• Οιδημα θηλης η οπτική νευριτιδα?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133973  από Georgia11
 Δευ Ιουν 07, 2021 10:19 pm
Καλησπέρα παιδιά!! Νέα και εγώ στην παρέα χωρίς ακόμη να ξέρω τι μου γίνεται!!! Το 2019 τον Απρίλιο εμφανισα οιδημα οπτικής θηλης με απώλεια όρασης 6 στα 10. Δυσχρωματοψια και χωρίς πόνο. Έκανα Oct φυσικά παθολογικά έκανα mri εγκέφαλου κογχων. Στο εγκέφαλο μια εστία χωρίς να προσλαμβάνει σκιαγραφικο.. Μάτι καθαρό... Μετά εκανα προκλητα και ήταν παθολογικά... Δεν ήθελα να κάνω παρακέντηση γτ φοβήθηκα αν και είμαι φοιτήτρια ιατρικής.. Κουλό! Αυτό κράτησε 5 μερες και σήμερα έχω όραση πλήρη χωρίς κανενα υπολειμμα. Αλλά ειλικρινά φοβάμαι πολύ και έχω ψάξει διαφορά.. Καλα και σε γιατροους πήγα αλλά άκρη δεν βρήκα.. Μπορεί να είχα νευριτιδα χωρίς εστία και οιδημα στην mri?? Είχε κανείς κάτι παρόμοιο με. Εμένα?? Ευχαριστώ!! Εν αναμονή των απαντήσεων σας.
 #134021  από Lena-maria
 Σάβ Ιουν 19, 2021 10:20 pm
Καλησπέρα σε όλους με λένε Λένα και θα ήθελα να σας πω τον Γολγοθά μου εδώ και 2 μήνες.Λοιπον αρχές Απριλίου γέννησα το 5 μου παιδάκι Όλα καλά και για 40 μέρες κυλούσαν Όλα κανονικα ξαφνικά ένα απόγευμα νιώθω το πόδι να μουδιαζει δεν έδωσα πολύ σημασία αλλά συνεχίστηκε και μάλιστα και στα δύο πόδια πάνω στο κουτέπιε ,μετά νιώθω αδυναμία στα πόδια στους μηρούς και στα γόνατα μετά στο δεξί χέρι και επίσης δύο τρεις φορές θολούρα στα μάτια μια στο ένα μια στο άλλο.Εκανα μαγνητικές εγκεφάλου και αυχένα και μέσης όλες καθαρές μου είπαν. Και εγώ ρωτάω τώρα είναι δυνατόν να είναι ψυχολογικό όπως μου είπε ο νεβρολογο δεν ξέρω τι άλλο να κάνω και που αλλού να πάω .Μια συμβουλή ζητάω δεν γνωρίζω τίποτα και φοβαμε πολύ για το τη με περιμένει.Σας ευχαριστώ πολύ.