• ΣΚΠ και εγκυμοσύνη..

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #58692  από natty11
 Σάβ Αύγ 27, 2011 9:08 am
arianne έγραψε:ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑ..
ΕΧΩ ΣΚΠ ΑΠΤΟ 09(ΑΝ Κ ΕΙΧΑ ΣΥΜΤΩΜΑΤΑ ΑΠΤΟ 07)ΓΕΝΝΗΣΑ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΟΥ ΕΝΑ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΟΥΚΛΟ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ(ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ Κ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ)ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΖΟΡΙΣΤΩ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ(ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΚΛΙΡΙΔΙΟΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ).ΘΗΛΑΣΑ 48 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΤΥΣΑΜΠΡΙ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΝ Κ ΟΙ 9 ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΑΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΙ(ΠΕΡΑΣΑ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΟΧΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ Η ΣΚΠ.ΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΚΛΩΤΣΟΥΣΕ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ,ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΧΑ).ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ..


καλημέρα arianne
Σε λίγες ημέρες γεννάω και θα ήθελα να μου πεις πως ητανε η εμπειρία σου με ολική νάρκωση και καισαρική μιας και σε μένα προτείνανε το ίδιο. Μου ειπανε πως η επισκληριδιος δεν ειναι οτι καλύτερο και η καισαρική θα ειναι πιο ξεκουραστη απο ενα φ.τ. αλλά εγω μόλις το άκουσα στενοχωρηθηκα, θέλω οσο τιποτα αλλο να ακουσω το πρωτο κλαμα του παιδιου μολις γεννηθει και να το δω επισης και να μην το αντικρισω μετα απο 1 ωρα...πως θα το καταφερω?
δεν φτανει που τα ονειρα μου για φ.τ εξατμιστηκαν τωρα παμε στο χειροτερο σεναριο ολικη ναρκωση!

περιμενω νέα σου ! ευχαριστώ!
 #58693  από ΛΕΝΑ
 Σάβ Αύγ 27, 2011 9:22 am
καλημερα natty κι εγώ γεννησα με καισαρικη και ολικη νάρκωση ολα πήγαν
μια χαρά εστω και μετα απο μια ωρα που φεραν το μωρο η συγκινηση ειναι
μεγαλη οσο για το κλαμα μπορει να μην ακουσεις το πρωτο ορεξη να έχεις θα ακουσεις
αρκετο κλάμα στην συνεχεια.......χαλαρωσε ολα θα πανε καλά :greetings-waveyellow: :romance-caress:
 #58700  από ΑΝΝΑ59
 Σάβ Αύγ 27, 2011 11:39 am
natty ,σου ευχομαι να πανε ολα καλα... :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: Οταν ,με το καλο,γεννησεις...ενημερωσε μας... :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby: :teasing-binkybaby:
 #58750  από arianne
 Δευ Αύγ 29, 2011 12:44 am
ΑΓΑΠΗΤΗ ΝΑΤΤΥ..
ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΙΣ 17/9 ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΕΤΡΩΜΕΝΟΙ ΚΟΙΛΙΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΝΑΛΑΚΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ..ΕΚΑΝΕ ΚΡΥΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Κ ΟΛΟΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ(ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΓΚΡΕΙΣ ΑΝΑΤΟΜΥ)00:12 ΕΙΔΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ Κ 00:25 ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΑΝ..ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 3 ΔΟΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ(ΚΩΛΟ ΜΣ)Κ ΡΩΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ..00:20 ΤΟΝ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΑ ΑΠΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΗΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ..ΠΟΝΟΥΣΑ ΣΤΗ ΤΟΜΗ,ΕΙΧΑ Κ ΔΥΟ ΟΡΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ..
ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΗ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ Κ ΓΩ..ΚΛΑΜΑΤΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..
ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΜΣ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ(ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΚΩΛΟ ΜΣ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΠΕΡΑΣΩ..
ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ..ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ..ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΧΡΟΝΙΑΖΟΥΜΕ..ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ..
 #58762  από natty11
 Δευ Αύγ 29, 2011 9:47 am
arianne έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΗ ΝΑΤΤΥ..
ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΤΙΣ 17/9 ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΠΕΤΡΩΜΕΝΟΙ ΚΟΙΛΙΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΝΑΛΑΚΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ Η ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ..ΕΚΑΝΕ ΚΡΥΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Κ ΟΛΟΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΜΟΥΝ ΕΚΕΙ(ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΓΚΡΕΙΣ ΑΝΑΤΟΜΥ)00:12 ΕΙΔΑ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ Κ 00:25 ΜΕ ΞΥΠΝΗΣΑΝ..ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 3 ΔΟΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ(ΚΩΛΟ ΜΣ)Κ ΡΩΤΟΥΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ..00:20 ΤΟΝ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΑ ΑΠΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΗΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ..ΠΟΝΟΥΣΑ ΣΤΗ ΤΟΜΗ,ΕΙΧΑ Κ ΔΥΟ ΟΡΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ..
ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΗ ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ Κ ΓΩ..ΚΛΑΜΑΤΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ..
ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ,ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΕΜΗ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΜΣ ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΠΕΡΑΣΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ(ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΚΩΛΟ ΜΣ)ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑ ΠΕΡΑΣΩ..
ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ..ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ..ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΧΡΟΝΙΑΖΟΥΜΕ..ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΑ ΠΟΥ ΤΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ..

σε ευχαριστω που απάντησες...
τόσο γρηγορα σε ξυπνάνε απο ολική νάρκωση? αρα η αναισθησία που λαμβάνεις δεν πρεπει να ειναι και πολύ μεγάλη ε? σε ποιο μαιευτήριο γέννησες αν επιτρέπεται?
το αγχος μου ειναι να δω το μωρό μου , αν ηταν δυνατόν μολις το βγαζανε αλλά δεν το βλεπω να γινεται, και αφου μάλλον δεν θα γινει ετσι τουλάχιστον να το δει ο αντρας μου..πρώτος και μετά εγώ!

είχες πάθει ώση ενώ ήσουν εγκυος? εγω ευτυχως μέχρι στιγμής ειμαι καλά..αλλά ανησυχω για το μετά, με θηλασμό και κουραση δεν ξέρω τι με περιμένει..ο γιατρός μου λεει επισης να μην θηλάσω αλλα εγω τουλάχιστον σε αυτο επέλεξα να μην τον ακουσω.. ;) ας ελπίσω να μου βγει σε καλό!

ειναι ενθαρρυντικο οτι ξυπνας τοσο γρηγορα και σου φερνουν το μωρό σου!μπορείς να ζητήσεις να το κρατησεις στην αγκαλιά σου η δεν εισαι σε θεση με τόσους ορούς?

μετά απο 1 χρόνο εσύ πως εισαι? ειχες καθόλου ωση? η σου φερεται καλά???

σε ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!!!!!
 #58780  από arianne
 Δευ Αύγ 29, 2011 10:45 pm
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ Κ ΓΩ ΠΕΡΥΣΙ..Η ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ..ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ..ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ..
ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ(ΠΕΠΑΓΝΗ)ΓΙΑΤΙ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ..
ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΗΜΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ,ΜΕΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΕΛΥΣΑ ΑΠΤΗ ΜΕΣΗ Κ ΚΑΤΩ Κ ΜΠΗΚΑ ΕΝΑ 3ΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ Κ ΑΣΤΑΘΕΙΑ.ΘΗΛΑΣΑ 47 ΜΕΡΕΣ Κ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΑΛΙ ΤΥΣΑΜΠΡΙ..ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΞΜΑ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΤΟΜΗ(ΜΗΝ ΜΟΥ ΡΙΞΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ Κ ΠΑΘΑΙΝΑ ΚΑΜΙΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ΣΤΗ ΤΟΜΗ).ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΕΣΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΔΕΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΑΒΕΙΣ..
ΤΩΡΑ Κ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ..ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΥΤΥΧΩΣ..ΜΟΝΙΜΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΝΩ 2 ΧΑΠΑΚΙΑ Κ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ..
ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΩΡΑ..ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ..ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΜΟΥ..ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΖΙΝΑΚΙ,Κ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ..ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ..ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ?ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΕΘΛΙΑ..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΥΡΤΑ.ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΓΕΝΕΘΛΙΑ..ΜΟΛΙΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΦΙΛΙ..ΕΤΣΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ..Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ..ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ..ΕΧΩ Κ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ..(ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ)
 #58782  από natty11
 Τρί Αύγ 30, 2011 9:14 am
arianne έγραψε:ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ Κ ΓΩ ΠΕΡΥΣΙ..Η ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΚΡΑΤΗΣΕ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ..ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ..ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ..
ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ(ΠΕΠΑΓΝΗ)ΓΙΑΤΙ Η ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ..
ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΗΜΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ,ΜΕΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΑΡΕΛΥΣΑ ΑΠΤΗ ΜΕΣΗ Κ ΚΑΤΩ Κ ΜΠΗΚΑ ΕΝΑ 3ΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ Κ ΑΣΤΑΘΕΙΑ.ΘΗΛΑΣΑ 47 ΜΕΡΕΣ Κ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΑΛΙ ΤΥΣΑΜΠΡΙ..ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΞΜΑ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ Η ΤΟΜΗ(ΜΗΝ ΜΟΥ ΡΙΞΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ Κ ΠΑΘΑΙΝΑ ΚΑΜΙΑ ΜΟΛΥΝΣΗ ΣΤΗ ΤΟΜΗ).ΘΑ ΠΟΝΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΕΣΑ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΔΕΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΑΒΕΙΣ..
ΤΩΡΑ Κ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ..ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΥΤΥΧΩΣ..ΜΟΝΙΜΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΑΛΛΑ ΠΙΝΩ 2 ΧΑΠΑΚΙΑ Κ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ..
ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ ΤΩΡΑ..ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ..ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΜΟΥ..ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΖΙΝΑΚΙ,Κ ΚΛΕΙΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ..ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ..ΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ?ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΕΘΛΙΑ..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟΥΡΤΑ.ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΓΕΝΕΘΛΙΑ..ΜΟΛΙΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΦΙΛΙ..ΕΤΣΙ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ..Κ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ..ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ..ΕΧΩ Κ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ..(ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ)

διάβασα το μήνυμα σου και ψιλο αγχωθηκα arianne , 5 μήνες μετά έπαθες ώση και τόσο σοβαρή ε?
και φαντάζομαι δεν εβλεπες καν το μωρό σου αφου ήσουν στο νοσοκομείο,πω πω με πιανει τρελα και μονο που το σκεφτομαι!
δεν ξερω τι θα κανω σε αυτη την περίπτωση, ευχομαι να μην μου ερθει καν, εγω ειχα μόνο πολυ σοβαρά μουδιάσματα και σπαστικότητα στο πρόσωπο

ο δικός μου νευρολογος λεει να μην θηλάσω και 5 μερες αφου γεννήσω να ξεκινησω rebif παλι, εγω του ειπα "ναι οτι πειτε" αλλά σκεφτομαι να μην του κανω την χαρη και ελπίζω να μου βγει σε καλό!

απο ποτε εχεις διαγνωστει με ΣΚΠ? ειχες πολλές και σοβαρές ωσεις πριν γεννήσεις?

νομίζω πως πέρνεις δύναμη και μονο κοιτώντας το μωράκι σου και ετσι συνεχίζεις! εγω ετσι αισθάνομαι και τώρα, το ακουω που κουνιέται στην κοιλιά μου και νιώθω δυνατή...
θα το πάρω απόφαση μια ώρα νωρίτερα λοιπον και γω να πάω να κανω καισαρική με ολική νάρκωση :( :( :(
 #58788  από arianne
 Τρί Αύγ 30, 2011 10:03 am
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ,ΣΤΟ 5 ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ..ΑΠΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ Κ ΜΟΝΙΜΗ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΤΡΕΛΕΝΟΜΟΥΝ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΩΡΑ Η ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..
ΕΧΩ ΜΣ ΑΠΤΟ 09 Κ ΕΧΩ ΜΠΕΙ 8 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ,5 ΠΡΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ 3 ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ..ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ,ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΤΥΣΑΜΠΡΙ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ..ΜΑΚΑΡΙ..
 #58791  από ΑΝΝΑ59
 Τρί Αύγ 30, 2011 10:21 am
Βρε παληοκόριτσα....γιατι με κανετε και συγκινουμαι...Ε!!!!...Γιατι...??? :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: ...Σε μενα,η διαγνωση της σκπ,εγινε 4 χρονια μετα τη γεννηση της κορης μου....!!!Ετσι δεν εχω εμπειρια αναλογη με τις δικες σας!!!...Natty!!!Σου ευχομαι να πανε ολα καλα...!!!!!Σε λιγο καιρο θα κρατας αγκαλιτσα το παιδακι σου,και θα τα ξεχασεις ολα!!!!!...ARIANNE..να χαιρεσαι το αντρακι σου...που φορεσε τζινακι.... :romance-heartsthree: ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!...Νεες..παληες... και...μελλουσες....ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
 #58794  από natty11
 Τρί Αύγ 30, 2011 10:58 am
arianne έγραψε:ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ,ΣΤΟ 5 ΜΗΝΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΝΝΟΟΥΣΑ..ΑΠΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ Κ ΠΟΥ Κ ΜΟΝΙΜΗ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ..ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΘΑ ΤΡΕΛΕΝΟΜΟΥΝ ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΠΩ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΩΡΑ Η ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..
ΕΧΩ ΜΣ ΑΠΤΟ 09 Κ ΕΧΩ ΜΠΕΙ 8 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ,5 ΠΡΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ 3 ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ..ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ,ΟΙ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΤΥΣΑΜΠΡΙ Κ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ..ΜΑΚΑΡΙ..


ααα συγνώμη δεν το κατάλαβα..τώρα ειδα αναλυτικά οτι γράφεις στον 5ο μηνα οτι επαθες ώση..δεν σε ρωτάω πως ενιωσες..θεωρώ πως τωρα με το αντράκι σου τα ξεχνάς όλα..
μια φορά χρειάστηκε να πάρω ενδοφλέβια κορτιζόνη για καποιες ημέρες , ηταν οταν μου πρωτο διαγνωστηκε η φιλενάδα μας, μετά την επερνα σε χαπάκια..:-(

μ'αρεσει που λεγε ο νευρολόγος μου πως η εγκυμοσύνη προφυλάσσει κατα των ώσεων, στην δική σου περίπτωση δεν ισχύει βλέπω!
οπως και τώρα μου λέει να ξεκινήσω αμέσως θεραπεια για να μην παθει εξαρση πάλι η ΣΚΠ...
δεν ξερεις τι να περιμένεις τελικά , εγω αυτο εχω καταλάβει..δεν μου χει δώσει εμένα τουλάχιστον κανένας γιατρος καμια εγγυηση πως δεν θα πάθω ή θα πάθω κάτι αν κάνω φ.τ ή καισαρική..
αλλοι λενε οχι επισκληριδιο, αλλοι ναι στην επισκληριδιο, αλλοι οχι καισαρική αλλοι ναι, τι να πω...θετική ενέργεια και πίστη οτι όλα θα πάνε καλά!

να χαιρέσαι το μπεμπάκι σου!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8