• ΣΚΠ και εγχείριση αλλαγής φύλου;

  • Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
Ερωτήσεις και συζητήσεις για γυναικολογικά και ανδρολογικά θέματα και την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #110114  από LL--MM
 Παρ Μαρ 20, 2015 10:32 pm
Aν και ομολογώ ότι δε μπορώ καν να διανοηθώ τις επιπτωσεις της κατάστασης που αναγκάζεσαι να διανύσεις, o μόνος συσχετισμός που μου είναι κατανοητός είναι αυτός με τα :twocents-mytwocents: :twocents-twocents: :twocents-twocents:

Πάρε τους τηλέφωνο, ρωτώντας αν μπορούν να σ'εξυπηρετήσουν μέσω σκάϋπ, προσφέροντας να προπληρώσεις, φυσικά, κάποιες από τις επισκέψεις. Τουλάχιστον ν'αποφύγεις ναύλα και ταλαιπωρία (επί τέλους, σκπ είναι αυτή) και θα'ναι και πιο εύκολο να βρείς κάποιαν να υποδυθεί έτσι το ρόλο της γκόμενας... Υποθέτω, βέβαια, πως τουλάχιστον μια επίσκεψη θα πρέπει να την κάνετε ως ζευγάρι, "διά ζώσης"... :eusa-think: :eusa-think: :eusa-think:
 #110210  από Matina G7
 Τρί Μαρ 24, 2015 10:18 pm
Τηλεδιασκέψεις για τέτοια θέματα δεν κάνουν, το έψαξα. Και είναι το θέμα της ιδιωτικότητας. Πού να βρω μέρος να μη με ακούει κανείς, ούτε καν οι δικοί μου; Ακόμη και κι αν χρησιμοποιήσω ακουστικά, υπάρχει το θέμα της φωνής μου; Και δυστυχώς μένω σε διαμέρισμα που ακούς τον δίπλα να βήχει ή να μιλά με την παρέα του. Μόνο του Ασκητή το ινστιτούτο προβλέπει εξ αποστάσεως συνεδρίες, αλλά με τους βοηθούς του για σχετικά απλά πράγματα. Εδώ πρέπει σε μερικές επισκέψεις να καταλάβει ο άλλος αν ο ασθενής είναι ψυχοπαθής, ομοφυλόφιλος ή απλά τού την έδωσε και είπε να αλλάξει φύλο. Μια λύση είναι να σπάσω τις συνεδρίες ανά 2-3 εβδομάδες το καλοκαίρι, ώστε και να μην πληρώσω πολλά κάθε μήνα και να ψαχτώ για σχέση και εργασία. Το "κακό" είναι ότι έχω εγκλωβιστεί ανάμεσα στα δικά μου θέλω και τα θέλω των δικών μου, της κοινωνίας και τα πρέπει της Εκκλησίας. Μην μπλέξεις με πρόβλημα υγείας! Από τη μια η θρησκεία και από την άλλη οι άλλοι που σε χλευάζουν, σε μειώνουν και χαίρονται με την κατάντια σου (μέχρι να χτυπήσει και τη δική τους πόρτα).
 #110216  από LL--MM
 Τετ Μαρ 25, 2015 2:20 pm
Matina G7 έγραψε:Εδώ πρέπει σε μερικές επισκέψεις να καταλάβει ο άλλος αν ο ασθενής είναι ψυχοπαθής, ομοφυλόφιλος ή απλά τού την έδωσε και είπε να αλλάξει φύλο.
Kαι τέτοιοι που είναι αυτοί, δεν ξέρει ποτέ κανείς πως θα τους κάτσει...

Μια λύση είναι να σπάσω τις συνεδρίες ανά 2-3 εβδομάδες το καλοκαίρι, ώστε και να μην πληρώσω πολλά κάθε μήνα Δηλαδή;;;

και να ψαχτώ για σχέση και εργασία. Το δεύτερο είναι σαφώς πιο δύσκολο από το πρώτο, στις μέρες μας...

Το "κακό" είναι ότι έχω εγκλωβιστεί ανάμεσα στα δικά μου θέλω και τα θέλω των δικών μου, της κοινωνίας και τα πρέπει της Εκκλησίας.
Δεν πρόκειται γιά "θέλω" (ποιός ζει σήμερα μόνο με αυτά;;;) αλλά για ανάγκες, κι επειδή υπάρχουν και άλλες, κοίτα να μην εγκλωβίζεσαι από αυτές, παρά να ζεις, ώστε να μπορείς να καλύπτεις τις περισσότερες δυνατές, τις δικες σου και των δικών σου... όπως όλοι μας, και, φυσικά, όλες...
Μόνο έτσι το βάρος της κοινωνίας θα περιοριστεί: όσο για τα "πρέπει" της Εκκλησίας, δε βλέπω που κολλάνε... εκτός αν θες να πας σε μοναστήρι... Μα για να βρείς κατανόηση σε οποιονδήποτε, ακόμα και σε παππά, πρέπει να είναι από τους πολύ φωτισμένους... Το είδος σπανίζει, βλέπεις, γενικά...


Μην μπλέξεις με πρόβλημα υγείας! Καλά, καλά, αυτό, για όλους μας, τώρα τι κάνουμε...

Από τη μια η θρησκεία και από την άλλη οι άλλοι που σε χλευάζουν, σε μειώνουν και χαίρονται με την κατάντια σου (μέχρι να χτυπήσει και τη δική τους πόρτα).
Αυτούς τους βλέπουμε ώς Αμεοι κάθε μέρα, οπότε σου έδωσαν τη δυνατότητα να "κάνεις εξάσκηση" για το άλλο θέμα: Όμως όσον αφορά στη θρησκεία, είναι το κατ'εξοχήν προσωπικό...
 #110228  από Matina G7
 Τετ Μαρ 25, 2015 9:30 pm
Οι δικοί μου είναι πολύ της θρησκείας, με πνευματικό κτλ. Ασχολούμαι κι εγώ, αλλά είπαμε... Αναρωτιέμαι τι θα έλεγε η επίσημη Εκκλησία αν ένας ιερέας αποκτούσε παιδί ακαθόριστου φύλου. Θα το βάφτιζε ΚΙ ΑΥΤΟ διαστροφή του "Μεγάλου" όπως είναι η ομοφυλοφιλία; Πάντως κρίμα που δεν υπάρχουν περισσότερα "παραρτήματα" και στα υπόλοιπα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας. Αλλά και στη συμπρωτεύουσα που πήγα για να βρω ειδικούς τρελογιατρούς, ο ένας δεν αναλαμβάνει γιατί αυτοκτόνησε ένας ασθενής του, ο άλλος χρειάζεται ο ίδιος ψυχίατρο, άλλοι δεν ξέρουν καν τι είναι η δυσφορία φύλου... Μέχρι και η Κρήτη απέκτησε ψυχίατρο, πλαστικό και ενδοκρινολόγο για αυτήν την περίπτωση, ενώ η υπόλοιπη Ελλάδα πρέπει να μεταβεί στην "επίσημη" Ελλάδα για να κάνει τη δουλειά της. Να δω τι θα γινει και από δουλειά γιατί ήδη έχω περάσει προ πολλού το ηλικιακό όριο της επαγγελματικής αποκατάστασης.
 #121251  από ΝΤΙΑΝΑ
 Κυρ Οκτ 09, 2016 10:53 pm
M@r@ki περσινα ξινα σταφυλια απο το '10
Οι περισσοτεροι ουτε καν μπαινουν
προσεξε τις ημερομηνιες οταν ανεβαζεις κατι που ενδεχομενωςή εχει λυθει ή δεν αφορα αυτους που το αναρτησαν γιατι δεν εμφανιζονται πια..
γνωμη μου....