• ΣΚΠ και εγκυμοσύνη..

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #58808  από arianne
 Τρί Αύγ 30, 2011 4:58 pm
ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ,ΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ Κ ΜΙΑ ΕΞΩ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ..Η ΙΔΙΩΤΙΚΙΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ,ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΩΡΑ Κ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΠΗΡΑ Κ ΓΩ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ..ΜΕΤΑ Η ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ.
ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ,ΕΧΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΩ ΞΑΝΑ,Κ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ Κ ΘΕΛΕΙ ΚΥΝΗΓΗΤΟ..
Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΧΩ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ,ΕΝΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑ..ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ Κ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ..(ΣΤΑ 26)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ..ΑΝ Κ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ..
ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΤΣΕ ΗΡΕΜΗΣΕ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΣΟΥ..
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΒΑΣΣΑΝΑ Κ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ,ΣΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΟΥΝ..ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ""...
 #58816  από natty11
 Τρί Αύγ 30, 2011 6:57 pm
arianne έγραψε:ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ,ΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ Κ ΜΙΑ ΕΞΩ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ..Η ΙΔΙΩΤΙΚΙΑ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΑΡΧΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ,ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΜΕ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΜΩΡΑ Κ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΠΗΡΑ Κ ΓΩ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΠΟΙΟΣ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ..ΜΕΤΑ Η ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ.
ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ,ΕΧΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΩ ΞΑΝΑ,Κ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ Κ ΘΕΛΕΙ ΚΥΝΗΓΗΤΟ..
Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΧΩ ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ,ΕΝΑ ΣΤΗΡΙΓΜΑ..ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ Κ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΕΧΕΙ..(ΣΤΑ 26)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ..ΑΝ Κ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ..
ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΤΣΕ ΗΡΕΜΗΣΕ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..Ο ΠΡΩΤΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΡΥΘΜΟ ΣΟΥ..
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ "Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΒΑΣΣΑΝΑ Κ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΝΑΤΟΥΣ,ΣΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΕΧΟΥΝ..ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΕΙ""...

αχ βρε arianne μην με κάνεις να κλαψω και στην κατάσταση μου κιολας
..εγω είμαι στα 33 παρα κάτι μήνες..η φιλενάδα με επισκέφτηκε μερικές μέρες μετά τον γάμο μου 3μιση χρόνια πριν,οπως καταλαβαίνεις ευχομαι να κάνω αυτο το παιδάκι και να ειμαστε καλά και γω και αυτο και ενα δεύτερο ας παραμείνει ονειρο..δεν έχω αυταπάτες...αν δεν εχω τώρα δυνάμεις να τα βγαλω περα θα χω με ενα δευτερο.??..ηταν ευλογία που ήρθε και το πρώτο μας και μένω μονο σε αυτο για τώρα...

ο γυναικολόγος μου παρολο που ισχυρίζεται πως ειχε στο παρελθον τετοιες περιπτωσεις σαν την δική μου ειναι αποστασιοποιημένος, περιμένει να του πω εγω τι να κάνει!
αντιθετα ο νευρολογος μου ειναι ανθρωπος πανω απο όλα και απο την αρχή που με ανελαβε πιστεψε σε μένα και μου λεγε πως με υπομονη και τηρηση της θεραπείας θα τα καταφέρω, πράγμα που είδα και γω στην τελευταια μου μαγνητική και ενιωσα τοοοοσο καλά, δεν περιγράφεται, μην νομίσεις πως ειχανε εξαφανιστει οι εστίες οοοχι, αλλα ειχαν μειωθει και ετσι μου εδωσε το πρασινο φως για μωρό...

να σε ρωτησω και κατι αλλο? το χεις μοιραστεί με τον κύκλο σου εκτος του αντρα σου? με την μανα σου ας πουμε, με την πεθερά σου ? με φίλους? ειχες βοήθεια τις πρώτες ημέρες με το μωρό?

παντως και ο δικός μου αντρας λέει ακριβως το ίδιο...........λές να ξέρουν κατι? ;)
 #58832  από arianne
 Τρί Αύγ 30, 2011 10:57 pm
ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ 7 ΜΗΝΕΣ(ΣΧΕΣΗ)ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΑΣΤΑΘΕΙΑ,ΔΙΠΛΟΠΙΑ,ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ Κ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.ΑΥΤΟΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΤΟ ΕΜΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ(ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ..ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΕΓΩ ΑΠΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΚΑΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΕΜΕΙΝΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ,ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΣΕΙΣ.ΕΠΕΡΝΑ ΡΕΜΠΙΦ 7 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Κ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΥΣΑΜΠΡΙ(ΔΥΟ ΔΟΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΥΤΥΧΩΣ)ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ..ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ..ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ..
ΑΑΑ!!!ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΟΛΥ Μ@#%$%Σ.."ΑΦΟΥ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ Κ ΕΧΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ".ΑΚΟΥΣ??ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΡΡΩΣΤΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Ο ΒΡΩΜΙΑΡΗΣ.Κ ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΠΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΛΕΕΙ "ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ".ΦΥΣΙΚΑ ΦΥΓΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑΜΕ.ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΟΛΟΙ ΑΠΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ Κ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ(Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΥΣΑΜΠΡΙ)ΤΟ ΙΔΙΟ Κ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ(ΠΕΘΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ,ΠΕΘΑΝΕ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 16)Κ ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ..ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΦΗΣΕΙ,ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ Κ ΑΛΛΕΣ Μ@#@$#Σ Κ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΠΕΡΑ..
ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ..
ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ?
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΕ,ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ..Κ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..
 #58845  από natty11
 Τετ Αύγ 31, 2011 12:08 pm
;) :) :)
arianne έγραψε:ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ 7 ΜΗΝΕΣ(ΣΧΕΣΗ)ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΑΣΤΑΘΕΙΑ,ΔΙΠΛΟΠΙΑ,ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ Κ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ.ΑΥΤΟΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ Κ ΤΟ ΕΜΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ(ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ)ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ..ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΕΓΩ ΑΠΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΚΑΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΞΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ..ΕΜΕΙΝΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ,ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΣΕΙΣ.ΕΠΕΡΝΑ ΡΕΜΠΙΦ 7 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Κ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΥΣΑΜΠΡΙ(ΔΥΟ ΔΟΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΥΤΥΧΩΣ)ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ..ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ..ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙΣ..
ΑΑΑ!!!ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΟΛΥ Μ@#%$%Σ.."ΑΦΟΥ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΟ ΜΑ ΜΙΚΡΗ ΕΙΣΑΙ Κ ΕΧΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ".ΑΚΟΥΣ??ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΝΙΩΣΩ ΑΡΡΩΣΤΗ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ Ο ΒΡΩΜΙΑΡΗΣ.Κ ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΠΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ Κ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΛΕΕΙ "ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ".ΦΥΣΙΚΑ ΦΥΓΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑΜΕ.ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...
ΟΛΟΙ ΑΠΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ Κ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ(Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΥΣΑΜΠΡΙ)ΤΟ ΙΔΙΟ Κ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ(ΠΕΘΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ,ΠΕΘΑΝΕ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 16)Κ ΑΠΟΣΟ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ..ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΦΗΣΕΙ,ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ Κ ΑΛΛΕΣ Μ@#@$#Σ Κ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΠΕΡΑ..
ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΣΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ..
ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ?
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΕΛΕΞΕ,ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ..Κ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..

οι μόνοι που το γνωρίζουν είναι ο αντρας μου, κατι μέσες ακρες γνωρίζει η κουνιάδα μου με την οποία ήμαστε και φίλες πριν παντρευτώ τον αδερφό της, και η καλυτερη μου φίλη το εμαθε πολυ πρόσφατα.. απο επιλογή δεν εχω πεί τιποτα σε κανέναν είναι και 3,30 χρόνια τώρα...

δεν εχω συμβιβαστεί ακόμη με την κατάσταση, δυστυχώς, και δεν εχω διάθεση να δωσω εξηγήσεις σε κανεναν γιατι και πως...η μάνα μου φαντάσου κατι ειχε καταλαβει πως δεν πήγαινε καλα διοτι ειχε δει τα φαρμακα που κουβαλουσα μαζί μου αλλα της ξέκοψα την συζήτηση...το αγχος της σε αυτη την ζωή ήταν να κάνω μωρό οπωσδήποτε, δεν την ένοιαζε τιποτα αλλο.....................καταλαβαίνεις πως ένιωθα και γω οταν το μονο που περίμενε ηταν να δει εγγονι και γω ειχα να παλέψω για την υγεία μου

αν χρειαστεί να ξεκινήσω θεραπεία άμεσα και πρέπει να αναγκαστώ να έχω στο σπιτι μαμα και πεθερά νομίζω πως θα φτάσω κοντά στην τρέλα :) :) ελπίζω ο αντρας μου να αναλάβει την κατάσταση!
 #58914  από arianne
 Τετ Αύγ 31, 2011 10:28 pm
ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΥ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ..Κ ΤΟΣΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ..ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΜΟΥΝ?ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ Κ ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ..ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ..ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΑ..ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΟ ΕΛΕΓΕ..(ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΧΕΙ)ΔΕΝ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΙΔΕΑ?ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟΥΣ..
ΣΗΜΕΡΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕ ΕΙΠΕ ΜΑΜΑ ΚΑΘΑΡΑ..ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ,ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΛΕΕΙ ΜΑΜΑΜΑΜ..Κ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΕΕΙ,ΜΗΠΩΣ ΑΠΛΑ ΠΕΙΝΟΥΣΕ Κ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΕ??ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΒΑΡΕΘΩ ΝΑ ΤΑΚΟΥΩ..ΤΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ..
ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΣΑΙ?ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΦΥΛΟ?
 #58930  από Nick.
 Πέμ Σεπ 01, 2011 11:22 am
natty 11 sorry για την παρέμβαση, αφού εγώ δεν έχω ΣΚΠ αλλά ο άντρας μου, έχουμε ένα αγοράκι, δεύτερο αποφασίσαμε να μην κάνουμε γιατί δεν ξέρουμε αν θα ανταπεξέλθουμε, όχι μόνο από πλευράς υγείας αλλά και από οικονομικής άποψης.
Ήθελα να σου πω να πεις αμέσως σε όλους όσους μπορούν να σε βοηθήσουν ότι έχεις ΣΚΠ γιατί σε περιμένουν πολύ κουραστικές ημέρες και θα χρειαστείς όση βοήθεια μπορείς να πάρεις. Και δεν μιλάω μόνο για τα πρώτα δύο χρόνια που θα έχεις μωρό, αλλά και αργότερα, μέχρι να ενηλικιωθεί το παιδί σου θα έλεγα.
Σκέψου πως εγώ που υποτίθεται πως είμαι υγιής, έπαιρνα συμπληρώματα για να τα καταφέρω με το παιδί, το σπίτι και τη δουλειά. Έχω σκυλομετανιώσει που δεν είπα κάτι στη μάνα μου και την πεθερά μου σχετικά με την ΣΚΠ του άντρα μου, γιατί θα μπορούσαν να με βοηθήσουν, αλλά και δεν θα τον κατέκριναν γιατί δεν συμμετέχει ενεργά στο μεγάλωμα του γιού του, όπως οι άλλοι μπαμπάδες (μπάνιο, βόλτα, τάισμα κλπ).
Πες το, δεν υπάρχει λόγος να μην το λες. Μην το βλέπεις ότι έτσι τους προστατεύεις από στενοχώρια ή από βάρος. Αντιθέτως, περιπλέκεις τα πράγματα και κάποια στιγμή θα γίνουν σκ.....τά.
Τελικά, θα τα καταφέρεις περίφημα. Ως δια μαγείας θα έχεις την απαιτούμενη δύναμη να προσφέρεις στο παιδάκι σου. Θα το δεις. Είναι απίστευτο αλλά συμβαίνει, κάπως.
 #58943  από arianne
 Πέμ Σεπ 01, 2011 1:42 pm
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΝΙCK.ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ..ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ Κ ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΤΙ,ΜΗΠΩΣ ΠΑΘΕΙΣ ΩΣΗ..ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ..
ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ 10 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ..ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΣΕ ΟΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ Κ ΕΙΜΑΣΤΑΝ Κ ΟΙ ΔΥΟ ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΟΙ..ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑ ΒΟΗΘΕΙΑ,ΘΑ ΤΡΕΛΕΝΟΜΟΥΝ..
Κ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ(Κ ΑΚΟΜΑ ΒΟΗΘΑΝΕ)ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ..ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ..ΑΠΛΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ..
 #59772  από sofaki
 Τετ Σεπ 14, 2011 9:41 pm
natty11 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι εγκυος και διαγνωσμένη με την ΣΚΠ απο το 2008.Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα εδω που να χει αποκτήσει παιδιά με την πάθηση που έχουμε και με ποιο τρόπο έγινε ο τοκετός.
Καισαρική ή φυσιολογικός τοκετός?

Ο νευρολόγος που με παρακολουθεί είναι υπέρ της καισαρικής για να μην ταλαιπωρηθω λεει και να μην ζοριστώ, εγω όμως θέλω αν είναι όλα καλά μεχρι τέλος να κάνω φυσιολογικό τοκετό...με αποθάρρυνε όμως και με αγχωσε περισσότερο, είχα δει τον φυσιολογικό τοκετό χαλαρά μέχρι τώρα και μου άλλαξε την άποψη!!
τον εμπιστεύομαι πάρα πολύ αλλά θέλω να το ψάξω και λίγο παραπανω...

εχει καμια σας παρόμοια εμπειρία, αποψη περι γένννας??

ευχαριστώ πολύ!

δεν ξέρω αν τώρα που το είδα έχεις ήδη γεννήσει αλλα εγώ θα την πω την εμπειρία μου.
Γέννησα φυσιολογικά με τεχνητούς πόνους γιατί το φιντανάκι μου δεν ήθελε με τίποτα να βγεί (κάτι ήξερε μάλλον). Η δυσκολία που αντιμετώπισα ήταν ότι ο αναισθησιολόγος του νοσοκομείου δεν αναλάμβανε να μου κάνει επισκληρίδιο ότανα χρειάστηκε κι έτσι γεννησα εντελώς φυσιολογικά.
Η δική μου συμβούλή είναι όταν γεννήσεις με το καλό να φροντίσεις όσο γίνεται να έχεις στήριξη και αγάπη από τους γύρω και ειδικά από το σύντροφο. Γενικά πρόσεξε την ψυχολογία σου και τον εαυτό σου!!!
 #60382  από natty11
 Τετ Σεπ 21, 2011 11:00 am
ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους!!! σας γράφω απο το σπίτι λεχώνα πλέον!! έχω το αγγελούδι μου δίπλα μου!!!εδώ και μια εβδομάδα! όλα πήγανε πολύ καλά ! έκανα καισαρική με ολική νάρκωση τελικά και προς το παρόν όλα δείχνουν να είναι καλά!

η διαδικασία κρατησε 45 λεπτά,δεν πόναω πολυ, πήρα παυσίπονα μονο 3 ημέρες φανταστείτε, είδα το αγγελούδι μου με το που ξυπνησα και επειτα μέσα στο μαιευτηριο όλοι με προσέχανε οποτε το μονο που εκανα ητανε να ταιζω τον μπομπιρα μου, δινοντας του προς το παρον ξενο γαλατακι!

στο σπιτι ειναι ενα ήσυχο μωράκι τρωει και κοιμάται, δινοντας μου τον χρονο να κοιμάμαι και να ξεκουράζομαι και γω, και με σχετική βοήθεια δεν με νοιάζει ακόμα και τοσο πολυ για τις δουλειές του σπιτιου!
ο αντρας μου ειναι διπλα μου σε όλα!

παιδιά ειμαι πάαααααρα πολύ χαρουμενη, κοιτάζω αυτή την φατσούλα και όλα ξεχνιούνται!

ευχαριστώ όλους σας για όλα, δεν ξέρω αν τελικά η επιλογή της γέννας ηταν σωστή, αλλά σε κάθε περίπτωση ο χρόνος θα δείξει ετσι δεν είναι?
το μονο σίγουρο ειναι πως η αποψη μου να μην πω τίποτα για την κατάσταση μου σε γονείς και πεθερικά δεν αλλάζει!ειναι η επιλογή μου αυτό το πράγμα, όπως είπα και σε άλλη ανάρτηση δεν έχω συμφιλιωθεί με αυτό ακόμα, πως να περιμένω να το δεχτούνε και οι γύρω μου τοσο απλά χωρίς ερωτήσεις , χωρις λύπηση, χωρίς γιατί? και πως?


σας φιλώωω!!!
 #60385  από ΑΝΝΑ59
 Τετ Σεπ 21, 2011 11:07 am
:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΝΕΟ.....!!!! Μαμααααααα.....Να σου ζησει το ανθρωπακι σου....Να εισαι σιγουρη...η ζωη σου θα ειναι διαφορετικη και πολυ ομορφη απο εδω και περα !!!!Κι εσυ...ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ....Δωσε πολλα-πολλα-πολλα φιλακια στο μικρουλι σου :romance-heartsthree: Αχ....ποσο χαρηκα..... :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: υγ.....κι αν χρειαστεις συμβουλες...εδω ειμαστε εμεις οι...παληες μαναδες...αν και η αγαπη της μανας ειναι ο καλυτερος συμβουλος...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8