• DR. ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ - ΜΙΚΡΟΒΟΛΟΜΙΚΗ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133550  από Καλλια
 Κυρ Φεβ 14, 2021 10:13 pm
Καλησπέρα. Μια σειρά εξετάσεων στο ιατρείο του κυρίου Τσουκαλά υπόσχεται οτι μπορεί να βοηθήσει με τη νόσο αλλά στοιχίζει μια μικρή περιουσία και ο άνθρωπος δεν είναι νευρολόγος. Κινείται στη λογική της DR. TERRY WAHLS , νομίζω... Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #133568  από Ελπίδα!!!
 Τρί Φεβ 23, 2021 2:53 pm
Κάλια μου, θα προσπαθήσω να σου μεταφέρω την δικιά μας εμπειρία! Αφορά τον γιό μου όπως έχω αναφέρει ξανά. Λοιπόν με επίσημη διάγνωση από τον Νοέμβριο του 2018 και σε μια προσπάθεια αποφυγής φαρμακευτικής αγωγής καθώς τα συμπτώματα που είχαν πρώτο- παρουσιαστεί τον Ιούλιο 2018 είχαν υποχωρήσει αλλά οι μαγνητικές έδειχναν λίγες αλλά νέες εστίες, σκεφτήκαμε να επισκεφτούμε το χώρο του, ταξιδεύοντας από το νησί μας για την Αθήνα τον Απρίλιο του 2019.
Κάναμε εξετάσεις και μιλήσαμε με ένα εξαιρετικό γιατρό και μια διαιτολόγο. Μας υποσχέθηκαν ότι θα τροποποιήσουν και όχι θεραπεύσουν τη νόσο. Μας έστειλαν με e-mail τα αποτελέσματα των εξετάσεων , την συνιστώμενη διατροφή και μια σειρά από προτεινόμενα σκευάσματα. Αρχικά επέβαλλαν πολύ αυστηρή δίαιτα, αφαίρεσαν όλους τους υδατάνθρακες. Το παιδί πειθάρχησε και την ακολούθησε κατά γράμμα αλλά ζορίστηκε αρκετά, με ταχυκαρδίες , ανησυχία, αϋπνίες και άλλα που προφανώς τα προκαλούσαν και τα πολλά σκευάσματα. Ακολούθησαν εξετάσεις κάθε εξάμηνο, με μια σχετική χαλάρωση σταδιακά στην διατροφή. Επειδή ωστόσο άλλαξε ο γιατρός και η διαιτολόγος και εξαιτίας του covid, το ταξίδι στην Αθήνα δεν ήταν εφικτό , ξενερώσαμε λιγάκι. Την τελευταία φορά στείλαμε το αίμα και τα ούρα με courier, και πήραμε κάτι τυποποιημένες απαντήσεις που δε μας έπεισαν. Ωστόσο και σε γενικές γραμμές ακολουθεί την διατροφή και παίρνει τα σκευάσματα με μέτρο και επιλογή και όχι αναγκαστικά από τα σαιντ που προτείνει αυτός.
Συμπέρασμα ακόμα δεν έχω βγάλει για το εάν αξίζει ο κόπος , για τις στερήσεις που επιβλήθηκαν και το κόστος που υπομισθωθήκαμε, και την νόσο νομίζω δεν την τροποποίησε. Εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο κάνει και φαρμακευτική αγωγή. Κρατάω το ότι σαφώς τρέφεται καλύτερα και σε γενικές γραμμές οργανικά είναι πολύ καλά. Ίσως ένας συνδυασμός και των δύο με άθληση και διαχείριση του στρες να είναι το ιδανικό.
 #133569  από GUS
 Τρί Φεβ 23, 2021 5:27 pm
καλησπερα,

Οντας στο κλαμπ απο το '17 θεωρω οτι το συμπερασμα σας ειναι η ουσια της αντιμετωπισης της παθησης...καλη διατροφη κ ασκηση...καλη διατροφη σε κανονικες συνθηκες..οχι υπερβολες...μεσογειακη διατροφη...κ ασκηση(περπατημα,ποδηλατο,διατασεις,λιγα βαρη)..κ καποια συμπληρωματα,με δοσεις...δλδ ενα διαστημα θα περνοουμε,μετα μια αποχη...γενικα η παθηση ειναι μαραθωνιος κ οχι σπριντ...θελει καλη τακτικη κ προπονηση!θελει γνωση κ οχι φοβο!κ οχι υπερβολες... :smile-flower: :smile-flower: καλη δυναμη σε ολους


*και μια προσωπικη σε σχεση με τν διατροφη εμπειρια:σε καποια φαση(προ πανδημιας)ειχα παει στο πατρικο μ..οι γονεις μ κ ιδιαιτερα η μητερα μ νηστευε...για να μην τους αναστατωσω ακολουθησα το προγραμμα κ εγω..(αποχη απο κρεας,μπολικα λαχανικα,λιγο φετα,οχι γαλα,λιγη ζαχαρη,γενικα οχι γλυκα)απο τν δευτερη μερα ημουν παρα πολυ καλα κ το ιδιαιτερο ηταν οτι η υγρασια(προσωπικα το χειροτερο μ,τν ζεστη τν αντεχω,η υγρασια με πεθαινει!)δν με επιρρεαζε τοσο εντονα...
 #134295  από tasos0
 Τετ Αύγ 18, 2021 7:55 pm
Καλησπέρα υπάρχεις κάποιος άλλος που έχει πάει σε αυτό τον γιατρό και έχει δει βελτίωση και το ρωτάω αυτό γιατί είναι να πάει κάποιο δικός μου άνθρωπος εαν είναι όπως τα λέει αυτός ευχαριστώ
 #134320  από GiaTinManoula
 Δευ Αύγ 23, 2021 10:23 pm
Exo paei (den pasxo) kai thelo na pao tin mitera mou pou pasxei apo MS.

Apo prosopiki ebiria tha sas po oti oi systaseis gia diatrofi einai sostes, alla min xalasete xrimata sta sybliromata.
Synithos dinei:
- mia polyvitamini
- vitamini C,
- Vitamini D (kai K2) se ygri morfi gia kalyteri aporofisi,
- magnisio to vrady
- Omega 3-6-9 se morfi omega krill,
- kai proviotika

O kathenas exei diaforetikes anages.
Epidi eimai sto eksoteriko, mou kostize $200 kathe fora gia na parageilo tis vitamines. Zitiza loipon na mou vroun alles pou na boro na vro edo. Kai mou edosan solgar (kai alles markes), pou kostizoun ena dekato tis timis ton vitaminon pou sou proteinoun arxika.
An den kano lathos o Tsoukalas exei pososto (i einai syneteros stin sygekrimeni etaireia vitaminon).
Episis i vitamini C mou dimiourgise provlimata sto stomaxi, kai tin allaksa gia mia apli anavrazousa.

Oso gia tin diatrofi, tha sas parei kairo na synithisete se diatrofi xamilon ydatanthrakon, alla yparxoun polla sites me poly kales sydages, opou den tha steritheite polla. (e.g. https://www.ketofoodmagic.com/ - ellinida blogger)

En kataklidi: Nai stin diatrofi pou proteinoun, nai stis vitamines, alla zitiste apo ton farmakopoio sas na sas vrei alles markes, pio ftines.