• Αποτελεσμα μαγνητικης και υποψια σκληρυνσης;

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133163  από Nikelen
 Παρ Σεπ 11, 2020 9:29 am
Καλημέρα σε ολους.
Ειμαι 40 ετων
Πριν περίπου 1,5 χρόνο ειχα κάνει μια μαγνητική εγκεφάλου με σκιαγραφικό καθώς είχα εμβοες στα αυτιά και μου την είχε συστήσει ο ωτορινολαρυγγολόγος για να αποκλείσουμε κάποιο όγκο ή κάποιο άλλο νευρολογικό πρόβλημα. Ήταν καθαρή η μαγνητική, όμως είχε μια σημείωση την εξής : Στην υποφλοιώδη λευκή ουσία ΑΡ μετωποκροταφικά και στην περικοιλιακή λευκή ουσία μετωπιαία άμφω, ολιγάριθμες (περίπου τέσσερις στον αριθμό) ολίγων χιλιοστών εστίες αυξημένης έντασης μαγνητικού σήματος σε Τ2 ακολουθίες προσανατολισμού, που δε συνοδεύονται από περιορισμό του φαινομένου της μοριακής διάχυσης, ούτε παθολογικής σκιαγραφικής ενίσχυσης, ενδεχομένως άνευ ειδικής κλινικής σημασίας, που θα επανεκτιμηθούν στον επανέλεγχο. Δεν είχα κάποιο σύμπτωμα της ΣΚΠ ποτέ μου, μόνο τον τελευταίο καιρό αραιά και που (δηλαδή να το νιώσω μια φορά στις 15 μέρες) νιώθω όταν περπατάω προς στιγμήν και για κλάσματα του δευτερολέπτου νιώθω σαν να λυγίζει απότομα το αριστερό μου γόνατο, χωρίς όμως να με ενοχλεί στο βάδισμα (το περιγράφω όσο πιο απλοϊκά μπορώ). Γυμνάζομαι 3 φόρες την εβδομάδα και γενικά τρέχω πολύ λόγω του έχω και 3 παιδιά. Γενικά είμαι πολύ αγχώδης με θέματα υγείας και έχω την τάση να μεγαλοποιώ συμπτώματα που πιθανόν να μου τύχουν.
Σε νευρολόγο που είχα δείξει την μαγνητική δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο να την επαναλάβω σε κάνα χρόνο.
Τώρα έχει κολλήσει το μυαλό μου ότι έχω ΣΚΠ. Κάποια γνώμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #133164  από Στάθης
 Παρ Σεπ 11, 2020 6:47 pm
Nikelen έγραψε: Παρ Σεπ 11, 2020 9:29 am Καλημέρα σε ολους.
Ειμαι 40 ετων
Πριν περίπου 1,5 χρόνο ειχα κάνει μια μαγνητική εγκεφάλου με σκιαγραφικό καθώς είχα εμβοες στα αυτιά και μου την είχε συστήσει ο ωτορινολαρυγγολόγος για να αποκλείσουμε κάποιο όγκο ή κάποιο άλλο νευρολογικό πρόβλημα. Ήταν καθαρή η μαγνητική, όμως είχε μια σημείωση την εξής : Στην υποφλοιώδη λευκή ουσία ΑΡ μετωποκροταφικά και στην περικοιλιακή λευκή ουσία μετωπιαία άμφω, ολιγάριθμες (περίπου τέσσερις στον αριθμό) ολίγων χιλιοστών εστίες αυξημένης έντασης μαγνητικού σήματος σε Τ2 ακολουθίες προσανατολισμού, που δε συνοδεύονται από περιορισμό του φαινομένου της μοριακής διάχυσης, ούτε παθολογικής σκιαγραφικής ενίσχυσης, ενδεχομένως άνευ ειδικής κλινικής σημασίας, που θα επανεκτιμηθούν στον επανέλεγχο. Δεν είχα κάποιο σύμπτωμα της ΣΚΠ ποτέ μου, μόνο τον τελευταίο καιρό αραιά και που (δηλαδή να το νιώσω μια φορά στις 15 μέρες) νιώθω όταν περπατάω προς στιγμήν και για κλάσματα του δευτερολέπτου νιώθω σαν να λυγίζει απότομα το αριστερό μου γόνατο, χωρίς όμως να με ενοχλεί στο βάδισμα (το περιγράφω όσο πιο απλοϊκά μπορώ). Γυμνάζομαι 3 φόρες την εβδομάδα και γενικά τρέχω πολύ λόγω του έχω και 3 παιδιά. Γενικά είμαι πολύ αγχώδης με θέματα υγείας και έχω την τάση να μεγαλοποιώ συμπτώματα που πιθανόν να μου τύχουν.
Σε νευρολόγο που είχα δείξει την μαγνητική δεν μου είπε κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο να την επαναλάβω σε κάνα χρόνο.
Τώρα έχει κολλήσει το μυαλό μου ότι έχω ΣΚΠ. Κάποια γνώμη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στην περίπτωσή μου, οι εμβοές είναι το αποτέλεσμα της παλινδρόμησης του αίματος πίσω στον εγκέφαλο από κάποια δυσμορφία στις φλέβες που είχα. Εμβοές στα αυτιά παρέα με συχνή κόπωση, θολούρα, πονοκεφάλους κτλ. και βρήκα ότι ήταν από μια φλέβα στο λαιμό μου που είχε στένωση.
slide3.jpg
slide3.jpg (50.35 KiB) Προβλήθηκε 4454 φορές
Όταν διόρθωσα την στένωση, μου έφυγαν και οι εμβοές. Συνδέεται μάλιστα η στένωση στις φλέβες, με αρκετούς ασθενείς με σκλήρυνση λέγεται και ΧΕΝΦΑ «χρόνια εγκεφαλονωτιαία φλεβική ανεπάρκεια». Οι νευρολόγοι πιστεύουν ότι είναι απάτη, αλλά στην περίπτωση μου ήταν αληθινή η ΧΕΝΦΑ και η επέμβαση βοήθησε πάρα πολύ στα συμπτώματα που ανέφερα.
 #133165  από Nikelen
 Παρ Σεπ 11, 2020 8:02 pm
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Η απορια ειναι αν μονο με αυτο που αναφερεται στη μαγνητικη μπορει να σημαινει και σκληρυνση κατα πλακας χωρις να εχω συμπτωματα;
 #133166  από waterfall
 Σάβ Σεπ 12, 2020 11:37 am
Nikelen έγραψε: Παρ Σεπ 11, 2020 8:02 pm Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Η απορια ειναι αν μονο με αυτο που αναφερεται στη μαγνητικη μπορει να σημαινει και σκληρυνση κατα πλακας χωρις να εχω συμπτωματα;
Αυτό μπορεί να αποδειχθεί μόνο αν αυξηθούν αργότερα οι εστίες (διασπορά στο χρόνο και στο χώρο) και γι'αυτό σου ζητάει να επαναλάβεις τη μαγνητική σε ένα χρόνο. Επίσης, αυτές οι εστίες θα πρέπει να αναφερθούν ως απομυελινωτικές. Ναι, υπάρχει περίπτωση να μην έχεις προς το παρόν άλλα συμπτώματα εκτός από τις εμβοές και το λύγισμα του γόνατου.

Η διάγνωση για Σκλήρυνση κατά πλάκας είναι αρκετά δύσκολη γιατί βασίζεται σε πολλά κριτήρια. Συνήθως βοηθάει στη διάγνωση να έχεις κάποια χαρακτηριστικά συμπτώματα ταυτόχρονα με τη διασπορά των απομυελινωτικών εστιών στο χώρο και στο χρόνο (δηλαδή περισσότερες εστίες σε επόμενη μαγνητική και σε διαφορετικά σημεία που μπορεί να είναι και στο νωτιαίο μυελό εκτός από τον εγκέφαλο.)

Αν δουν σε ένα χρόνο ότι έχεις περισσότερες εστίες και θεωρούν ότι είναι απομυελινωτικές τότε θα πρέπει να κάνεις πάρα πολλές εξετάσεις ακόμα και από αυτές θα εξαρτηθεί και η διάγνωση. 'Οσο δεν έχουν οι γιατροί τα απαραίτητα στοιχεία δεν κάνουν διάγνωση για ΣΚΠ γιατί και οι αγωγές που δίνουν δεν είναι εύκολες για τον οργανισμό. 'Ιαση δεν υπάρχει βέβαια. Απλά με τις θεραπείες προσπαθούν να καθυστερήσουν την εξέλιξη της αναπηρίας.
 #133169  από waterfall
 Σάβ Σεπ 12, 2020 7:10 pm
Η ακολουθία Τ2. Βλάβες που χαρακτηρίζονται από φλεγμονή, οίδημα, απομυελίνωση, απώλεια αξόνων ή γλοίωση εμφανίζουν αυξημένη ένταση σήματος στην ακολουθία Τ2. Αυτό καθιστά την ακολουθία αυτή αφενός εξαιρετικά ευαίσθητη στην ανάδειξη εστιακών βλαβών στη ΣΚΠ και αφετέρου, κυρίως στην περίπτωση της μαγνητικής τομογραφίας εγκεφάλου, μη ειδική.
 #133190  από Nikelen
 Πέμ Σεπ 17, 2020 5:58 pm
Εχω κλείσει ραντεβού να ξανακάνω μετά από 2 χρόνια μαγνητική εγκεφάλου και με έχει κυριεύσει το άγχος. Αφορμή ήταν οι εμβοες στο αυτί μου και η αιφνίδια πτώση της ακοής που είχα και πριν 2 χρόνια που ξαναέκανα την μαγνητική.Η μοναδική σημείωση στο πόρισμα της τότε μαγνητικής ήταν

«Στην υποφλοιώδη λευκή ουσία ΑΡ μετωποκροταφικά και στην περικοιλιακή λευκή ουσία μετωπιαία άμφω, ολιγάριθμες (περίπου τέσσερις στον αριθμό) ολίγων χιλιοστών εστίες αυξημένης έντασης μαγνητικού σήματος σε Τ2 ακολουθίες προσανατολισμού, που δε συνοδεύονται από περιορισμό του φαινομένου της μοριακής διάχυσης, ούτε παθολογικής σκιαγραφικής ενίσχυσης, ενδεχομένως άνευ ειδικής κλινικής σημασίας, που θα επανεκτιμηθούν στον επανέλεγχο.>>
Ο νευρολόγος ήταν καθυσηχαστικος και μου είπε ότι πιθανότατα οι εστίες αυτές είναι παλιές άνευ σημασίας και να επαναλάβω την μαγνητική σε 1 χρόνο.Περασαν 2 τελικά χρόνια και αν δε πάθαινα πάλι τις εμβοες δεν νομίζω να πήγαινα για μαγνητική.
Μπορούμε σε μια μαγνητική τέτοιες εστίες να είναι τυχαίο εύρημα?
 #133197  από Nikos35
 Δευ Σεπ 21, 2020 12:11 am
Από όσα μου είπαν κι εμένα με παρόμοια ευρήματα, μη ειδικού τύπου εστίες μπορεί να είναι από οτιδήποτε (δυσκολος τοκετός η ημικρανίες).
Ωστόσο η επανάληψη της μαγνητικής τομογραφίας φαίνεται ότι είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να αποκλείσεις κάθε ενδεχόμενο. Ευχομαι να πάνε όλα καλα.
 #133227  από skourp
 Πέμ Οκτ 08, 2020 1:55 am
Καλησπέρα σας ,

Παρόμοια κατάσταση και εγώ - 27 ετών - , πήγα για μονόπλευρες εμβοές στο αριστερό αυτί για MRI λιθοειδών και εγγεφάλου. Το μόνο εύρημα είναι το ακόλουθο "Μικρές εστιακές αλλοιώσεις της τάξης των λίγων χιλιοστών στη λευκή ουσία,εντοπιζόμενες υποφλοιωδώς,παρακοιλιακά οι οποίες απεικονίζονται με υψηλές έντασης σήμα σε ακολουθίες Τ2,δεν προκαλούν περιορισμό της διάχυσης,δεν προσλαμβάνουν ειδικούς χαρακτήρες και θα μπορούσαν να σχετίζονται με μικρές εστίες γλοίωσης μικροαγγειακής-μικροισχαιμικής αιτιολογίας."

Πήγα σε νευρολόγο και μου ανέφερε για επανεξέταση μετα απο 6 μήνες καθώς δεν πληρω κάν τα κριτήρια για τα αρχικά στάδια της ΣΚΠ καθώς είναι μικρές εστίες και το μόνο που είναι ανησυχιτικό εξου και η επανεξέταση είναι το σχήμα τους.

Θέλω να σημειώσω οτι έχω κάνει όλους τους ελέγχους καθώς έχω γίνει υποχόνδριος και αρκετά αγχώδης διότι εδώ και 2 μήνες έχω θωρακαλγία και πόνο στην πλάτη και στην συνέχεια ήρθαν οι εμβοές στο αριστερό αυτί.- Αρχικά το έψαξα οργανικά.(Καρδιολογικές - Χολτερ,Κόπωσης - ,αιματολογικές,υπέρχηχους συκώτι,καρδιας,καρωτίδων) - όλα καλά εκτός απο τις αιματολογικές που είχα αυξημένη Χολιστερίνη(230) και Τριγλυκερίδια(355) ,έλλειψη βιταμίνης D και ASTO.

Τα συμπτώματα που έχω,αν δεν είναι ψυχολογικής φύσεως (άγχος κλπ) είναι : πόνοι στο στήθος,μικρές ζαλάδες,πόνος στην ωμοπλάτη και στον αυχένα και μετά που έμαθα το αποτέλεσμα της MRI νομίζω μου έρχονται μικροί πόνοι στο δεξί πόδι στον αστράγαλο και στον μηρό χωρίς προβλήματα στο περπάτημα.

@Σάκης , μπορείς να με κατευθύνεις για τις εμβοές και τις εξετάσεις που έκανες για να διαπιστώσεις την στένωση της φλέβας ;

Θα ήθελα πολυ τη γνώμη σας καθώς έχω αγχωθεί και οι 6 μήνες για την επανάληψη της MRI με φοβίζει για το αρνητικό αποτέλεσμα.

Σας ευχαριστώ.