• Να ξεκινήσω αγωγή;

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133074  από Despoina I.
 Κυρ Αύγ 02, 2020 9:29 pm
Γεια σας, ελπιζω να ειστε ολοι καλα και οσο το δυνατον πιο υγιεις!! :emojis-8:
Ειμαι 20 χρονων και περνάω ενα επεισόδιο οπτικης νευριτιδας στο αριστερο ματι ευτυχως οχι με μεγαλο ελλειμα (οπτικη οξυτητα 8/10). Εκανα εισαγωγη και ενδοφλέβια κορτιζονη για 1 μονο ημερα, ενω ξερω ότι συνηθως χρειάζονται περισσότερες. Εχουν περασει 2 μηνες απο όταν μου παρουσιαστηκε και δεν εχω δει ουσιαστικη διαφορα ακομα γεγονος που με αγχωνειι καπως! Η μαγνητικη μου περα απο αυτή τη φλεγμονή βγηκε καθαρη, ενώ στην παρακεντηση ανιχνευτηκαν ολιγοκλωνικες ζωνες στο ΕΝΥ (αυτο δεν ξερω τι ακριβως μπορει να σημαινει για να ειμαι ειλικρινης) οποτε θα το παρακολουθουμε ανα 6μηνο με μαγνητικες για να δουμε εαν δημιουργηθουν κι αλλες φλεγμονες. Οι δυο νευρολογοι που με παρακολουθούν θεωρουν πως δεν υπαρχει λογος να ξεκινησω θεραπεια απο τωρα αφου προς το παρον τουλάχιστον δεν εχω ΣΚΠ. Ωστοσο εγω αγχωνομαι μηπως κανω λαθος που δεν ξεκιναω θεραπεια απο τωρα για να προλαβω τα χειροτερα. Η γνωμη σας και η συμβουλη σας θα ηταν πολυτιμη για εμενα!!
 #133075  από Στάθης
 Δευ Αύγ 03, 2020 11:55 am
Despoina I. έγραψε: Κυρ Αύγ 02, 2020 9:29 pm Γεια σας, ελπιζω να ειστε ολοι καλα και οσο το δυνατον πιο υγιεις!! :emojis-8:
Ειμαι 20 χρονων και περνάω ενα επεισόδιο οπτικης νευριτιδας στο αριστερο ματι ευτυχως οχι με μεγαλο ελλειμα (οπτικη οξυτητα 8/10). Εκανα εισαγωγη και ενδοφλέβια κορτιζονη για 1 μονο ημερα, ενω ξερω ότι συνηθως χρειάζονται περισσότερες. Εχουν περασει 2 μηνες απο όταν μου παρουσιαστηκε και δεν εχω δει ουσιαστικη διαφορα ακομα γεγονος που με αγχωνειι καπως! Η μαγνητικη μου περα απο αυτή τη φλεγμονή βγηκε καθαρη, ενώ στην παρακεντηση ανιχνευτηκαν ολιγοκλωνικες ζωνες στο ΕΝΥ (αυτο δεν ξερω τι ακριβως μπορει να σημαινει για να ειμαι ειλικρινης) οποτε θα το παρακολουθουμε ανα 6μηνο με μαγνητικες για να δουμε εαν δημιουργηθουν κι αλλες φλεγμονες. Οι δυο νευρολογοι που με παρακολουθούν θεωρουν πως δεν υπαρχει λογος να ξεκινησω θεραπεια απο τωρα αφου προς το παρον τουλάχιστον δεν εχω ΣΚΠ. Ωστοσο εγω αγχωνομαι μηπως κανω λαθος που δεν ξεκιναω θεραπεια απο τωρα για να προλαβω τα χειροτερα. Η γνωμη σας και η συμβουλη σας θα ηταν πολυτιμη για εμενα!!

Τα πρώτα καμπανάκια του νευρικού συνήθως είναι η οπτική νευρίτιδα. Υπάρχει άμεση ανταπόκριση σε μερικούς με πολλές μικρο-βελτιώσεις στην ποιότητα ζωής τους, άλλοι δεν δίνουν καμία σημασία και συνεχίζουν αμέριμνα την στρεσογόνα και οξειδωτική ζωή τους, μέχρι τα επόμενα πιο δυνατά καμπανάκια.

Οι αγωγές τις ΣΚΠ δεν είναι εύκολο πράγμα. Με ένα πέρασμα 6 χρόνων στις επιδράσεις και στις παρενέργειες αυτών, προσωπικά αντιλήφθηκα ότι η αγωγή συνοδεύει ένα κάρο προκλήσεις πολλές φορές εφάμιλλες ή πιο βάρβαρες και από την ίδια την πάθηση. Πολλοί αν και ξεπερνούν τις παρενέργειες, συνεχίζουν από το ένα φάρμακο στο άλλο με μεγάλη πίστη ότι θα μείνουν στάσιμοι, ή τουλάχιστον λίγο χειρότερα. Αυτό δεν είναι λύση κατά εμέ.

Σαν φιλοσοφία, προτείνω να μην σκέφτεσαι ότι χρειάζεσαι αγωγή φαρμακευτική ανοσο-τροποποιητική ή ανοσοκαταστολής, αλλά περισσότερο ότι χρειάζεσαι μια εκ βάθους αλλαγή σε κάποιες καθημερινές σου συνήθειες. Οι φωτιές στο Νευρικό σου Σύστημα, μπορούν να ηρεμήσουν, αρκεί να εργαστείς στοργικά, με αγάπη στην Ψυχολογική σου Διαύγεια, στις Διατροφικές σου συνήθειες, και στην καθημερινή Εκγύμνασή σου.

Όλα τα παραπάνω, γνωρίζω πολλούς συμπάσχοντες που τα πάνε πολύ καλά με την πυρόσβεση των πυρκαγιών. Μην ανησυχείς, εμπιστεύσου τα καμπανάκια και ανέλαβε τις διεργασίες πυρόσβεσης. Εδώ μέσα θα βρεις πολλές πληροφορίες ουσίας ως προς την Υγεία του Κεντρικού μας Νευρικού Συστήματος.

Καλή δύναμη Δέσποινα !
 #133076  από Despoina I.
 Δευ Αύγ 03, 2020 12:20 pm
Σταθη σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση σου!!
Και η νευρολογος μου αυτο με συμβουλεψε να κανω, να ζησω τη ζωη μου κανονικα, οσο το δυνατον χωρις αγχος και αν τελικα προκυψει ΠΣ θα το αντιμετωπισουμε με τον καλυτερο τροπο, ωστοσο πως να μην με αγχωνει αυτο οταν εχουμε συνηθισει να ακουμε τα χειροτερα για αυτή τη νοσο; Προσπαθώ να ενημερωθω οσο το δυνατόν καλυτερα ωστε να ξερω τι πρόκειται να αντιμετωπισω μιας και ειναι παρα πολυ πιθανό απο οτι εχω καταλαβει να μου χτυπησει την πορτα καποια στιγμη η κυρια αυτη, κι ετσι ανακάλυψα και την παρεα σας εδω και δεν το κρυβω οτι με εχετε βοηθησει πολυ ολοι να αντιμετωπισω το ενδεχόμενο αυτο πολυ πιο αισιοδοξα!!
 #133077  από Στάθης
 Δευ Αύγ 03, 2020 2:32 pm
Despoina I. έγραψε: Δευ Αύγ 03, 2020 12:20 pm ... ωστοσο πως να μην με αγχωνει αυτο οταν εχουμε συνηθισει να ακουμε τα χειροτερα για αυτή τη νοσο; Προσπαθώ να ενημερωθω οσο το δυνατόν καλυτερα ωστε να ξερω τι πρόκειται να αντιμετωπισω μιας και ειναι παρα πολυ πιθανό απο οτι εχω καταλαβει να μου χτυπησει την πορτα καποια στιγμη η κυρια αυτη, κι ετσι ανακάλυψα και την παρεα σας εδω και δεν το κρυβω οτι με εχετε βοηθησει πολυ ολοι να αντιμετωπισω το ενδεχόμενο αυτο πολυ πιο αισιοδοξα!!

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν και καλύτερα για αυτή την νόσο. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που εκμεταλλεύοντας την ασθένεια μπόρεσαν και απέκτησαν σθένος, αγάπη και γαλήνη στην ζωή τους. Καθάρισαν από πολλά τοξικά, είδαν υπό άλλη οπτική επίσης πολλά και άλλαξαν προς το καλύτερο της ζωής τους. Όταν ακους για άσχημες εξελίξεις, δεν σημαίνει ότι η νόσος φέρνει την άσχημη εξέλιξη. Σημαίνει περισσότερο ότι η αντίδρασή μας σε αυτήν είναι άσχημη, το αποτέλεσμα η κάτω βόλτα.

Αυτοί που την εκμεταλλεύονται για πάνω βόλτα, δηλαδή για πραγματική πρόοδο* στην ζωή τους, συνήθως η εξέλιξη είναι ήπια προς το καλή. 16 χρόνια στην νόσο και με τεράστια παρέα συμπασχόντων, τέτοια στατιστικά δείγματα έχω ζήσει.

*Πραγματική πρόοδο στην ζωή μας, σε Πνευματικό επίπεδο (Ψυχολογία-Θετικότητα), Διατροφικό επίπεδο (Τροφή-Βιταμίνες), Μεταβολιμικό επίπεδο (Κίνηση-Άσκηση).
 #133209  από Debbie_Downer
 Τρί Σεπ 29, 2020 9:03 am
Κι εγώ έτσι ξεκίνησα με οπτική νευριτιδα το 2010 και χωρίς εστίες και άλλα συμπτώματα και όλοι οι γιατροί μου είπαν να μην πάρω αγωγή. Οπότε απλώς να το παρακολουθείς κάθε χρόνο. :emojis-8: