• Μια νέα εστια στη μαγνητικη

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #134181  από Arage
 Πέμ Ιούλ 15, 2021 10:34 pm
Γειά σας παιδιά. Έκανα μαγνητικη είχα να κάνω 3 χρόνια βγηκε μια νέα εστια στον εγκεφαλο που δεν προσλαμβάνει σκιαγραφικο. Δεν παίρνω φαρμακα. Έχω άλλη μια εστια στον αυχένα που μου δημιούργησε το μούδιασμα στην αριστερή μου πλευρά πριν 5μιση χρόνια. Οι γιατροί μου ειπαν να μην παρω φαρμακα και να το παρακολουθώ. Τα δύο πρώτα χρόνια μέχρι το 2018 έκανα τις μαγνητικες μου δεν υπήρχε καμία μεταβολή. Επειδή ειχα άριστη κλινική εικόνα τις ψιλοπαρατησα τις μαγνητικες. Συνολικά έχω 2 εστιες. Αυτό τι σημαίνει. Η εμφάνιση μιας νέας εστίας στον εγκεφαλο χωρίς συμπτωματα τι δειχνει; πρέπει να ξεκινήσω θεραπεια;
 #134182  από Hlias
 Πέμ Ιούλ 15, 2021 11:34 pm
Να ακολουθείς τς συμβουλές του γιατρού σου ! Και από την στιγμή που σου λέει να μην πάρεις φάρμακα δν χρειάζεται να σκέφτεσαι κάτι άλλο !! Σου εύχομαι να συνεχίσεις όπως όλα
Αυτά τα χρόνια !! 💪🏽💪🏽😀
 #134210  από Arage
 Τετ Ιούλ 21, 2021 9:51 am
Γειά σας. Θέλω να σας πω το update. Πήγα σε γιατρο μου ειπε να μην παρω φαρμακα και να το παρακολουθώ με μαγνητικες και αν δω καμια καινούργια να ξεκινήσω. Πήγα και για δεύτερη άποψη σ ένα μεγάλο γιατρο τον Μ... δεν ξέρω αν πρέπει να λέμε ονόματα. Αυτός μου είπε ότι θα έπρεπε να πάρω από την αρχη φαρμακα. Πριν 5 χρόνια με το πρώτο επεισόδιο. Τέλος πάντων με άφησε και αυτος ένα 3μηνο να κάνω μαγνητικη για να αποφασίσω αν θέλω να κάνω παιδί ή όχι. Και μετά φαρμακα. Του λέω φοβαμαι λίγο τα φαρμακα για τις παρενεργειες. Και μου απαντάει υπάρχουν φαρμακα με θανατηφόρες παρενέργειες και φαρμακα με ενοχλητικες τι διαλεγεις; με ενοχλητικες του λέω. Μην βιάζεσαι μου λεει ενοχλητική μπορει να ναι να σου πέσουν τα μαλλια. Γύρισα σπιτι ανάμεσα σε 3 επιλογές να μείνω αναπηρη να πεθάνω να μου πέσουν τα μαλλια. :emojis-12:
 #134211  από Hlias
 Τετ Ιούλ 21, 2021 10:49 am
Καλημέρα arage! Η απάντηση του γιατρού δν ήταν και πολύ σωστή ! μπορεί να σ πέσουν τα μαλλιά ναι είναι μια πιθανότητα αλλά μπορεί να μην πάθεις και τπτ ! Επίσης δεν μπορεί να σ πει ότι αν δν πάρεις φάρμακα θα μείνεις ανάπηρη προς θεού ! Υπάρχουν άνθρωποι που πορεύονται αλλιώς ! Η επιλογή είναι δίκη σου ! Αν ο τώρα θες να κανείς παιδί καλό είναι να μην κανείς κάποια θεραπεία τώρα και να τν ξεκινήσεις μετά την εγκυμοσύνη αλλά και αργότερα να θες να κανείς παιδί μπορείς να διακόψεις την θεραπεία και να συνεχίσεις μετά την γεννά ! Και στην κοπέλα μ είχαν πει για το ρεμπιφ ότι έχει χίλιες παρενέργειες ! Είπαμε
Θα το δοκιμάσουμε και βλέπουμε ! Ένα χρόνο μετά δν ανεβάζει ούτε πυρετό με το ρεμπιφ η αιματολογικές της είναι τέλειες και δν έχει χάσει ούτε τρίχα 😂 σου εύχομαι να επιλέξεις το καλύτερο και πρώτα από όλα τι σε κάνει εσένα να νιώθεις καλύτερα και να τα βλέπεις όλα σαν συμβουλές και όχι σαν υπόδειξης ! Καλή συνέχεια και ελπίζω να είσαι πάντα καλά 💪🏽🙏🏽