• Σκπ? Η προδιάθεση? Sos

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133618  από Aguilar
 Πέμ Μαρ 18, 2021 7:36 pm
Evita έγραψε: Πέμ Μαρ 11, 2021 10:53 pm Εσείς τι ακριβώς έχετε?
Περίπου το ίδιο έχουμε. Γενικά όσοι δεν πληρούν ακόμη τα κριτήρια McDonald έχουν είτε RIS ή CIS*. Αν με ρωτάς, εγώ δεν είμαι σίγουρος σε ποιο από τα δύο υπάγομαι επίσημα, αν και δεν έχει τόση σημασία. Έχω μεν νευρολογικά μικροσυμπτώματα, αλλά είναι τέτοια που δεν λαμβάνονται ακόμα υπόψη από τους γιατρούς. Οπότε μάλλον στα RIS. Επιπλέον έχω 3 ανενεργές εστίες πάνω στη διαδρομή του ίδιου αγγείου (δηλ. παίζει να έγιναν όλες με τη μία) και όλες τις άλλες εξετάσεις αρνητικές προς το παρόν. Στην πρώτη-πρώτη μου μαγνητική όμως είχα και μία ενεργή εστία στο μάτι, η οποία πιθανόν να μην ήταν πραγματική, αλλά αυτό που λέμε artifact. Το τελευταίο συμπέρασμα προέκυψε επειδή ξαναέκανα μαγνητικές στους 3 μήνες και δεν εμφανίστηκε η εστία αυτή (δεν ήταν ούτε ανενεργή δηλ.) και οι γιατροί απέκλεισαν το ενδεχόμενο να έγινε επαναμυελίνωση και μάλιστα τόσο σύντομα. Για αυτό σου πρότεινα να τους ζητήσεις νέες μαγνητικές πριν δεις τι θα κάνεις με τα φάρμακα. Από προσωπική εμπειρία.

* Ίσως και PPMS;; (μόνο που η διάγνωση εδώ γίνεται κατόπιν εορτής)
 #133643  από Georgiapap
 Παρ Μαρ 26, 2021 5:17 pm
Παιδιά καλησπέρα σας ,
Ειπα και εγώ να γράψω για να σας πω την δίκη μου ιστορία. Πριν κάτι μήνες είχα κάποιες ενοχλήσεις με μουδιασματα και μετά από μαγνητική εγκεφάλου βρέθηκε μια μικρή εστία αλλά πιθανόν λέει να είναι από τότε που γεννήθηκα. Αφού ένιωθα και ένα συνεχόμενο τράνταγμα στον αυχένα πήγα και σε δεύτερο νευρολόγο για περαιτέρω εξετάσεις και όλα ήταν καθαρά αλλά στον αυχένα βγηκε ότι είχα αλλοίωση αλλά λέει λόγω κήλης στον Α5 Α6 εγώ όμως ακόμα ανησυχώ γιατί έχω ακόμα καποια συμπτώματα και δεν ξέρω αν όντως έχω τελικά την πάθηση ή όχι. Η νευρολόγος λέει ότι είμαι εντάξει.
Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία ; Ευχαριστώ
 #133714  από Nikos35
 Πέμ Απρ 08, 2021 3:01 am
Γεια σου Γεωργία,

Έχω παρόμοια εμπειρία χωρίς να έχω διάγνωση προς το παρόν. Βρήκαν και σε μένα μη ειδικού τύπου εστίες που μου είπαν ότι μπορεί να είναι από τη γέννηση όπως και σε σένα Στον αυχένα έχω κι εγώ δισκοκήλη, πρέπει να γράφει κάτι η γνωμάτευση του ακτινολόγου. Πολλά από αυτά τα μουδιάσματα μπορεί να είναι είτε μυοσκελετικης φύσης είτε από αγχος. Οι γιατροί ξέρουν τι λένε συνήθως, ίσως να πάρεις και άλλη άποψη. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για το άγχος που έχεις αλλά είναι πάρα πολλοί οι λόγοι που μπορεί να έχεις μουδιάσματα και ενοχλήσεις και με τα νευρολογικά είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις ακρη. Οι μαγνητικές βοηθάνε και οι γιατροί μόνο ξέρουν να κάνουν γνωμάτευση. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν να κάνω επαναληπτική μαγνητική μετά από ένα χρόνο.
Όπως γράφει και ο σοφός Στάθης, είναι αυτές οι στιγμές που ο οργανισμός μας χτυπάει ένα καμπανάκι να τον προσέξουμε παραπάνω.
 #133716  από Georgiapap
 Πέμ Απρ 08, 2021 10:43 am
Καλημέρα Νίκο ,
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Συμφωνώ μαζί σου και εύχομαι τελικά όλα να είναι περαστικά. Ακριβώς το ίδιο είπαν και σε εμένα να επαναληφθεί η εξέταση. Καλή συνέχεια να έχεις !!!