• Αντικαταθλιπτικά χωρίς διάγνωση

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133196  από Nikos35
 Κυρ Σεπ 20, 2020 2:01 pm
Καλησπέρα,

Μετά από 1.5 χρόνο συμπτωμάτων και αναζήτησης δεν έχω διάγνωση. Η μαγνητική μου έδειξε κάποιες μη ειδικού τύπου εστίες στον εγκέφαλο (ΑΜΣΣ, ΘΜΣΣ καθαρές).

Οι νευρολόγοι προσπαθούν να με ηρεμήσουν και μου λένε δεν είναι κάτι και ότι όλα αυτά τα συμπτώματα είναι από άγχος και μου προτείνουν αντικαταθλιπτική αγωγή για να με βοηθήσει και να επαναλάβω τρίτη μαγνητική εγκεφάλου σε ένα χρόνο.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλα αυτά είναι από άγχος ξαφνικά (τα συμπτώματα μου περιλαμβανουν κάψιμο στο κεφάλι πίσω, μουδιάσματα σε χέρια και πατουσες, απότομους μυικους σπασμούς σε όλο το σώμα που κρατάνε δευτερόλεπτα και καποια μικρά ουρολογικα θέματα) και οι εστίες είναι μια ένδειξη (γνωρίζω ότι χρειάζονται πολύ παραπάνω εξετάσεις για διάγνωση)..

Θα εκτιμούσα την άποψη σας, αν κάποιος πέρασε όλα αυτά, πόσο καιρό πήρε για διάγνωση.

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι κάποια πάγια τακτική των γιατρών να τα ρίχνουν όλα στο άγχος όταν δεν μπορούν να δώσουν η να αποκλείσουν κάποια διάγνωση γιατί θεωρώ ότι τα αντικαταθλιπτικά δεν πρέπει να λαμβάνονται έτσι χωρίς διάγνωση αλλά πρέπει πρώτα να αποκλείσουν όλα τα άλλα ενδεχόμενα.