• ΣΚΠ ή συμπτώσεις?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134528  από Βαγγέλης7
 Σάβ Οκτ 30, 2021 6:16 pm
Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι Βαγγέλης και είμαι 24 χρονών, το τελευταίο δίμηνο μου συμβαίνουν πολλά περίεργα και θα ήθελα την γνώμη ανθρώπων που πάσχουν απο ΣΚΠ . Για αρχή βέβαια οφείλω να πω καλό κουράγιο σε όλους και εύχομαι να έχετε την καλύτερη πιθανή εξέλιξη που μπορείτε να έχετε.

Τώρα, όλα ξεκίνησαν 1 εβδομάδα αφότου γύρισα απο τις διακοπές μου τον Αύγουστο, όπως καθόμουν στον υπολογιστή ξαφνικά με έπιασε μια ζαλάδα σαν να θολώνει το τοπίο σιγά σιγά μπροστά μου και ένιωσα ένα μούδιασμα στον λαιμό και στα κάτω άκρα καθώς και έντονη δύσπνοια, όντας αρρωστοφοβικός και αρκετά αγχώδεις τύπος πανικοβλήθηκα αμέσως και πήγα στα επείγοντα. Εκεί έκανα εξετάσεις στο καρδιολογικό, τώρα κάποιοι ίσως ρωτήσουν γιατί στο καρδιολογικό, στα 16 μου όταν είχα χάσει τον θείο μου 40 ετων απο έμφραγμα είχα αναπτύξει μια έντονη φοβία με την καρδιά, είχα πάθει και τότε κάποιες κρίσεις, δηλαδή δύσπνοια, βάρος στο στήθος, τσμπίματα στην πλευρά της καρδιάς που αντανακλούσαν πίσω στην πλάτη, μούδιασμα στο αριστερό χέρι, μου έκαναν όλες τις εξετάσεις και δεν βρήκαν τίποτα, επέστρεψα σπίτι και μετά απο μερικές μέρες υποχώρησαν εντελώς τα συμπτώματα. Έτσι και τώρα πήγα αυτοβούλως στο καρδιολογικό γιατί είχα κάνει και το εμβόλιο της Pfizer πριν 20 μέρες και είχα διαβάσει για μυοκαρδίτιδες και άλλα τέτοια ωραία, καρδιογράφημα καθαρό, γενικές εξετάσεις αίματος με ειδικές για καρδιά και θρομβώσεις (τροπονίνη, προθρομβίνη) πεντακάθαρες, υπέρηχος καρδιάς επίσης καθαρός. Επιστρέφω σπίτι απογοητευμένος που άφησα τον εαυτό μου να το ξαναπάθει αυτό όντας αρκετά πιο ήρεμος. Ωστόσο η δύσπνοια και το βάρος στο στήθος επέμεναν και τις επόμενες μέρες, όχι συνεχόμενα βέβαια, άλλα κάποιες φορές ήθελα να ξαπλώσω κάπου για λίγη ώρα μπας και ηρεμίσω λίγο. Έπειτα αρχές Σεπτέμβρη προστέθηκε και ο γνωστός φαρυγγικός κόμβος ή κόμπος στον λαιμό, ένιωθα διαρκώς οτι πνιγόμουν χωρίς ευτυχώς να έχω θέμα με το φαγητό.

Έτυχε μετά να εισαχθεί η μάνα μου στο νοσοκομείο με σκωληκοειδίτιδα και μετα απο 3 μέρες ο κόμπος είχε γίνει δυσφαγία,με την δύσπνοια να έχει υποχωρήσει ευτυχώς, όποτε έτρωγα στερεό φαγητό ένιωθα οτι μου έμεναν κομματάκια στο λαιμό που δεν κατέβαιναν με τίποτα, ούτε με νερό, αισθανόμουν οτι το φαγητό έμενε στο στήθος και δεν κατέβαινε, λες και ο οισοφάγος μου σταμάτησε να λειτουργεί, ήμουν 3 μέρες μόνο με σούπες, την ίδια περίοδο ταυτόχρονα είχα και πολλές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές, παροδικά μουδιάσματα στην αριστερή πλευρά του λαιμού μου και του κεφαλιού μου και πολλούς σπασμούς στο σώμα ειδικά στα πόδια μου που δεν με βοηθούσαν δυστυχώς να χαλαρώσω. Όταν μετά ένιωσα κάπως καλύτερα δοκίμασα να φάω ενα σουβλάκι έξω με παρέα, το είχα για ώρες κολλημένο στο στήθος και δεν κατέβαινε με τίποτα όσο νερό και να έπινα. Κάπου πέτυχα στο ιντερνετ για την νευρογενή δυσφαγία και οτι είναι ένα σύμπτωμα της ΣΚΠ, μετά διάβασα για σπασμούς, για μουδιάσματα για το βάρος στο στήθος. Έκλεισα άμεσα ραντεβού με παθολόγο, γαστρεντερολόγο και νευρολόγο.

Έκανα ξανά γενικές αίματος και ούρων με πλήρη έλεγχο θυροειδή(και υπέρηχο θυροειδούς), βγήκαν καλές, μόνο τα λεμφοκύτταρα μου ήταν ελαφρώς αυξημένα(45% ήταν το όριο 47% είχα) και κάτω του ορίου βιταμίνη D και ουρικό οξύ, ωστόσο η παθολόγος μου είπε οτι αυτά δεν είναι κάτι και απλά μου έγραψε βιταμίνη D να παίρνω. Στον γαστρεντερολόγο έκανα άμεσα γαστροσκόπηση η οποία δεν έδειξε τίποτα παθολογικό με τον οισοφάγο, ωστόσο μου βρήκε γαστρίτιδα, έλκος δωδεκαδάκτυλου σε στάδιο πλήρης επούλωσης και μετά απο έλεγχο βιοψιών ελικοβακτηρίδιο. Πράγματα που δεν εξηγούν την δυσφαγία δηλαδή,μου είπε πως αν συνεχιστεί η δυσφαγία θα κάνω πιο εξιδεικευμένες εξετάσεις για τον οισοφάγο. Στην νευρολόγο, μου έκανε πλήρη κλινική εξέταση οπου βρήκε τα αντανακλαστικά μου και γενικά την κατάσταση μου άρτια, μου έγραψε για προληπτικούς λόγους και επειδή με είδε αγχωμένο μια MRI εγκεφάλου με σκιαγραφικό.Την έκανα και η διάγνωση ήταν η εξης " Παρατηρείται μικρή εστία υψηλού Τ2 και FLAIR μαγνητικού σήματος στο ημιοωειδές κέντρο αριστερά μετωπιαία, μήκους 5,5 χιλ., χωρίς περιορισμό της διάχυσης ή παθολογική πρόσληψη της σκιαγραφικής ουσίας και χωρίς να προσλαμβάνει ειδικούς χαρακτήρες" .Η νευρολόγος μου είπε οτι αυτή η εστία είναι μη ειδικού τύπου αφενός και αφετέρου το σημείο που εντοπίζεται δεν έχει να κάνει με κανένα απο τα συμπτώματα που της είπα(Πρόβλημα με την κατάποση, ζαλάδα δυσπνοια κλπ) και μου είπε τώρα που είμαι καλύτερα απλά να το ξεχάσω.

Τώρα με το φαγητό είμαι αρκετά καλύτερα, τρώω κανονικά απλά αισθάνομαι ΄ οτι πρέπει να καταβάλω μεγαλύτερη προσπάθεια για να καταπιώ απο ότι πριν, ο κόμπος και τα υπόλοιπα έχουν φύγει, το καινούργιο που προστέθηκε είναι οτι πριν 5 μέρες ξεκίνησα να βλέπω μαύρα στίγματα στην όραση μου κυρίως κοιτάω έναν καθαρό τοίχο ή τον ουρανό και ειδικά όταν κουνάω δεξιά-αριστερά ή πάνω-κάτω τις κόρες των ματιών μου(μυοψίες νομίζω λέγονται), Δεν έχω πάει σε οφθαλμίατρο ακόμα έχω βαρεθεί να τρέχω σε γιατρούς 2 μήνες τώρα. Γίνεται ρε παιδιά να είναι τυχαία όλα αυτά ή απλά άγχος? Έχω διαβάσει για άτομα εδώ που είχαν βρει μια εστία και τους είχαν πει οτι δεν είναι κάτι και μετά απο χρόνια διαγνώστηκαν ή που απέδιδαν τα συμπτώματα τους σε άγχος. Υπάρχει πιθανότητα να είναι ΣΚΠ όλο αυτό και απλά να ήταν η πρώτη εμφάνιση της?

Ευχαριστώ σε όσους το διάβασαν το κείμενο :smile-hi: !!
 #134529  από Στάθης
 Δευ Νοέμ 01, 2021 5:43 pm
Βαγγέλης7 έγραψε: Σάβ Οκτ 30, 2021 6:16 pm .........
.......
...
Έχω διαβάσει για άτομα εδώ που είχαν βρει μια εστία και τους είχαν πει οτι δεν είναι κάτι και μετά απο χρόνια διαγνώστηκαν ή που απέδιδαν τα συμπτώματα τους σε άγχος. Υπάρχει πιθανότητα να είναι ΣΚΠ όλο αυτό και απλά να ήταν η πρώτη εμφάνιση της?

Ευχαριστώ σε όσους το διάβασαν το κείμενο :smile-hi: !!

Γεια σου Βαγγέλη, ξεκινώντας από το τέλος της ανάρτησης περί αυτών των μαύρων στιγμάτων, κάτι το οποίο είχα και εγώ στην ηλικία των 24άρων ετών. Τα μαύρα στίγματα στην όρασή μου πιστεύω είχαν σχέση με τις τοξίνες που είχαν εισχωρήσει στον οργανισμό μου, πρωτίστως από την κακή χρήση τσιγάρων, καφέδων, διατροφής, αλκοόλ και λοιπόν καταχρήσεων κομπιούτερ, τηλεόρασης κτλ. και σε εμένα ήταν πρόγνωση και προμήνυμα κακή υγείας του νευρικού μου συστήματος.

Κάτι που διαβάζω Βαγγέλη στο μήνυμά σου είναι επίσης ένα πονεμένο νευρικό, το οποίο σου βγάζει διάφορα συμπτώματα. Σίγουρα δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτά τα μαύρα στίγματα ήταν βασικό μου κριτήριο ότι δεν έχω προσέξει τον εαυτό μου ιδιαίτερα ίσως το ίδιο να συμβαίνει και στην περίπτωσή σου.

Δεν είχα συμπτώματα όμως όπως περιγράφεις, είχα περισσότερο πόνο στους μυς, μουδιάσματα και οπτική νευρίτιδα στα μάτια και πολλές εστίες στις μαγνητικές με αποτέλεσμα να διαγνωστώ με ΣΚΠ. Δεν το έβαλα κάτω όμως, άφησα στην άκρη τον φόβο μου και την τρέλα που συνάντησα στο ιατρικό σύστημα, εργάστηκα και εργάζομαι σκληρά στο να έχω το νευρικό μου σύστημα υγιές και δυνατό. Δεν είναι εύκολο, αλλά όσο νωρίτερα ξεκινήσει κανείς τόσο πιο γρήγορα μπορεί να επανέλθει από δύσκολα νευρολογικά συμπτώματα. Βλέπω ότι η μαγνητική σου είναι καλή, βέβαια δεν σημαίνει κάτι, αλλά πιστεύω περισσότερο στο "καλό είναι να βρεις τον χρόνο και χώρο να εργαστείς πάνω στην καλύτερη υγεία των νεύρων σου". Εγώ ας πούμε, επικεντρώνομαι σε τρεις κατηγορίες, την πνευματική, την διατροφική και την σωματική άσκηση. Εκεί βλέπω ότι με την αποτοξίνωση και αντιοξείδωση δεν έχω άλλα συμπτώματα νέα ούτε απρόβλεπτα. Εργάζομαι στο να θεραπεύσω τα παλιά, βλέπω πρόοδο είμαι καλά και αισιόδοξος.

Δεν ξέρω αν έχεις ή όχι ΣΚΠ και μάλλον δεν έχει σημασία αυτήν την στιγμή. Βρες ένα ρυθμό καθημερινότητας που θα σου δίνει ανάσες στο σώμα. Κόψε τις τοξίνες επειγόντως, βάλε διαλογισμό και ασκήσεις αναπνοής, καλή διατροφή με ενεργό μεταβολισμό, λιγότερα κινητά στην μούρη και λοιπές τοξικές ουσίες στον οργανισμό. Στα 24 χρόνια υπάρχουν τεράστια περιθώρια θεραπείας των συμπτωμάτων που περιγράφεις. Πίστεψέ το και εργάσου πάνω σε αυτό χωρίς να ψάχνεις για ταμπέλες ΣΚΠ ή άλλα γιατί μέσα από το σύστημα της ΣΚΠ πιστεύω ότι μπαίνουμε σε ένα ατέρμονο λαβύρινθο που δεν είναι καθόλου ωραίο.

Στα 42 μου, ακόμα βλέπω τα μαύρα στίγματα, αλλά νιώθω καλά και τα παραβλέπω σαν να μην υπάρχουν. Εδώ και πολλά χρόνια εργάζομαι πάνω σε αυτά που σου περιγράφω, δεν παίρνω φάρμακα και γενικά βλέπω καλό. Κάθε κατηγορία είναι και ένας πολύ ενδιαφέρον κόσμος. Πνεύμα - Διατροφή - Άσκηση. Βρες τις λύσεις των προβλημάτων σου εκεί.
 #134530  από Βαγγέλης7
 Τρί Νοέμ 02, 2021 4:35 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και εύχομαι να συνεχίσεις έτσι όπως τα περιγράφεις χωρίς τα φάρμακα! Μακάρι να είναι όπως τα λες, πάντως και οι 2 νευρολόγοι μου είπαν για υπερβολικό άγχος, άλλα αμφιβάλω κατα πόσο η δυσφαγία και το να σου κολλάει μέρος της τροφής στον λαιμό είναι απο το άγχος , έχω κακό προαίσθημα ότι κάτι κακό συνέβαινε στο σώμα μου εκκείνη την περίοδο, τώρα αν ήταν ΣΚΠ ή καμιά παράξενη παρενέργεια του εμβολίου, ποιος ξέρει. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές που μου έδωσες!!