• Ακτινολογίκα μεμονωμένο σύνδρομο. Παρακαλώ πληροφοριες

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133665  από Evita
 Τρί Μαρ 30, 2021 9:10 pm
Καλησπέρα. Εντελώς τυχαίο εύρημα... Ανακάλυψα εντελώς τυχαία ότι έχω εστίες απομυελινωσης πριν 1,5 μηνα. Εκανα παρακέντηση και δεν μας βοήθησε. Ξανά έκανα μαγνητική μετά από 1,5 μηνα είχαν απενεργοποιηθει μόνες τους. Κατατασομαι στο ακτινολογίκα μεμονωμένο σύνδρομο. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία να με κατατοπίσει? Δεν μου έδωσαν φάρμακα.
 #133684  από bude
 Σάβ Απρ 03, 2021 6:31 pm
ms έχεις όταν έχεις συμπώματα (κουραση, μουδιάσματα, αστάθεια, διπλωπια, παράλυση κτλ) και κάνεις μαγνητική και συνδέουν τα συμπρώματα μην απομυέλωση. Μόνο απομυέλωση χωρίς συμπτώματα δεν είναι σημαδι ms.Απορώ για΄τι σου έκαναν παρακέντηση. Ελεος δηλαδή. Να μην αγχώνεσαι όλα είναι καλά.
 #133689  από Evita
 Κυρ Απρ 04, 2021 12:28 pm
Μου είπαν ότι απλά δεν έχω απόμυελινωση ακόμα. Την περιμένουνε στην γωνία. Ταιριάζει μορφολογίκα από ότι μου είπαν!
 #133690  από Evita
 Κυρ Απρ 04, 2021 1:01 pm
Δεν είχα ΚΑΝΈΝΑ σύμπτωμα! Οι εξετσεις όλες καθαρές! Έκανα και οφισλμολογικες.. Σπονδυλική στήλη λη και θωρακικη. Η παρακεντιση δεν βοήθησε γιατί με ανώτατο όριο 600 εγώ είχα 668. Αντί mog και ακουαποριν αρνητικά. Από θέμα κούρασης δεν έχω κάνω κανονικά και γυμναστική μίνι που ανεβάζω εύκολα παλμούς. Δεν ξέρω εάν φταιει ότι είχα πάρει 40 κιλά στην εγκυμοσύνη. Το θέμα. Είναι ότι από τότε που μου το είπαν εγώ έπαθα κατάθλιψη. Κλαίω μέρα νύχτα. Και νομίζω πλέον ότι έχω όλα τα συμπτώματα και δεν ξέρω εάν είναι ψυχολογικό. Μουδιάσματα όχι αστάθειες και τέτοια που είναι εμφανή. Το 2017 είχα κάνει ξανά μαγνητική πεντακάθαρη ήταν. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται
 #133691  από Στάθης
 Κυρ Απρ 04, 2021 1:36 pm
Evita έγραψε: Κυρ Απρ 04, 2021 1:01 pm Δεν είχα ΚΑΝΈΝΑ σύμπτωμα! Οι εξετσεις όλες καθαρές! Έκανα και οφισλμολογικες.. Σπονδυλική στήλη λη και θωρακικη. Η παρακεντιση δεν βοήθησε γιατί με ανώτατο όριο 600 εγώ είχα 668. Αντί mog και ακουαποριν αρνητικά. Από θέμα κούρασης δεν έχω κάνω κανονικά και γυμναστική μίνι που ανεβάζω εύκολα παλμούς. Δεν ξέρω εάν φταιει ότι είχα πάρει 40 κιλά στην εγκυμοσύνη. Το θέμα. Είναι ότι από τότε που μου το είπαν εγώ έπαθα κατάθλιψη. Κλαίω μέρα νύχτα. Και νομίζω πλέον ότι έχω όλα τα συμπτώματα και δεν ξέρω εάν είναι ψυχολογικό. Μουδιάσματα όχι αστάθειες και τέτοια που είναι εμφανή. Το 2017 είχα κάνει ξανά μαγνητική πεντακάθαρη ήταν. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται


Θυμήθηκα μια (αληθινή) ιστορία που λέει,

ήταν ένας άντρας ο οποίος μέσα από τις καθιερωμένες χρόνιες εξετάσεις του, του βρήκαν μια σκιά στο πνευμόνι. Του εξήγησαν ότι πρέπει να ξεκινήσει χημειοθεραπείες για να το προλάβουν και ότι μπορεί να μην το προλάβουν. Ο άντρας τρόμαξε τόσο πολύ που έπεσε σε κατάθλιψη και ψυχολογική κατάπτωση. Μέσα σε λίγες βδομάδες ο άντρας αυτός απεβίωσε.

Μετά από λίγο καιρό, κατά τις εργασίες στο σπίτι της οικογένειας του, βρήκαν μια ακτινογραφία στα πνευμόνια που είχε κάνει ο άντρας πριν 20 χρόνια. Η ακτινογραφία είχε την ίδια σκιά.

Με λίγα λόγια.

Μην πιστεύεται σε λέξεις, γραφήματα και φιλμ γιατρικών εξετάσεων και γνωμάτευσης ιατρών γιατί μπορεί να σας αρρωστήσουν ακόμα και να σας σκοτώσουν πριν την ώρας σας.
Κοιτάξτε την Καρδιά σας, νιώστε το σώμα σας, δείτε καθαρά την Κλινική σας εικόνα και πορευτείτε με σιγουριά ότι αυτή είναι η αλήθεια ! Αυτό που εσείς νιώθετε, όχι αυτό που σας λένε να νιώθετε.
 #133692  από Evita
 Κυρ Απρ 04, 2021 3:41 pm
Αυτό είναι το θέμα αυτή την στιγμή νιώθω ότι τα έχω όλα. Δηλαδή τρώω τώρα και σκέφτομαι μουδιαζει το μάγουλο μου? Ναι... Μετά λέω μπα... Μετά λέω μπορεί να μηρμυγκιαζει το ποδι...οπως λέει η ψυχολόγος μου εχω κλείσει την καρδούλα μου.. Και το θρηνω.. Όταν σου λένε δεν νοσεις...αλλα λογικά θα γίνει... Χάνεσαι..
 #133702  από bude
 Δευ Απρ 05, 2021 6:08 pm
εμένα η ακτινολόγος μου είχε πει πως βλέπουν πολλες απομυελώσεις σε άτομα που δεν έχουν ms και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η απομυέλωση δεν είναι τίποτα απο μόνο της. Επειδή έμπλεξες με νευρολόγους γι αυτό τα ψαχνεις και τα σκέφτεσαι όλα. Σταματησέ το και πες. Είμαι καλά όσο ένας άνθρωπος με τις καλές και τις κακές του μέρες. MS πάντως δεν έχεις... :emojis-1:
 #133703  από Evita
 Δευ Απρ 05, 2021 8:42 pm
bude έγραψε: Δευ Απρ 05, 2021 6:08 pm εμένα η ακτινολόγος μου είχε πει πως βλέπουν πολλες απομυελώσεις σε άτομα που δεν έχουν ms και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Η απομυέλωση δεν είναι τίποτα απο μόνο της. Επειδή έμπλεξες με νευρολόγους γι αυτό τα ψαχνεις και τα σκέφτεσαι όλα. Σταματησέ το και πες. Είμαι καλά όσο ένας άνθρωπος με τις καλές και τις κακές του μέρες. MS πάντως δεν έχεις... :emojis-1:
Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Μακάρι να ειναι έτσι όπως μου τα λες τα πράγματα. Θα δείξει φανταζομαι τα επόμενα χρόνια. Μακάρι όμως να παραμείνει ένα τυχαίο συμβάν όπως εύχομαι για όλους!
 #134044  από Lena-maria
 Τετ Ιουν 23, 2021 6:21 pm
Καλησπέρα σε όλους με λένε Λένα και ζω στη Γερμανία τα τελευταία δύο χρόνια.Λοιπον τον Απρίλιο γέννησα και 2 εβδομάδες μετά άρχισα να μουδιαζω στα πόδια ποτέ στα πέλματα ποτέ πιο πάνω μετά άρχισα να νιώθω αδυναμία στα πόδια στους μηρούς και στα γόνατα και στους μηρούς και το δεξί χέρι από πάνω μέχρι κάτω.Δυο φορές μάλιστα ένα δυνατό σφίξιμο στον αυχένα πήγα λοιπόν έκανα μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα και μέσης όλες καθαρές μου είπαν χωρίς να ξέρω ακριβώς τι γράφουν διότι δεν διαβάζω γερμανικά.Τα έδωσα όμως κάπου και τα διαβάσαμε και μου είπανε το ίδιο. Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για καταλάβω τι έχω 3 μήνες τώρα τα συμπτώματα δεν υποχωρούν και φοβάμαι για το τη με περιμένει. Φαντάζομαι πως καταλαβαίνετε πως είναι να μην σου βρίσκουν τι έχεις Μήπως και το προλάβεις η τέλος πάντων να ξέρεις με τη έχεις να κάνεις. Θα ήθελα μια συμβουλή αν δεν σας είναι κόπος για το πώς πρέπει να κινηθώ Μήπως και βάλλω άκρη. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.