• Επιλογή μαγνητικού τομογράφου και επανάληψη εξετασης

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #133039  από Nikos35
 Κυρ Ιούλ 19, 2020 2:37 am
Καλησπέρα,

Ποια είναι η εμπειρία σας με μαγνητικές τομογραφίες σε διαφορετικά μηχανήματα?

Θέλω να κάνω κάποιες επαναληπτικές εξετάσεις και ο γιατρός μου προτείνει έντονα να γίνουν στο ίδιο μηχανημα. Ο λόγος που σκέφτομαι να συνεχίσω αλλού είναι το κόστος.

Εχετε βρει διαφορές από μηχάνημα σε μηχάνημα αν είναι της ιδιας ευκρίνειας (3Τ)?

Υπάρχει περίπτωση κάτι που δε φαίνεται σε κάποιο μαγνητικό τομογράφο να φανεί αλλου αν είναι και οι δύο 3Τ?
 #133040  από tryinghard
 Κυρ Ιούλ 19, 2020 10:25 am
Δεν είμαι ειδικός, και σε μένα άλλος το είχε πει:

Τα 1,5Τ, 3Τ κλπ. έχουν να κάνουν με το χρόνο αποπεράτωσης.Γιατί είχα πάει σε δημόσιο νοσοκομείο και είχε διαρκέσει 50 λεπτά μία μαγνητική ενώ στη Β....ή (να μην κάνω διαφήμιση) είχαν κάνει περίπου 30 λεπτά.
 #133041  από Nikos35
 Κυρ Ιούλ 19, 2020 10:47 am
tryinghard έγραψε: Κυρ Ιούλ 19, 2020 10:25 am Δεν είμαι ειδικός, και σε μένα άλλος το είχε πει:

Τα 1,5Τ, 3Τ κλπ. έχουν να κάνουν με το χρόνο αποπεράτωσης.Γιατί είχα πάει σε δημόσιο νοσοκομείο και είχε διαρκέσει 50 λεπτά μία μαγνητική ενώ στη Β....ή (να μην κάνω διαφήμιση) είχαν κάνει περίπου 30 λεπτά.
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Από όσο ξερω, τα 3Τ δίνουν καλύτερη ευκρίνεια από 1.5Τ (σαν φωτογραφική μηχανή διαφορετικής ανάλυσης) αλλά όπως λες αν είναι κάτι που φαίνεται έτσι κι αλλιώς δεν έχει σημασία.

Ψάχνω κατά πόσο επηρεάζει να είναι ίδιο το μηχάνημα για σύγκριση με προηγούμενα αποτελέσματα.

Να είσαι καλά.
 #133042  από tryinghard
 Κυρ Ιούλ 19, 2020 7:22 pm
Έψαξα λίγο και βρήκα αυτό:

https://www.scanmed.com/post/2017/04/27 ... sus-3t-mri

Συγκεκριμένα λέει αυτό που λες εσύ, αλλά επίσης λέει πότε είναι καλό το 3Τ και πότε το 1,5Τ, ανάλογα με το είδος της μαγνητικής.
 #133047  από Aguilar
 Δευ Ιούλ 20, 2020 1:59 am
Καλή η ερώτηση, την έχω και εγώ απορία.

Γενικά ισχύει ως ένα βαθμό ότι το ίδιο μηχάνημα επιτρέπει αμεσότερη σύγκριση (ισχύει και για άλλα ιατρικά μηχανήματα). Μεγαλύτερη σημασία όμως νομίζω ότι έχει ποιο πρωτόκολλο χρησιμοποιεί ο χειριστής (ή πιο σωστά το διαγνωστικό κέντρο). Συνήθως οι τεχνικοί που χειρίζονται τους τομογράφους το βάζουν στον αυτόματο (= πρωτόκολλο). Γι'αυτό μας ρωτάνε πριν μπούμε τον λόγο της εξέτασης, για να βάλουν το κατάλληλο πρόγραμμα. Αν ανοίξεις το αρχείο με ένα οποιοδήποτε DICOM Viewer* γράφει το πρωτόκολλο στα properties, ενώ μπορείς να δεις και την ανάλυση κάθε εικόνας. Αν είναι χαμηλό το resolution, όσο στους 1.5Τ, μπορεί να κάνανε στο μισό χρόνο την δουλειά, ας ήταν 3Τ το μηχάνημα (απίθανο, αλλά υπάρχει και αυτή η δυνατότητα). Μια άλλη παράμετρος είναι πόσο συχνά κάνουν συντήρηση στο μηχάνημα (calibration). Επίσης, νομίζω ότι κάθε τομή λαμβάνεται by default ανά 1,5mm οπότε μπορεί και να ξεφύγει τίποτα μικρό στο ενδιάμεσο. Σε κάτι καρκίνους έχουν ειδικά πρωτόκολλα και τα παίρνουν ανά 0,1 προεγχειριτικά για να ξέρουν μέχρι πού να αφαιρέσουν στο χειρουργείο.

Κάποια στιγμή είχα αντιληφθεί ότι το Ιατρικό έφερε και στην Αθήνα 3Τ, και μάλιστα το μοντέλο είναι ελαφρώς πιο εξελιγμένο από αυτό της Βιοιατρικής στην Παπαδά. Πλέον έφερε 3Τ και το Ιασώ. Άραγε τα αγοράζουν καινούργια ή μεταχειρισμένα; Πάντως αυτά τα τρία μηχανήματα υπάρχουν στην Αττική, συν της Ιατροπόλεως που έχει πολλά 3Τ σε διάφορα καταστήματα (ορισμένα όμως είναι λίγο παλιά). Πρόσφατα το δοκίμασα και αυτό στο Ιατρικό για συγγενικό μου πρόσωπο, αλλά στο πόρισμά τους τους ξέφυγαν μερικά από τα παλιά ευρήματα. Αναγκαστικά, τώρα θα το πάω σε άλλον ακτινοδιαγνώστη ιδιωτικά για να μου κάνει την σύγκριση. Οπότε σημασία έχει και ποιος θα τα δει.

* Εγώ περνάω τα παλιά και τα καινούργια αρχεία στο ίδιο DVD και τους βάζω και έναν viewer μέσα ώστε να μπορούν να τα ανοίξουν δίπλα-δίπλα στην οθόνη για άμεση σύγκριση (περιττό να πω ότι ψαρώνουν όλοι)