• Ηλεκτρομυογράφημα vs Σωματοαισθητικά Προκλητά Δυναμικά

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133142  από Aguilar
 Πέμ Σεπ 03, 2020 3:32 am
Εδώ στο doctoranytime υπάρχει μια λίστα με νευρολογικές εξετάσεις που μου κίνησε το ενδιαφέρον. Είναι αρκετά εκτενής, τόσο που οι περισσότερες από αυτές τις εξετάσεις δεν είναι ακόμη διαθέσιμες από τα συνεργαζόμενα διαγνωστικά κέντρα, αλλά τουλάχιστον παίρνουμε μια ιδέα.

Δεν έχω ψάξει το θέμα καθόλου ακόμη και έχω μερικές απορίες:
Το ηλεκτρομυογράφημα είναι η πρώτη και πιο απλοϊκή νευρολογική εξέταση; Πάει πάντα πακέτο με το ηλεκτρονευρογράφημα; Πότε μπαίνουν "βελόνες" που μου είπαν από ένα κέντρο στο τηλέφωνο; Πού θα μπορούσε να μας φανεί χρήσιμο;
Τα κινητικά προκλητά δυναμικά (MEP) είναι περισσότερο για εγχειρήσεις και όχι τόσο για εμάς; Από την άλλη, τα σωματοαισθητικά προκλητά δυναμικά (SSEP) έχουν προγνωστική/ διαγνωστική αξία στην περίπτωσή μας; (όπως αντιστοίχως τα οπτικά/ ακουστικά για όσους έχουν συναφή συμπτώματα)
Το ηλεκτρομυογράφημα προσωπικού νεύρου αφορά μόνο στο bell's palsy και όχι σε ασυμμετρίες προσώπου οφειλόμενες σε βλάβες των κεντρικών οδών;
Ταχύτητες αγωγής; Τι'ν' τούτο;

Υπάρχει κανείς που να έχει κάνει τέτοιες νευρολογικές εξετάσεις; Μπορεί να καταθέσει την εμπειρία του και να μας διαφωτίσει ως προς το τι να προσέξουμε, πού να τις κάνουμε κλπ;
 #133148  από ΕΛΠΙΔΑ
 Πέμ Σεπ 03, 2020 10:50 pm
Εγώ έκανα και ηλεκτρομυογράφημα και ηλεκτρονευρογράφημα στο χέρι. Η βελόνα μπαίνει στο ηλ/μυογράφημα. Βάζει ο νευρολόγος μια βελόνα στον μυ που θέλει να εξετάσει και ο ασθενής πρέπει να σφίγγει την γροθιά του πχ, αν πρόκειται για το χέρι, όποτε τον πει ο γιατρός. Ελέγχουν δηλ αν υπάρχει κάποια βλάβη στον μυ, μυοπάθειες , σύνδρομο guillain barre κλπ.
Στο ηλ/νευρογράφημα , κολλάει ο νευρολόγος κάτι καλωδιάκια στα νεύρα που θα εξετάσει και είναι λιγάκι ενοχλητικό, γιατί νιώθεις σαν να σε χτυπάει το ρεύμα. Ανέχεται όμως. Είναι χρήσιμο αυτό για να δει αν υπάρχει "παγίδευση των νεύρων¨" , πχ σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα , ωλένια νευρίτιδα , als κλπ. Και οι δύο αυτές οι εξετάσεις είναι χρήσιμες , αλλά για το περιφερικό νευρικό σύστημα και όχι για το κεντρικό νευρικό σύστημα. Σε μένα ας πούμε στο ηλ/νευρογράφημα έδειξε μία παράταση στα f κύματα, δηλ από ότι μου εξήγησε η νευρολόγος, το μέσο νεύρο αργεί πολύ να ¨"ταξιδέψει" στον αυχένα και ξανά πίσω, - ταχύτητα αγωγής που λες - , λόγω του ότι έχω μία προβολή δίσκου και πιέζει λιγάκι ο δίσκος μία ρίζα στον αυχένα. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι. Κ εγώ μη νομίζεις, ακόμα ψάχνομαι και όσο ψάχνεις, τόσο πιο πολύ "χάνεσαι".
 #133151  από Aguilar
 Σάβ Σεπ 05, 2020 3:27 pm
ΕΛΠΙΔΑ ευχαριστώ! Κ γω δεν το έχω ψάξει καθόλου, γιατί όπως είπες και εσύ, "χάνεσαι" όσο ψάχνεις. Εσύ είχες κάνει ηλ/μα πέρυσι απ' ό,τι βλέπω. Εγώ θα το κάνω με δική μου πρωτοβουλία σε άνω και κάτω άκρα. Έκλεισα σε ένα κέντρο στην Καλλιθέα, που το βρήκα online και έχει καλή τιμή και καλές κριτικές και ό,τι βγει. Απ' ό,τι γράφεις, θα πρέπει να σιγουρέψω ότι θα κάνουν και νευρογράφημα όμως. Μάλλον δεν δείχνουν και πολλά αυτές οι εξετάσεις σε όσους έχουμε ΣΚΠ, μιας και ελέγχουν το περιφερικό όπως έγραψες. Παρ'ολ'αυτά, αν έχουμε ένα μονίμως αδύναμο άκρο, είτε λόγω παροδικής υποτροπής ή λόγω προϊούσας, δεν θα έχουμε ευρήματα; Εγώ έτσι κι αλλιώς λέω να προχωρήσω με την εξέταση γιατί έκανα πριν λίγο καιρό ένα πολύωρο χειρουργείο στο ΚΑΤ και θα ήθελα να διαπιστώσω σε ποιο βαθμό έχουν επηρεαστεί τα νευρά από το χειρουργείο, καθότι παρ' ολίγο να κόψουν ένα βασικό νεύρο και εν τέλει το τραυμάτισαν. Ο προβληματισμός μου είναι μήπως την κάνω άδικα και κατά πόσον θα είναι ξεκάθαρο πού θα οφείλονται τυχόν παθολογικά αποτελέσματα, επειδή αναμένεται να έχω ταυτόχρονα και τραυματισμό/ παγίδευση λόγω χειρουργείου και σκλήρυνση (και δισκοκήλη με πιεστικά όπως εσύ).

Σωματοαισθητικά έχει κάνει κανείς;