• Σας παρακαλώ βοηθηστε με με την εμπειρία σας

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134221  από Arage
 Παρ Ιούλ 23, 2021 5:37 pm
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας ειδικά των παλιαοτερων στην πάθηση που έχουν μεγαλύτερη πείρα αλλα φυσικα και των νεοτερων.
Λοιπόν όπως έχω γράψει και σε άλλα θέματα τωρα τελευταία γιατι αγχωθηκα, είχα μια εστια στον αυχένα πριν 6 χρόνια που μου έκανε ένα μουδιασμα της αριστερής μου πλευράς. Δεν έπαιρνα φαρμακα ήμουν τελεια κλινική εικόνα, πολύ αθλητική γυμναστικη φουλ κτλ μέχρι που έκανα μια μαγνητική ετσι να δω που βρισκόμαστε. Και βρέθηκε μια νέα εστια στον εγκεφαλο, που δεν παίρνει σκιαγραφικο και που δεν μου έδωσε ποτε συμπτωματα.
Πηρα σβάρνα τους γιατρούς γιατι αγχωθηκα. Οι μισοί μου λενε μην πάρεις φαρμακα προς το παρον και το βλέπουμε με μαγνητικες, οι άλλοι μισοί να πάρω.
Μια γιατρός μου πρότεινε να πάρω το maverclad, κάπως έτσι, το οποίο θα πάρω 7 χάπια ένα μήνα και 7 χάπια τον επόμενο μετά για όλη τη χρονιά τιποτα και μετά ξανά 7 χάπια την επόμενη χρονιά για 2 μήνες και μετά τέλος!!! Δεν ξαναπαίρνω ποτε φαρμακα για σκληρυνση ξεμπέρδεψα δια παντός γειά σας.
Μου φάνηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό να σας πω. Τη ρώτησα τι μορφή έχει η σκληρυνση μου μου είπε εξαιρετικά καλοηθης τη περνάς ξωφαλτσα.
Χωρίς να ξέρω το φαρμακο , είναι όλα τόσο ευκολα; δεν είναι πιο επιθετική θεραπεια; εφόσον η κλινική μου εικόνα είναι άριστη και έχω μονον2 εστιες εκ των οποίων στον συχενα έχει κλείσει μήπως είναι too much να πάρω αυτό το φαρμακο;
 #134222  από basilis361
 Παρ Ιούλ 23, 2021 7:34 pm
Καλησπερα,το maverclad ειναι ενα φαρμακο που προσφατα ξεκινησε να χορηγηται ελευθερα στην ελλαδα,προτεινεται για μορφες σκπ με υψηλη ενεργοτητα με υποτροπες ,δηλαδη καμμια σχεση με την δικη σου ( οπως την περιγραφεις)....ειναι πραγματικα περιεργο που στο προτεινει,καθως δεν ειναι και τοσο αθωο ,καθως ειναι μια ηπια μορφη χημειοθεραπειας..η γνωμη μου ειναι να το ψαξεις περισσοτερο,ρωτοντας και αλον γιατρο...
 #134223  από Arage
 Παρ Ιούλ 23, 2021 11:13 pm
Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μου πε θα πάρω αυτή τη θεραπεία για 2 χρόνια κ μετά τέλος δεν ξαναπαίρνω τιποτα ποτε τελείωσα με τη σκληρυνση. Εγω από όσο διάβασα εδώ στο forum αυτή η θεραπεία σε καλύπτει για 4 με 5 χρονια