• Γιατρός σε ιδιωτικο

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133606  από hope
 Σάβ Μαρ 13, 2021 10:15 pm
Καλησπερα.
Ελπίζω να είστε όλοι καλα. Έχω παρα πολυ καιρό να μπω κι αυτό γιατί έχω παρατηρήσει ότι όταν διαβάζω για την σκλήρυνση αγχώνομαι.
Αποφάσισα όμως να μπω γιατί χρειάζομαι την συμβουλή σας.
Εδώ και πολύ καιρό προβληματιζομαι για το αν θα αλλάξω γιατρο. Η γιατρός μου είναι στο Αιγινητειο. Δεν αμφισβητώ ότι είναι καλή σαν επιστημονας. Με ενοχλεί όμως το ότι δεν είναι καθόλου επικοινωνιακη. Όλο λέω να την αλλάξω κι όλο φοβαμαι.
Εδώ και μια εβδομάδα όμως φοβάμαι ότι έχω ωση και είναι εξαφανισμενη. Της έχω αφήσει μηνύματα κι ενώ υποτίθεται ότι την βλέπω ιδιωτικά στο ιατρείο της, δεν μου έχει απαντησει. Φοβάμαι γιατί αν όντως είναι ωση και δεν έχω πάρει κορτιζόνη τόσες μέρες δε ξέρω τι γινεται.
Για να μην τα πολυλογω, υπάρχει ένας γιατρός που εδώ και καιρό λέω να επισκεφτω. Κολλάω όμως γιατί δουλεύει σε ιδιωτικο. Ενταξει, θα τον βλέπω ιδιωτικά στο ιατρείο του, όπως κάνω με τηνα γιατρό μου. Τι θα γίνει όμως αν χρειαστώ κορτιζονη? Το κόστος στο ιδιωτικό είναι απλησιαστο.
Έχει κάποιος από εσάς γιατρό που εργάζεται σε ιδιωτικο? Τι κάνετε όταν χρειάζεστε κορτιζονη?
 #133610  από Evita
 Δευ Μαρ 15, 2021 8:32 pm
Καλησπέρα. Εγώ άφησα τον γιατρό σε ιδιωτικό για αυτό τον λόγο. Το κόστος για 1 ημέρα είναι μεγάλο. Δεν την βρίσκεις ούτε στο ιδιωτικό γραφείο?
 #133611  από hope
 Τρί Μαρ 16, 2021 6:19 pm
Καλησπερα.
Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Πουθενα δεν τη βρισκω.
Από καιρό θέλω να αλλάξω γιατρό. Δεν είμαι ικανοποιημενη από την επικοινωνία μου μαζί της. Ο χαρακτήρας μου είναι τέτοιος που δεν ταιριαζουμε. Θέλω μια πιο καλή σχέση με τον γιατρό μου. Να ξέρω ότι μπορώ να τον βρω και να μη φοβάμαι να του μιλησω. Την συγκεκριμένη τη νιώθω απροσιτη.
Ελπίζω ο γιατρός αυτός να είναι καλος. Έχουν αλλάξει και οι κανόνες στο φόρουμ και δεν μπορώ να κάνω ανάρτηση να πάρω γνώμες αν τον ξέρει καποιος.
 #133613  από waterfall
 Τετ Μαρ 17, 2021 10:05 am
Το θέμα είναι ότι αν κάνεις ιδιωτικά την κορτιζόνη δεν πληρώνεις μόνο το νοσοκομείο αλλά και τον γιατρό. Είχα κάνει 3ήμερη κορτιζόνη στο Metropolitan General και αν θυμάμαι καλά πλήρωσα 60 ευρώ την ημέρα για το νοσοκομείο (την κορτιζόνη μου την έγραψε η γιατρός μου και τους πήγα το φάρμακο) και στο τέλος 100 ευρώ στη γιατρό. Δεν συμφέρει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι το εξής: Να έχεις τον ιδιώτη γιατρό σου και σε περίπτωση που πάθεις ώση να πας στα επείγοντα στο Αιγινήτειο για την κορτιζόνη. 'Η στα επείγοντα άλλου νοσοκομείου αν θέλεις (αρκεί να έχει νευρολογικό τμήμα).
 #134266  από hope
 Τετ Αύγ 11, 2021 11:06 pm
Τελικά μου έσκασε κορτιζόνη.
Όχι σοβαρή υποτροπή δόξα Τω Θεώ!
Τρείς ενεργές εστίες όμως. Μου έδωσε κορτιζόνη σε χάπια. Για δημόσιο σκέφτομαι το Αττικόν.
 #134269  από Evita
 Παρ Αύγ 13, 2021 12:47 pm
Καλησπερα.μετα απο ποσο καιρο σε ειδε τελικα. Εάν θες στειλε μου ιδιωτικό μήνυμα να σου πω για τον γιατρό μου.