• Πονοκέφαλος παρακέντησης

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134204  από Manoliossss
 Κυρ Ιούλ 18, 2021 6:50 pm
Καλησπέρα στην παρέα ,έχουν περάσει 30 ημέρες από την παρακέντηση που έκανα και οι πονεκεφαλοι δεν λένε να περάσουν.Με το που θα σηκωθώ από το κρεβάτι και μείνω καθιστός σε καρέκλα για 1 ώρα το πολύ ,με πιάνει απίστευτος πονοκέφαλος κι περνάει μόνο όταν ξαπλώσω.Ο ίδιος πονοκέφαλος με πιάνει και όταν σκύψω (πχ να πάρω κάτι από κάτω ) ή όταν ζοριστώ (αν βηξω, φταρνιστώ) . Να πω ότι αναλγητικά τύπου ντεπόν ,παναντολ δεν με πιάνουν.Μόνο με ξάπλα φεύγει.. Είναι λογικό να κράτησε τόσο πολύ;επίσης εσάς πως σας περασε; Σηκωθήκατε μια μέρα και ήσασταν κομπλέ; Επειδή νοσηλευτικά για μια εβδομάδα για άλλο λόγο εκτος σκλήρυνσης ,το ανέφερα στους γιατρούς και μου ειπαν ότι είναι από την παρακέντηση.
 #134205  από waterfall
 Κυρ Ιούλ 18, 2021 8:56 pm
Πω πω...πολύ σου κρατάει :( Και εγώ είχα πονοκέφαλο από την παρακέντηση και μου κράτησε μία εβδομάδα περίπου. Μόνο όταν ήμουν ξάπλα περνούσε. Τι άτιμη εξέταση κι αυτή. Δεν την ξανακάνω με τίποτα. Οι γιατροί τί σου λένε; Δεν σου δίνουν κάποια λύση;
 #134206  από GUS
 Δευ Ιούλ 19, 2021 12:14 am
διαγνωσμενος απο το '17,ηταν οι 14 χειροτερες μερες μ μεσα στν παθηση...τοτε αισθανθηκα οτι τν πατησαμε...χαχα...απιστευτη κατασταση...δν υπηρχε αυτο το αισθημα...ειναι ξεκαθαρα απο τν εξεταση...ειναι αναλογα στν οργανισμο ποσο θα σε παει κ πως,πχ το ''καθιστός σε καρέκλα για 1 ώρα το πολύ'' π αναφερεις,ουτε για πλακα,εγω δν μπορουσα να σταθω...μονο ξαπλωμενος...καλη υπομονη...
 #134207  από Liberty
 Δευ Ιούλ 19, 2021 12:58 pm
Καλημέρα Manoliossss, κάνε λίγο υπομονή ακόμα. Εμένα μου κράτησε γύρω στο δίμηνο (μου το αιτιολόγησαν ως ορθοστατική υπόταση λόγω της παρακέντησης). Έφυγε σταδιακά αυτός ο πονοκέφαλος/ τανάλια στο κεφάλι. Παιδεύτηκα πολύ γιατί με τρύπησαν 3 φορές μέχρι να καταφέρουν να πάρουν υλικό από την σπονδυλική στήλη. Εκπαιδεύτηκε η νεαρή νοσηλεύτρια στην πλάτη μου. Μην παίρνεις αναλγητικά, δεν βοηθάνε. Θα υποχωρήσει σιγά-σιγά, κάνε υπομονή
 #134209  από Manoliossss
 Δευ Ιούλ 19, 2021 7:43 pm
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Ενώ στην εξέταση δεν κατάλαβα τίποτα κι έγιναν όλα με την μια,αφού να φανταστείτε τελειώσαμε κι εγώ νόμιζα δεν αρχίσαμε καν,μετά από 2 ημέρες το χάος! Αναλγητικά πήρα τις πρώτες 2-3 ημέρες αλλά αφού δεν είδα αποτέλεσμα τα έκοψα με την μια! Ας κάνω λοιπόν λίγη υπομονή ακόμα ..Πάντως από τους χειρότερους πονοκεφάλους που είχα ποτέ μου.