• Μη ενεργές έστιες στον εγκέφαλο

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134358  από Stefanie
 Σάβ Σεπ 04, 2021 10:39 pm
Καλησπέρα σε όλους ,
Είμαι νέα στο forum .
Ονομάζομαι Στεφανία ,είμαι 30 ετών και η ταλαιπωρία μου όλη ξεκίνησε τον Απρίλιο που μας πέρασε .
Όλα ξεκίνησαν από δυο λιποθυμικά έντονα επεισόδια που είχα μέσα σε μια ημέρα ,την οποία και ψυχολογικά αλλά και σωματικά ένιωθα πολύ καλά .
Οδηγήθηκα στον ευαγγελισμό καθώς φοβήθηκαν για επιληπτικό επεισόδιο και ακολούθησε μαγνητική εγκεφάλου και κλινική εξέταση από νευρολόγο .
Απο την μαγνητική εγκεφάλου βρέθηκαν αρκετές εστίες ανενεργές ,η μια εκ των οποίων όπως έγραψαν αρκετά μεγάλη των 4εκ .
Συνέχισα με μαγνητική θώρακα και αυχένα στην οποία βρέθηκα καθαρή ,όπως καθαρή βγήκε και η αγγειογραφία εγκεφάλου .
Στις ανοσολογικες εξετάσεις αίματος θετικά βρέθηκαν μόνο τα ANA και στις εξέτασα συο οφθαλμολογικό κέντρο είχα (2 φορές εξετάστηκα ) άσχημα οπτικά πεδία .
Εγκεφαλογραφημα ήταν καλό .
Πέρα από τα δυο λιποθυμικά επεισόδια ,κάποιους μήνες πριν και έως τώρα έχω έντονη δυσκινησία στο δεξί μου χέρι ,στην περιοχή του καρπού και έντονο βαθύ πόνο μαζί με μυρμηγκιάσμα,στιγμιαίες ζαλάδες και στιγμιαία αστάθεια εντός της ημέρας και έντονη κόπωση .
Πάσχω πολλά χρόνο από έντονους πονοκεφάλους σε σημείο που έκανα ενέσεις voltaren για να μπορώ να σηκωθώ από το κρεβάτι .
Επισκέφθηκα τον κ.Μητσικώστα και τον κ.Γραιγο ,και αποφάσισα να ακολούθησω και τους δυο .
Αυτή τη στιγμή λοιπόν είμαι ένα βήμα πριν τις επαναληπτικές εξετάσεις ,ώστε να δουν τις εστίες ,το χέρι μου σε άσχημη κατάσταση όπως και μυική πόνοι έντονοι στα πλευρά .
Σε λίγες μέρες θα κάνω την παρακέντηση και ήθελα απλά να ρωτήσω αν κάποιος με ανενεργές εστίες ή με παρόμοια συμπτωματα έβγαλε κάποια άκρη .
Έως τώρα δεν έχω πάρει καμία διάγνωση όπως φαντάζεστε αλλα πραγματικά αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι αυτές οι τόσες πολλές εστίες και η τόσο μεγάλη εφόσον δεν διαγνωσθεί σκλήρυνση .
Μου έκανε εντύπωση πως λόγω μεγέθους της μιας εστίας μου επισήμαναν πολλές φορές ότι δεν είναι όγκος όλοι οι γιατροί .
σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .
 #134360  από Στάθης
 Κυρ Σεπ 05, 2021 9:57 am
Stefanie έγραψε: Σάβ Σεπ 04, 2021 10:39 pm .......
.......
Έως τώρα δεν έχω πάρει καμία διάγνωση όπως φαντάζεστε αλλα πραγματικά αναρωτιέμαι τι μπορεί να είναι αυτές οι τόσες πολλές εστίες και η τόσο μεγάλη εφόσον δεν διαγνωσθεί σκλήρυνση .
Μου έκανε εντύπωση πως λόγω μεγέθους της μιας εστίας μου επισήμαναν πολλές φορές ότι δεν είναι όγκος όλοι οι γιατροί .
σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

Γεια σου Stefanie, αν και δεν μπορεί να σου πει κάποιος τι μπορεί να είναι οι τόσες εστίες, μπορείς εσύ να εμβαθύνεις λίγο στον εαυτό σου για να νιώσεις ίσως τι μπορεί να σου έχει συμβεί μέσα στον οργανισμό σου. Οι εστίες του εγκεφάλου έχουν ποίκιλους λόγους πιστεύω ( από την 17 χρόνια εμπειρία μου). Για παράδειγμα, ξέρω ότι τα βαρέα μέταλλα και η οξείδωση (τοξίνες) έχουν μεράκι στις (παλιές) πυρκαγιές αυτές. Μεγάλη περίοδοι ανησυχίες, ανασφάλειας, έντονου στρες και φόβου, επίσης δημιουργούν αναφλέξεις στην περιοχή. Το κακό κυκλοφορικό, η κακή αιμάτωση του εγκεφάλου και η φλεβική ανεπάρκεια αυτού έχουν επίσης μερίδιο.

Εν τέλη πιστεύω πως οι καθημερινές μας συνήθειες σε βαθμό τοξινών που εισρέουν στον οργανισμό μας - σωματικά και πνευματικά - έχουν την τάση να δημιουργούν πυρκαγίες (εστίες) στο Κεντρικό Νευρικό μας σύστημα.

Οι γιατροί ακολουθούν ένα αυστηρό πρωτόκολλο για την διάγνωση, οπότε και ακολουθώντας αυτό θα καταλάβεις αν πληρείς τα κριτήρια της διάγνωσης.

Σημειώνω επίσης ότι οι εστίες έχουν διάφορα μεγέθη και δεν έχει σημασία αυτό, αλλά το πόσο έχουν κάψει δάσος. Για παράδειγμα είχα διαγνωστεί με (χώρια τις πολλές στον εγκέφαλο) 2.5 εκατοστά εστία στον αυχένα πριν 17 χρόνια. Ακόμα και σήμερα συνεχίζω την ζωή μου με άθληση, κανονικότητα, εργατικότητα, αγάπη και δύναμη χωρίς φάρμακα αλλά με διάφορα ιχνοστοιχία καλά μελετημένα για την βελτίωση του οργανισμού μας με φυσικό τρόπο.

Εν τέλη αν βλέπουμε πιστεύω τις εστίες σαν πυρκαγίες και τον εγκέφαλο μας σαν δάσος, μπορείς να κάνεις πραγματάκια ως προς την αναδάσωση και αναζωογόνωσή του όσο είναι νωρίς.
 #134716  από user207
 Τρί Δεκ 21, 2021 12:15 am
Συμφωνω πολυ με ολα τα ωραια που γραφει ο σταθης . Μηπως εχεις καποιο αλλο αυτοανοσο τυπου λυκο (είπα ενα στη τυχη) και θελει ρευματολογο ? Νομιζω σε ΑΝΑ θετικα πρεπει να ψαχτει κανεις για λυκο αλλα δεν ειμαι γιατρος οποτε ρωτα τον .
σκπ θελει παλιες και νεες εστιες (διασπορα στο χρονο) αρα με αυτα που μας γραφεις αποκλειεται .