• Παρακέντηση

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134692  από Voula 36
 Παρ Δεκ 17, 2021 11:02 pm
Καλησπέρα !!! Είμαι νέα στην ομάδα καθώς διαγνωστικά πριν ένα μήνα… με μαγνητική μ πολλαπλές εστίες αλλά δεν φαινόταν απομυελινωσεις όμως η παρακέντηση έδειξε φλεγμονή !!! Ολιγοκλωνικες ζώνες τύπου 3 !!! Αυτό π ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής ::: υπάρχει περίπτωση να ξανακάνουμε παρακέντηση χρόνια μετά κ να έχει φύγει η φλεγμονή ;;; Ειμαι πολύ αισιόδοξη ;; :emojis-1:
 #134693  από user207
 Σάβ Δεκ 18, 2021 10:29 am
Θα σου πω τι καταλαβα εγω . Αρχικα αυτες οι εστιες στη μαγνητικη δειχνουν τη φλεγμονη και οχι η παρακεντηση . Αμα εχεις εστιες και ειδικα καθετες στον αξονα ( dawson fingers ) ειναι σχεδον σιγουρη ΑΠΟΜΥΕΛΙΝΩΤΙΚΗ ΝΟΣΟΣ . Απο κει και περα στις απομυελινωτικες ανηκουν καμια 10αρια νοσηματα και αλλα πολλα με κυρια εκπροσωπο τη σκπ . Κανουν την παρακεντηση για να επιβεβαιωσουν οτι εχεις 3/4 τυπου ζωνες = σκπ . Γενικα μου ειπαν οτι ενα 5-10 τοις εκατο μπορει να εχει γινει λαθος διαγνωση . Και οτι δε χρειαζεται νασχολεισαι ........... Ελπιζω να μη σε μπερδεψα παραπανω . Βρες ενα γιατρο να τον πηγαινεις να τα λετε σωστα και μεινε εκει !
 #134712  από Voula 36
 Δευ Δεκ 20, 2021 9:17 pm
Καλησπέρα !! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση εμένα δυστυχώς οι μαγνητικές πιο πολύ παρέπεμπαν σε ισχίαιμικα . Καμμία διάγνωση δεν ελεγε για απομυεκινωσεις ! Η διάγνωση έγινε βάση ολιγοκλωνικων τύπου 3 :emojis-1:
 #134713  από user207
 Δευ Δεκ 20, 2021 11:49 pm
Για να μπεις διαγνωση , θελει συνδυασμο πραγματων
α) κλινικη εικονα = μουδιασματα / νευριτιδα οπτικου νευρου / διπλωπια κοκ..... (απειρα)
β)εστίες στη μαγνητική
γ)οσφυονωτιαια παρακενητη
δ)αποκλεισμο αλλων πραγματων που μοιαζουν (antimog , antiaqp για κατι παθησεις τυπου ΝΜΟ)
Αποκλειεται να σου εκαναν διαγνωση μονο με το γ , θελει και τα 4 . Επισης παρα τα σαφη κριτηρια , παντα υπάρχει περιθωριο λαθους , εστω και μικρο . Δυστυχως δεν υπαρχει σιγουρη εξεταση που να λεει εχεις σκπ , γιαυτο συνεκτιμουν ολα τα ανωτερω .
 #134714  από user207
 Δευ Δεκ 20, 2021 11:53 pm
Οι ολιγοκλωνικες ζωνες ειναι χαρακτηριστικες για τον καθενα μας δεν αλλαζουν . Αρα (ευτυχως , γιατι σε μενα ηταν φρικτη διαδικασια λογω απειρης ειδικευομενης)θελω να πιστευω οτι δε ξανακανουμε παρακεντηση .
Αυτο που μας νοιαζει ομως ειναι τα συμπτωματα .Ουτε οι μαγνητικες ουτε οι παρακεντησεις . Αν ζεις χωρις συμπτωματα ειναι σα να μην εχει τιποτα . Η τουλαχιστν να ξερεις πως να τα διαχειριζεσαι .
 #134718  από Voula 36
 Τρί Δεκ 21, 2021 1:14 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση ! Το καλοκαίρι ναι σχεδόν για δυο μήνες μουδιάζε πόδι χέρι κ πρόσωπο και μια ελαφριά ζαλάδα να το πω αστάθεια το οποίο ίσως να ήταν κ από το άγχος αριστερή πλευρά όλα !! Τίποτα φοβερό ενοχλητικό δε …. Σταδιακά υποχώρησαν χωρίς θεραπεία χωρίς κορτιζόνη . Ωστόσο έχω θεραπεία την οποία θα ξεκινήσω αρχές του έτους καθώς ήθελα να τελειώνω με τις δόσεις εμβολίου πρώτα !!! Μου είπαν ελαφριάς μορφής η αλλιώς καλοηθεια βέβαια αυτό από ότι διάβασα για να διαγνωστεί πρέπει να περάσει μια πενταετία να δεις πως θα πας κ μετά !!! Ευχαριστώ ξανά εύχομαι τα καλύτερα να μας φερθεί καλά η κυρία πς καλές γιορτές καλή χρόνια με υγεία :emojis-1: :emojis-3:
 #134719  από user207
 Τρί Δεκ 21, 2021 3:35 pm
Καλοήθης μορφή σκπ? μηπως αυτό που λένε κλινικά μεμονωμένο σύνδρομο(cis) ? Θα μπορούσες να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μην αρχίσεις θεραπεία και να το επανεξετάσεις με την μαγνητική του 6μηνου . :emojis-17:
 #134720  από Voula 36
 Τρί Δεκ 21, 2021 7:00 pm
Δυστυχώς όχι ούτε καν με θετικές ολογοκλωνικες τύπου 3 απλά καλοηθεια προφανώς εννοούν ήπια μορφή; Η απλά χρυσώνουν το χάπι :emojis-24: :emojis-16:
 #134728  από user207
 Παρ Δεκ 24, 2021 11:51 am
ποιο χαπι σου χρυσωνουν ? μην πας ακριτα εκει , μονο αν το θες και πιστεψεις σε αυτο