• ΣΚΠ και εγχείριση αλλαγής φύλου;

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #36483  από Matina G7
 Πέμ Αύγ 19, 2010 1:21 pm
Θέλω να υποβληθώ σε εγχείριση αλλαγής φύλου, αλλά δεν ξέρω εάν οι Έλληνες "γιατροί" αναλαμβάνουν μια τόσο μεγάλη ευθύνη. Στην Ελλάδα γίνονται μόνο σε όσους είναι σχεδόν απόλυτα υγιείς. Στην Αμερική έχει γίνει σε 22άχρονη γυναίκα (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16629772), αλλά σημειώθηκαν υποτροπές. Μίλησα πρόσφατα με το νευρολόγο που με παρακολουθεί και το μόνο που μού είπε ήταν να κάνω πρώτα ορμονικό έλεγχο, για να δει εάν έχει διαταραχθεί η ισορροπία οιστρογόνων - τεστοστερόνης λόγω της ασθένειας, και να δει αν χρειαστεί να πάρω οιστρογόνα για να ξαναγίνω γυναίκα. Ίου! Δεν περίμενα ότι ένας τόσο διακεκριμένος επιστήμονας θα είχε μείνει στις αντιλήψεις του '70 σύμφωνα με τις οποίες το φύλο καθορίζεται μόνο από την αναλογία ορμονών. Παρόλο που τού εξήγησα ότι οι ερωτικές προτιμήσεις μου είχαν εκδηλωθεί ήδη από τα 4-5 χρόνια μου, επέμεινε ότι περνώ απλώς μια φάση ή προσωρινή σύγχυση ταυτότητας. Να χαιρόμαστε τους γιατρούς μας και γενικότερα την κοινωνία μας, που θέλει να ισοπεδώνει και να μαζοποιεί ό,τι είναι διαφορετικό. Η μάνα μου τρελάθηκε από τη χαρά της που θα με κάνει "φυσιολογική", λες και είναι ό,τι καλύτερο για κάποιο άτομο να ζει εγκλωβισμένο σε λάθος σώμα, και δη στο γυναικείο που είναι αδύναμο, πλήττεται ισχυρότερα από τη ΣΚΠ και ουσιαστικά έχει μόνο τρεις θέσεις στην κοινωνία: της δούλας, του σκεύους ηδονής και της μηχανής παραγωγής παιδιών που τρέφουν τα σαθρά θεμέλια της εκάστοτε κοινωνίας. Ως εναλλακτικές μορφές θεραπείας έχει χρησιμοποιηθεί και η χορήγηση τεστοστερόνης μεταξύ άλλων. Απορώ γιατί δε δοκιμάζεται και στη χώρα μας σε όσους το επιθυμούν. Μάλιστα, διάβασα κάπου ότι μια κοπέλα θεραπεύτηκε χάρη σε τσιμπήματα από μέλισσες. Οι φαρμακοβιομηχανίες - γιατί περί βιομηχανιών πρόκειται - ενδιαφέρονται μόνο για τα κέρδη τους, εξού και ο πόλεμος που κάνουν οι ίδιες και τα τσιράκια τους οι γιατροί εναντίον των πειραματικών θεραπειών με βλαστοκύτταρα. Τουλάχιστον ας υπήρχε ένα νοσοκομείο όπου θα δοκιμάζονται πειραματικές εναλλακτικές θεραπείες, όχι μόνο για την εν λόγω πάθηση ή για εγχειρίσεις αλλαγής φύλου ή ασθητικής επέμβασης, με ευθύνη του ασθενή, όπως ακριβώς γίνεται με τα νέα φάρμακα που βρίσκονται ακόμη σε πειραματικό στάδιο.
 #36496  από Π.Μ79
 Πέμ Αύγ 19, 2010 3:35 pm
Η νόσος γενικώς καθιστά δύσκολη την οποιαδήποτε επέμβαση γιατί η παραμικρή επιπλοκή αυξάνει τις πιθανότητες καινούριας ώσης.

Στη δικιά σου περίπτωση, δεν είναι μόνο το χειρουργείο αλλά και όλη η προεργασία που χρειάζεται για να καταλήξει στο χειρουργείο.
Τα συμπληρώματα, οι ορμόνες και άλλα φάρμακα που χρειάζεται κάποιος/α που θέλει να κάνει αλλαγή φύλου, διαρκούν περίπου 1μισι με 2 χρόνια.

Καταλαβαίνεις λοιπόν, ότι είναι μια τεράστια διεργασία η οποία αλλάζει ριζικά τον οργανισμό.

Όταν λοιπόν η ΣΚΠ είναι μια ασθένεια που λίγα έχουν ανακαλυφθεί γι'αυτήν, από την άλλη η αλλαγή φύλου είναι μια πολύπλοκη διαδικασία, καταλαβαίνεις ότι ο οποιοσδήποτε γιατρός θα ρισκάρει να το προχωρήσει.

Αυτό θα απαιτήσει αρκετό έλεγχο, σωστές διαδικασίες και πάνω απ'όλα κάποιο ποσοστό ρίσκου.

Αν βέβαια ο γιατρός σου είναι είτε οπισθοδρομικός είτε βλέπεις ότι δεν βγαίνει άκρη, υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
 #36500  από Γιάννης
 Πέμ Αύγ 19, 2010 4:15 pm
Για να μην παραξηγηθώ καθότι το μέσο (το internet ντε) είναι καχύποπτο, μπράβο που βγαίνεις και τα λες, μπράβο για τον τρόπο που τα λες, μπράβο γι αυτό που είσαι.
 #36708  από Nick
 Δευ Αύγ 23, 2010 12:05 pm
"λες και είναι ό,τι καλύτερο για κάποιο άτομο να ζει εγκλωβισμένο σε λάθος σώμα, και δη στο γυναικείο που είναι αδύναμο, πλήττεται ισχυρότερα από τη ΣΚΠ και ουσιαστικά έχει μόνο τρεις θέσεις στην κοινωνία: της δούλας, του σκεύους ηδονής και της μηχανής παραγωγής παιδιών που τρέφουν τα σαθρά θεμέλια της εκάστοτε κοινωνίας."

Δούλα speaking.
Ρε συ Matina μου κατέστρεψες την ψυχολογία.

Πάντως ήταν αποκαλυπτικό για μένα να ακούσω έναν ασθενή με ΣΚΠ να αναφέρεται στον οργανισμό του και να δηλώνει πως ο μεγαλύτερος φόβος που έχει δεν είναι η ΣΚΠ αλλά κάτι άλλο.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω τί θα προτιμούσες? Να ήσουν άντρας με ΣΚΠ, ή γυναίκα χωρίς ΣΚΠ?
Να υποθέσω ότι δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα από ΣΚΠ?
Θα θυσίαζες κάποιες κινητικές ικανότητές σου προκειμένου να γίνεις άντρας?

Δεν υπάρχει κάποιος γιατρός που θα σου πει matina εγώ θα σου κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου και μετά θα είσαι η matina που είσαι σήμερα αλλά άντρας. Θα πρέπει εσύ να αναλάβεις πλήρως την ευθύνη για τυχόν αναπηρίες που θα προκείψουν μετά το εγχείρημα ή και κατά τη διάρκειά του.
 #36759  από LL--MM
 Δευ Αύγ 23, 2010 11:21 pm
Καλώς την/τον!!! :greetings-waveyellow:
Nick έγραψε:"και ουσιαστικά έχει μόνο τρεις θέσεις στην κοινωνία: της δούλας, του σκεύους ηδονής και της μηχανής παραγωγής παιδιών που τρέφουν τα σαθρά θεμέλια της εκάστοτε κοινωνίας." Αναμφισβήτητα, η θέση της γυναίκας στην κοινωνία έχει συζητηθεί υπερβολικά... Κατά την πολύ ταπεινή μου γνώμη, μάλλον θα είχες κάποιες τραυματικές εμπειρίες με άντρες: Πολλοί είναι σαφέστατα έτσι, αλλά όχι όλοι... pipe down... Και καμία γυναίκα δε γουστάρει να της φερονται όπως υπονοείς ότι φέρονται οι άντρες... Αλλά ακόμα και να ήταν όλοι έτσι: Η γιαγιά μου, π.χ., δούλεψε στο σπίτι μέχρι τα τελευταία της... Δεν αισθάνθηκε ποτέ δούλα, αντίθετα, ήταν άνθρωπος που έβρισκε χαρά να προσφέρει τα πάντα και να στηρίζει τη χαρά στους γύρω της. (Δυστυχώς, το καλούπι έσπασε, εγώ δεν είμαι ακριβώς έτσι, παρά τις φιλότιμες προσπάθειές μου...) Κατά τα οικογενειακά καλαμπούρια, όταν κάποιος ζηλιάρης ξάδερφος είπε στον παππού μου "Τι την πήρες αυτή την ψυχρή", εκείνος απάντησε ότι "ήταν ψυχρή μόνο για κάποιον που δε θα ήξερε να τη ζεστάνει". :teasing-neener:

Κατά τ'άλλα, συμφωνούμε απολύτως στο ότι η κοινωνία είναι σαθρή, αμφιβάλλω όμως ότι τα παιδιά είναι αυτά που προκαλούν τη σαθρότητά της: Οι άντρες, (μας συγχωρείτε, Κύριοι) ως επί το πλείστον, ευθύνονται γι αυτό… και τα παράγουν ΚΑΙ εκείνα... Εκτός αυτού, εσύ δείχνεις στις γυναίκες την οξύτατη και απολύτως αδικαιολόγητη περιφρόνηση στην οποία τις καταδίκαζαν οι άντρες ανά τους αιώνες (κι ακόμα, σε ορισμένες περιπτώσεις) και ίσως γι αυτό να θέλεις να ξεφύγεις από το σώμα τους... αλλά και άντρας να γίνεις, πως θα γίνεις και πολύ καλύτερος από τους άλλους; Θα βαράς εμάς περισσότερο απ' αυτούς; Μάθε μια "γυναικεία αρετή", αυτήν της αλληλεγγύης, πρώτα, και λύσε τις εκκρεμότητες που έχεις με το ισχύον φύλλο σου πρίν το αλλάξεις, ειδεμή διακινδυνεύεις να "τις φορτωθείς" ώς αποσκευές και στο φύλλο που ζητάς ν'αποκτήσεις...


Δούλα speaking. :laughing-rolling: Ρε συ Matina μου κατέστρεψες την ψυχολογία. :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Πολύ με κάνεις να γελάω, Νick!!! Δε μας είχες δείξει μέχρι τώρα τέτοιο χιούμορ!
Πάντως ήταν αποκαλυπτικό για μένα να ακούσω έναν ασθενή με ΣΚΠ να αναφέρεται στον οργανισμό του και να δηλώνει πως ο μεγαλύτερος φόβος που έχει δεν είναι η ΣΚΠ αλλά κάτι άλλο. Πιστεύω όμως ότι είναι η σκπ ο φόβος του/της, δεδομένης της κατάστασης... Δυστυχώς, τα προβλήματά εδώ είναι αθροιστικά, μπορεί μάλιστα το γενικό άθροισμα να υπερβαίνει σε δυσκολία τα εκάστοτε επί μερους...

"λες και είναι ό,τι καλύτερο για κάποιο άτομο να ζει εγκλωβισμένο σε λάθος σώμα, και δη στο γυναικείο που είναι αδύναμο, πλήττεται ισχυρότερα από τη ΣΚΠ :romance-caress: :romance-caress: :romance-caress:
Δηλαδή εμείς που δε θεωρήσαμε ποτέ ότι είχαμε επιλογή σώματος τι να κάνουμε; Σαφώς και είναι αδιανόητα δύσκολο για όλους τους υπόλοιπους να σε καταλάβουν, ακόμα και για τα πρώην αγοροκόριτσα σαν εμένα, που απο τα 18 όχι μόνο δεν με ενόχλησε, αλλά χάρηκα που δεν ήμουν άντρας, παρά τις πολλαπλές θεσμικές δυσκολίες που αναγκαζονται οι γυναίκες να αντιμετωπίσουν. Ασφαλώς και δεν τίθεται θέμα προτίμησης, ΑΛΛΑ ΤΕΤΕΛΕΣΜΕΝΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ, τόσο όσον αφορά το φύλλο του καθενός, πόσο μάλλον τη σκπ. Ομολογώ ότι μόνο τη φυλάκιση της σκπ αιθάνθηκα, και, όπως όλοι εδώ, αυτήν την τρώμε πλέον κάθε μέρα με το κουτάλι...
Θα ήθελα να σε ρωτήσω τί θα προτιμούσες? Να ήσουν άντρας με ΣΚΠ, ή γυναίκα χωρίς ΣΚΠ?
Να υποθέσω ότι δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα από ΣΚΠ?
Θα θυσίαζες κάποιες κινητικές ικανότητές σου προκειμένου να γίνεις άντρας?
Δεν υπάρχει κάποιος γιατρός που θα σου πει matina εγώ θα σου κάνω εγχείρηση αλλαγής φύλου και μετά θα είσαι η matina που είσαι σήμερα αλλά άντρας. Θα πρέπει εσύ να αναλάβεις πλήρως την ευθύνη για τυχόν αναπηρίες που θα προκύψουν μετά το εγχείρημα ή και κατά τη διάρκειά του. Πραγματικά, είμαστε περίπου διπλές σε αριθμό οι πάσχουσες από τους πάσχοντες, όπως λέει πολύ σωστά και η Nick, δυστυχώς όμως γι αυτούς, οι πάσχοντες είναι σαφώς οξύτερα και βαρύτερα πληττόμενοι από μας... Θ'αποφύγεις ΤΑ ΔΕΙΝΑ ΤΗΣ ΣΚΠ ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΝΔΡΙΚΟΥ ΦΥΛΛΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κι αυτό, άν βέβαια ΔEN επιμείνεις να γίνεις άντρας (σωματικά, δηλαδή...). Καλό σου κουράγιο!

Η γιαγιά η Κασσάνδρα
 #65376  από Matina G7
 Τετ Δεκ 14, 2011 10:36 pm
Απευθύνθηκα σε νευρολόγο-ψυχολόγο, ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι στη ΣΚΠ επιτρέπονται οι χειρουργικές επεμβάσεις, ειδικά μάλιστα όταν ο ενδιαφερόμενος ασθενής δεν εμφανίζει ιδιαίτερα προβλήματα με τη νόσο. Είχε ασθενείς με ΣΚΠ που προέβησαν στην εν λόγω εγχείριση, αλλά δεν ήξερε λεπτομέρειες σχετικά με το πού και ποιους γιατρούς τους ανέλαβαν, αφενός γιατί έφυγαν έξω λόγω κόστους και αφετέρου γιατί έχασε κάθε επαφή μαζί τους. Λογικό είναι. Οι περισσότεροι θέλουν να βάλουν Χ στο θλιβερό παρελθόν τους. Και ο νευρολόγος μου έχει ασθενή με ΣΚΠ που κάνει ορμονοθεραπεία, αλλά δε μού λέει λεπτομέρειες. Πήγα σε δύο ψυχιάτρους. Ο πρώτος είναι κατά των χειρουργικών επεμβάσεων και μού πρότεινε να γίνω λεσβία - αν είναι ποτέ δυνατόν! Ο δεύτερος, που θεωρείται ο κορυφαίος σε θέματα διαταραχών φύλου στη Β.Ελλάδα, δε με αναλαμβάνει, γιατί φοβάται τυχόν επιπλοκές. Το αστείο είναι ότι η δική του αρμοδιότητα περιορίζεται στο να συμπεράνει αν πρόκειται για ψυχικό νόσημα ή όντως χρήζω αλλαγής. Οι επιπλοκές στο θέμα της νόσου είναι καθαρά δική μου ευθύνη όσο και του χειρούργου που θα την αναλάβει. Ο εν λόγω ψυχίατρος μού πρότεινε να χάσω μία διετία προσπαθώντας να ανακαλύψω τον εαυτό μου, να γίνω πιο άνδρας και να δω αν μού ταιριάζει να είμαι λεσβία ή κάτι άλλο, ενώ αν θέλω να προχωρήσω με την επέμβαση, θα πρέπει να απευθυνθώ στο Αιγαινήτειο και όχι σε αυτόν. Ο νόμος ορίζει μία διετία παρακολούθησης ώστε να πάρω ή όχι το χαρτί για την επέμβαση. Σιγά μη σπαταλήσω 4 χρόνια απ'τη ζωή μου. Άσε που δε μένω στην Αθήνα και θα πρέπει να πηγαίνω κάθε βδομάδα για επίσκεψη 15-20'. Τελικά η Ελλάδα είναι ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ.
 #105483  από φιλιππος33
 Σάβ Αύγ 23, 2014 8:19 pm
καλησπερα! το παιδι που εχει γραψει το συγκεκριμενο θεμα ..<Matina G7> ξερουμε εαν μπαινει ακομα στο forum??εαν μπορει καποιος να μου απαντησει ..
 #105484  από βικυ
 Σάβ Αύγ 23, 2014 9:50 pm
Τελευταία επίσκεψη: Τρί Ιαν 24, 2012 3:26 am λεει στο προφιλ του χρηστη Matina G7
 #110107  από Matina G7
 Παρ Μαρ 20, 2015 3:58 pm
Επισκεύτηκα τον κ.Βουκίδη το Σεπτέμβριο του 2012. Βέβαια το κόστος είναι αρκετά τσιμπημένο: 15.000 και γις τις 2 επεμβάσεις. Αυτό, βέβαια, προ 2,5ετίας. Το κακό είναι ότι ειδικευμένοι ψυχίατροι υπάρχουν ΜΟΝΟ στην Αθήνα και είναι 4. Τουλάχιστον αυτούς μού πρότεινε ο γιατρός, και δεν εμπιστεύομαι κάποιον άλλο πλαστικό για την εν λόγω επέμβαση. Υπάρχουν αρκετοί διεμφυλικοί που πήγαν αλλού και τραβούσαν τα μαλλιά τους. Την ίδια χρονιά επικοινώνησα με τον Ασκητή, έναν από τους προαναφερθέντες ψυχιάτρους. Λοιπόν, μιλάμε για 200 ευρώ την επίσκεψη. Οι περισσότεροι παίρνουν το πολυπόθητο χαρτί μετά από 4-5 (το πολύ 6) επισκέψεις. Το θέμα είναι ότι το κόστος είναι υψηλό, δεδομένης της μακρινής απόστασης, η οποία ανεβάζει το συνολικό κόστος έκαστης επίσκεψης στα 300 ευρώ! Και δεν ξέρω τώρα, εν έτει 2015, πόσο έχει πάει το ραντεβού. Το 2010 ήταν στα 150. Το κακό είναι ότι θα χρειαστεί να εμφανίσω και γκόμενα για να "πείσω" τον ψυχίατρο ότι έχω μπει 100% στο "ρόλο" του άνδρα. Αχ, αναχρονιστικές αντιλήψεις των Ελλήνων ψυχιάτρων! Πάντως λέω να χάσω αρκετά ακόμη κιλά, γιατί το καλοκαίρι ξέφυγα και με τις τόσες γιορτές μεσούσης της χρονιάς ακόμη δεν έχασα ούτε γραμμάριο! Άντε να δούμε τι θα γίνει και με τους δικούς μου, γιατί πολύ επαναπαύθηκαν και νομίζουν ότι έχω αλλάξει σχέδια. Κούνια που τους κούναγε!