm
.... :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: ΚΑΙ ΠΑΛΙ...ΕΥΧΟΜΑΙ Σ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ....ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... :romance-hearteyes: Ο φυσιολογικος τοκετος ειναι ανεπαναληπτη εμπειρια !!! Νοιωθω πολυ τυχερη, που εζησα κατι τοσο ομορφο(πριν νοσησω) !!!! :romance-hearteyes: Το σωμα μας,ειναι φτιαγμενο για να...γενναει....!!!! Ο πονος του τοκετου, ειναι ο ΜΟΝΟΣ πονος, που ξερεις οτι θα περασει....Μολις βγει το κεφαλακι του μωρου....περναει αμεσως!!!!!!!!Ειναι ο ΜΟΝΟΣ πονος, που τον....ΞΕΧΝΑΣ ΑΜΕΣΩΣ....Α Μ Ε Σ Ω Σ
 #66672  από Konstantina
 Παρ Ιαν 20, 2012 1:30 pm
δεν ξέρω έτσι μου είπε η νευρολογος μου και στατιστικά εχω υποτροπή κάθε 2 χρόνια, οπότε του χρόνου θα είναι η χρονιά μου. Τι να πω, δεν ξέρω μπορεί να αλλάξω γνώμη είναι πολύ νωρίς ακόμα...
Για το θηλασμό τώρα μια φίλη μου που είναι φανατική και ξέρει πολλά το έψαξε σε βιβλία και μου είπε ότι η ιντερφερόνη είναι συμβατή σε οποιαδήποτε ποσότητα υπάρχουν και έγγραφα μου είπε που το πιστοποιούν...
 #113810  από nanablue
 Πέμ Νοέμ 19, 2015 9:12 pm
καλησπέρα κορίτσια! να χαίρεστε τα παιδάκια σας. Θέλω λίγο τη γνωμη σας:
έχω 6 χρόνια που έχω διαγνωσθεί έκανα ένα παιδάκι και αφού ξεκίνησα Avonex μια χαρά είχα σταθεροποιηθεί, συνέχισα τη ζωή μου με γυμναστήρια και αθλητισμό, λες και δεν είχα ms. Μέχρι που πριν κανένα μήνα παθαίνω ένα γερό επισόδιο, από τη μέση και κάτω μούδιασα και τα άκρα μου κάτω δεν τα αισθανόμουν. Πάω για πενταήμερη, τελειώνει και αυτή αλλά ελάχιστη βελτίωση. ΚΑΙ καπάκι μαθαίνω ότι είμαι έγκυος...
Εννοείται ότι καταχάρηκα αλλά γιατί έμεινα σταθερά χάλια; τι θα γίνει ρε κορίτσια θα μείνω έτσι μέχρι να γεννήσω; δεν περπατάω καλά ενώ πρίν έτρεχα χιλιόμετρα... πόσο καιρό θα κρατήσει ο εφιάλτης;;;
αυτά..