• Τα φώτα σας παρακαλώ!!!

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133908  από fidelinos15
 Τετ Μάιος 26, 2021 2:26 pm
Να μαι κι εγω!!! :happy-cheerleadersmileygirl:
Ονομάζομαι Αναστασία και είμαι 36 χρονών! Έχει κάποιες μέρες που παρακολουθώ το φορουμ σας, όχι για καλό βέβαια και θέλω να σας μιλήσω και για την δική μου περίπτωση μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την εμπειρία σας.
Έχει εδώ και δέκα χρόνια που με πιάνει ίλιγγος με συχνότητα περίπου μια φορά στα δύο χρόνια, ο οποίος όμως μου περνάει σε 24 ώρες συνήθως με τη λήψη ένα με δύο χαπιών vertigo vomex. Παράλληλα την τελευταία δεκαετία ταλαιπωριέμαι και με τον αυχένα μου, με συχνό πιάσιμο και πόνο, στον οποίο εμφάνισα και κήλη.
Από μουδιάσματα έχω κατά καιρούς σε χέρια και πολλές φορές σε όλη την μία πλευρά αισθάνομαι σαν μούδιασμα, χωρίς όμως να έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα στην κίνηση. Τα μουδιάσματα αυτά τα απέδιδα στον αυχένα μου επειδή όταν π.χ. μούδιαζα στην αριστερή πλευρά πάντα είχα και κάποιο νεύρο πιασμένο σε εκείνη την πλευρά.
Τέλος έχω και πόνο, μούδιασμα, κάψιμο στις πατούσες, μόνο όμως όταν έχει πολύ ζέστη, το οποίο ανακουφίζεται με κρύο νερό ή εάν τοποθετήσω τα πόδια μου ψηλά, οπότε το απέδιδα σε κακή κυκλοφορία, χωρίς όμως να το ψάξω ποτέ σε γιατρό.
Πριν 2 μήνες εμφάνισα ζάλη, όχι τόσο έντονη όσο ο ίλιγγος ,αφού συνέχισα να οδηγάω κανονικά και να εργάζομαι, βουητό και στα δύο αυτιά και κατά διαστήματα πονοκέφαλο και έντονη πίεση σε μέτωπο και μάτια . Πήγα σε παθολόγο και έκανα εξετάσει αίματος, όπου διαπιστώθηκε μόνο έλλειψη βιταμίνης D (19.4 ), ασβέστιο κάτω του φυσιολογικού (8,42), και φυλλικό οξύ κάτω του φυσιολογικού (3,93). Επίσης βρέθηκαν ελαφρώς αυξημένα τα ηωσινόφιλα (6,70 με όριο το 6). Ο παθολόγος μου έδωσε το antivom το οποίο δεν με έπιανε πολύ καλά και όταν το σταμάτησα, μία βδομάδα μετά ζαλίστηκα πάλι… έκτοτε δεν τολμάω να το κόψω!!!
Από μαγνητικές έκανα λιθοειδούς οστού που βγήκε κανονική και αυχενικής μοίρας όπου έχω –συνοπτικά- διάταση του ινώδους δακτυλίου χωρίς πιεστικά φαινόμενα σε έναν σπόνδυλο και εκφύλιση του μεσοσπονδύλιου δίσκου με πίεση επί μηνιγγιδικού σάκου σε άλλους δύο σπόνδυλους.
Οι εξετάσεις σε ΩΡΛ βγήκανε κομπλέ!
Οπότε απευθύνθηκα σε νευρολόγο η οποία μου έγραψε μαγνητική χωρίς σκιαγραφικό… Το αποτέλεσμα: «Στο αριστερό παρεγκεφαλιδικό ημισφαίριο απεικονίζεται εστιακή αλλοίωση ασαφών ορίων διαμέτρου 10χιλ. ,η οποία χαρακτηρίζεται από υψηλής έντασης μαγνητικό σήμα σε Τ2 ακολουθία και χαμηλής έντασης σήμα σε Τ1 ακολουθία. Λόγω μη χορήγησης σκιαγραφικού οι ακτινομορφολογικοί χαρακτήρες δεν είναι ειδικοί.»
Μίλησα με την νευρολόγο και μου είπε να κάνω ξανά μαγνητική με σκιαγραφικό, την οποία την προγραμμάτισα για σήμερα.
Να διευκρινίσω ότι σαφώς και δεν περιμένω διάγνωση από εδώ απλά, δεδομένου ότι η νευρολόγος που πήγα ήταν η πρώτη που βρήκα μπροστά μου και δεν ξέρω εάν το κατέχει το αντικείμενο της θα ήθελα να έχω κάποιες γνώσεις για να μπορέσω να αξιολογήσω αυτά που θα μου πει.
Θα ήθελα λοιπόν, εάν μπορείτε, να μου λύσετε κάποιες απορίες!
Η εστιακή αλλοίωση είναι το ίδιο με την απομυελινωτική εστία και αν όχι θα πρέπει να έχω τα αποτελέσματα με σκιαγραφικό για να ξέρω εάν η αλλοίωση είναι απομυελινωτική;
Θα πρέπει να κάνω και κάποια άλλη εξέταση π.χ. μαγνητική θώρακα;
Σε περίπτωση που μου πει για σκπ μπορείτε να προτείνεται σε Αθήνα κάποιο καλό γιατρό ή σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο είναι καλύτερα να απευθυνθώ;
 #133909  από waterfall
 Τετ Μάιος 26, 2021 7:40 pm
Η Τ2 ακολουθία σημαίνει ότι είναι νευρολογικό θέμα, πολύ πιθανόν να είναι απομυελίνωση. Το σκιαγραφικό θα δείξει αν αυτή η εστία το προσλαμβάνει και αυτό θα σημαίνει ότι είναι ενεργή, δηλαδή φλεγμονή, δηλαδή ίσως αρχή ΣΚΠ. Και αν είναι έτσι θα πρέπει να κάνεις ορό κορτιζόνης (πολύ μεγάλη δόση) για μερικές μέρες σε νοσοκομείο.

Οι εξετάσεις που θα πρέπει να κάνεις στην προσπάθεια της διάγνωσης είναι πολλές. Αιματολογικές ειδικές εξετάσεις για να αποκλειστούν άλλα νοσήματα, μαγνητική θωρακικής μοίρας (αφού έχεις ήδη κάνει αυχενικής και είναι καθαρή) για να διαπιστωθεί αν υπάρχουν και εκεί εστίες, στο νωτιαίο μυελό. Και, τέλος, οσφυονωτιαία παρακέντηση για να δουν αν έχεις ολιγοκλωνικές ζώνες που συνηγορούν στη ΣΚΠ, αλλά και για να αποκλείσουν άλλα νοσήματα.

Δεν είναι εύκολη η διάγνωση ΣΚΠ. Πρέπει να πληροίς συγκεκριμένες προυποθέσεις. Με μία εστία στον εγκέφαλο είναι μάλλον απίθανο να σου δώσουν διάγνωση για ΣΚΠ. Αν δεν πάρεις άλλα αποτελέσματα από τις νέες εξετάσεις που να υποστηρίζουν τη ΣΚΠ, θα σου πουν να κάνεις επαναληπτικές μαγνητικές σε 6 μήνες για να δουν αν έχουν εμφανιστεί κι άλλες εστίες και σε άλλα σημεία.

Επίσης, δεν φαίνεται να έχεις κάνει κάποια καθαρή ώση μέχρι στιγμής. Την ώση την καταλαβαίνεις γιατί ξεκινάει ένα σύμπτωμα το οποίο κάθε μέρα επιδεινώνεται μέχρι να φτάσει στην κορυφή/στη χειρότερη εκδήλωσή του και μετά σιγά σιγά με τον καιρό φεύγει είτε ολοκληρωτικά είτε πολλές φορές αφήνει υπολείμματα. Πρέπει να διαρκεί πάνω από 48 ώρες και συνήθως κρατάει μήνα και περισσότερο. Αυτή είναι η πιο εύκολη περίπτωση ΣΚΠ και λέγεται υποτροπιάζουσα. Υπάρχει και η προιούσα η οποία δεν έρχεται και φεύγει αλλά από την αρχή που εκδηλώνεται ένα σύμπτωμα μένει για πάντα. Αυτή είναι και η δύσκολη περίπτωση αλλά είναι αρκετά πιο σπάνια.

Για τη ΣΚΠ θα είναι σωστό να πας σε γιατρό που έχει ανάλογη ειδικότητα. Υπάρχουν νοσοκομεία που έχουν ειδικά τμήματα ΣΚΠ. 'Ενα από αυτά, και η δική μου εμπειρία, είναι το Αιγινήτειο. Παίρνεις και κλείνεις ραντεβού το συντομότερο δυνατόν γιατί μπορεί να είναι μετά από ένα μήνα η διαθεσιμότητα. Εκεί μπορείς να κάνεις και την παρακέντηση.
 #133910  από waterfall
 Τετ Μάιος 26, 2021 7:41 pm
Ξέχασα να αναφέρω ότι το σημείο που έχεις την εστία δεν είναι και τόσο συνηθισμένο στη ΣΚΠ. Δεν σημαίνει αυτό βέβαια ότι δεν μπορείς να έχεις ΣΚΠ.
 #133911  από fidelinos15
 Τετ Μάιος 26, 2021 9:40 pm
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Αυτό που αναφέρεις για την κορτιζόνη είναι ακριβως ο προβληματισμός μου...από ότι έχω καταλάβει εδώ μέσα είναι μια δυσκολη θεραπεία και αναρωτιέμαι εάν μου πει κάτι τέτοιο η γιατρός, δεδομένου ότι δεν ξέρω εάν είναι καλή γιατρός, εάν θα πρέπει να την ακούσω ή αν έχω το περιθώριο να πάρω και μια δεύτερη γνώμη... Για το Αιγινητειο κλείνεις ραντεβου με τηλέφωνο στο νοσοκομείο ή ηλεκτρονικά στο 1535;
 #133922  από waterfall
 Πέμ Μάιος 27, 2021 10:13 am
Η κορτιζόνη δεν είναι η θεραπεία. Την κορτιζόνη μας τη δίνουν όταν περνάμε ώση/υποτροπή. Και τη δίνουν στην προσπάθεια να περάσουν πιο γρήγορα τα συμπτώματα. Δεν θεραπεύει τη ΣΚΠ. Η ΣΚΠ είναι ανίατη νόσος. Οι "θεραπείες" (το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν θεραπεύουν αλλά προσπαθούν να καθυστερήσουν την εξέλιξη της νόσου) που μας δίνουν είναι ανοσοτροποποιητικά ή ανοσοκατασταλτικά φάρμακα, και αυτά τα δίνουν μόνο στην υποτροπιάζουσα μορφή της ΣΚΠ. Στην προιούσα δεν κάνουν τίποτα συνήθως.

Για το Αιγινήτειο μπες σε αυτό το link γιατί τα λέει όλα αναλυτικά και έχει και το τηλέφωνο για ραντεβου: https://eginitio.uoa.gr/klinikes/a_neyr ... n_toy_kns/
 #133923  από waterfall
 Πέμ Μάιος 27, 2021 10:26 am
Στην ερώτησή σου αν έχεις το περιθώριο να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, αν εκεί που θα πας να πάρεις δεύτερη γνώμη είναι σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, τότε ναι, φυσικά και θα ήταν καλό. Αν όμως ο γιατρός που είσαι τώρα θεωρήσει ότι πρέπει να πάρεις κορτιζόνη (σε περίπτωση που έχεις ενεργή εστία με σκιαγραφικό), τότε, ίσως να μην έχεις περιθώριο για δεύτερη γνώμη αν αυτή δεν μπορεί να δοθεί άμεσα. Και αυτό, γιατί η κορτιζόνη πρέπει να δίνεται στην αρχή της ώσης/υποτροπής, όσο πιο γρήγορα γίνεται για να πιάσει και να έχει αποτέλεσμα.

Η δεύτερη γνώμη που θα πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε είναι όταν και αν σου γίνει διάγνωση και πρέπει να πάρεις θεραπεία, γιατί υπάρχουν πολλών ειδών φάρμακα, ούτως ώστε να βρεις το πιο κατάλληλο για τον δικό σου οργανισμό. Η δεύτερη γνώμη, επίσης, χρειάζεται ακόμα και όταν είσαι στη διαδικασία της διάγνωσης, ειδικά όταν βλέπεις ότι δεν σου δίνουν διάγνωση. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα: ο πρώτος γιατρός που πήγα μου έδωσε κάποιες εξετάσεις όπου εκεί δεν βγήκε αποτέλεσμα, πήγα σε δεύτερο γιατρό και μου έδωσε και εξέταση μαγνητικής θωρακικής μοίρας και βρέθηκαν οι εστίες που δημιουργούσαν την ώση που είχα τότε και μου έγινε και η διάγνωση. Ο τρίτος γιατρός που πήγα μου έδωσε κι άλλες εξετάσεις για να αποκλειστούν άλλα νοσήματα. Ο τέταρτος γιατρός που πήγα μου έδωσε κι άλλη εξέταση που ξέχασε να μου δώσει ο προηγούμενος. Ο πέμπτος γιατρός μου έκανε την παρακέντηση. Δυστυχώς, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, δεν μου έδωσε ΕΝΑΣ γιατρός μια ολοκληρωμένη σειρά διαγνωστικών εξετάσεων. Πιστεύω να κατάλαβες πάνω κάτω πώς λειτουργεί το πράγμα.
 #133924  από fidelinos15
 Πέμ Μάιος 27, 2021 10:44 am
Ούτως η άλλως από ότι κατάλαβα για ενέσιμη κορτιζονη θα πρέπει να κάνω εισαγωγή σε νοσοκομείο... Οπότε και εκεί δεν θα δούνε εάν πρέπει να πάρω κορτιζόνη; Εννοώ ότι θα πάρω από το νοσοκομείο μια δεύτερη γνώμη...
Επίσης είναι δυνατόν να έχω συμπτώματα και να μην είναι ενεργή η εστία;
 #133925  από waterfall
 Πέμ Μάιος 27, 2021 10:53 am
Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις εισαγωγή στο νοσοκομείο για να κάνεις την κορτιζόνη. Οι περισσότεροι πάνε κάθε πρωί στο νοσοκομείο και την κάνουν. Αν θεωρήσει όμως ο γιατρός ότι πρέπει να σου κάνει πολλές εξετάσεις ταυτόχρονα με την κορτιζόνη τότε σου κάνει εισαγωγή για 5 μέρες συνήθως ή όσο χρειαστεί. Και, ναι, είναι δυνατόν να έχεις συμπτώματα και να μην είναι ενεργή η εστία. Για παράδειγμα, εμένα ποτέ δεν μου βρήκαν ενεργές εστίες παρόλο που πέρασα αρκετές βαρβάτες ώσεις. Αν περνάς δηλαδή ώση, έστω κι αν δεν έχεις ενεργή εστία, σου δίνουν κορτιζόνη. 'Η, μπορεί να έχεις ενεργή εστία αλλά χωρίς να περνάς ώση, και πάλι σου δίνουν κορτιζόνη.
 #133926  από fidelinos15
 Πέμ Μάιος 27, 2021 11:25 am
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου! Πολύ μπέρδεμα η κατάσταση από ότι έχω καταλάβει! Εάν έχω κάτι νεότερο θα το γράψω!
 #133935  από fidelinos15
 Παρ Μάιος 28, 2021 6:45 pm
Καλησπέρα και πάλι! Πήρα τα αποτελέσματα με το σκιαγραφικό... Λέει η βλάβη που προβάλλει στο αριστερό παρεγκεφαλικο ημισφαίριο δεν ενισχύεται. Οι ακτινομορφολογικοι της χαρακτήρες δεν είναι ειδικοί. Συνιστάται συσχετιση με τον λοιπό κλινικοεργαστηριακο έλεγχο σύγκριση με προηγούμενες εξετάσεις και είτε περαιτέρω έλεγχος της βλάβης είτε επανέλεγχος σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Μίλησα με την νευρολόγο λαιμού είπε να πάω να τα δει και από κοντά μαζί με τη μαγνητική εγκεφάλου και βλέπουμε...
Τι λέτε; Μπορώ να αναπνεύσω έστω για λίγο, γιατί κόντεψαν να πεθάνω από το άγχος μου;
Λογικά πάω και για άλλες εξετάσεις ε;
Αν και σκέφτομαι ούτως η άλλως να κλείσω ένα ραντεβού και στο Αιγινητειο...