• Σκιαγραφικό

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134267  από Φωτεινήw
 Πέμ Αύγ 12, 2021 11:06 pm
Καλησπέρα. Πρόκειται να κάνω μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα γιατί είχα κάποια μουδιάσματα στα άνω και κάτω άκρα. Ο γιατρός μου έχει γράψει και σκιαγραφικό. Όμως επειδή ξέρω ότι δεν είναι ο,τι καλύτερο για τον οργανισμό κ το φοβάμαι κιόλας δεν θα ήθελα να το πάρω. Θα είναι πρώτη φορά που θα κάνω μαγνητική. Θα μπορούσα να αρνηθώ τη χορήγηση του όταν πάω στο διαγνωστικό; Εσείς από τις εμπειρίες σας που έχετε κάνει ξανά, πιστεύετε ότι δεν θα φανούν οι βλάβες;
 #134268  από Evita
 Παρ Αύγ 13, 2021 12:40 pm
Καλησπερα. Το σκιαγραφικο δεν ειναι ότι καλύτερο οταν χρησιμοποιείται συνέχεια. Για μια φορα δεν σημαινει κατι. Πινεις πολυ νερο και φεύγει. Με το σκιαγραφικο οι βλάβες φαινονται καλύτερα και εαν ειναι ενεργες. Εαν υπαρχουν βλάβες θα ξανακάνεις μετα παλι την μαγνητική με σκιαγραφικο. Αυτο στο λεω απο εμπειρία. Διπλη ταλαιπωρία. Μονο να αναφερεις εαν εχεις αλλεργίες. Καλα αποτέλεσματα να έχεις
 #135816  από Mariz
 Παρ Μαρ 10, 2023 12:05 pm
Καλησπέρα! Είμαι καινούριο μέλος, δεν πάσχω απ ΣΚΠ αλλά έχω κάποιες απορίες.
Τον τελευταίο χρόνο χρειάστηκε να κάνω 3 μαγνητικές, η πρώτη δεν είχε σχέση με συμπτώματα απλά είχα πονοκεφάλους συχνά. Με σκιαγραφικό έγιναν απλά μετά απ λίγο καιρό άρχισα να έχω μουδιασματα τσιμπήματα μούδιασμα και κάψιμο στο κεφάλι ναυτίες κούραση και γενικά περίεργα συμπτώματα. Μετά την τελευταία μεγμητοκη(μαστών) με σκιαγραφικό πάλι αμέσως μετά την εξέταση ένιωθα καψίματα αίσθημα παλμών μια δυσφορία γενικά και διαφορα τέτοια συμπτώματα. Οι γιατροί μου λένε πως δεν φταίει το σκιαγραφικό η ίσως είναι μια παροδική παρενέργεια του. Έχει κανένας παρόμοιες εμπειριες κτλ γιατί δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Επίσης στεναχωριέμαι που πήρα τόσες φορές σκιαγραφικό αλλά δεν το είχα σκεφτεί καλά πριν το κάνω. Ευχαριστώ 🙂