• ΣΩΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ;

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132773  από Αναστάσης Ρ.
 Παρ Μάιος 01, 2020 5:10 pm
Καλησπερα σε ολους, νεος στο φορουμ. Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.
Πασχω 10 χρονια απο ΣΚΠ, παιρνω Copaxone 2 χρονια.
Συμπωτματα το βασικοτερο οτι μετα τη μεσημεριανη νυστα (που με επιανε κ πριν ουτως η αλλως) + τη μεγαλη δυσκολια μου να αποκοιμηθω σ ενα ουτως ουτως η αλλως ρηχο αλλα αναγκαιο υπνο + την ευκολια μου να "ξυπνησω" απο ενα γαβ, ενα γκουπ ..... την υπολοιπη η ημερα ειμαι λιωμα... Οποτε καθε μερα, ζω τη μιση. (+ κρυα ποδια + WC συνεχεια, ειδικα μετα το μεσημερι που το νευρικο συστημα ειναι στα κοκκινα).
Διαβασα περι Γεωργακοπουλου, Τσαμοπουλου. Ηθελα να ρωτησω
- Γιατι προτεινετε τοσο πολυ ο Γεωργακοπουλος; Εχουν βοηθηθει ανθρωποι μονο απ αυτον, η πρεπει να ακολουθησει ο Τσαμοπουλος;
- ειναι δεδομενο οτι θα πρεπει να ακολουθησεις μια ζωη μετα με σχεδον φυτοφαγια κ συμπληρωματα;;
- Μπορω να παω απ ευθειας στον δευτερο για διαγνωση η προηγειται ο πρωτος; Γαιτι εδω τους διαβαζω σχεδον πακετο, αν εχω καταλαβει καλα.
Πηρα τηλ στον πρωτο, η τιμη μου φανηκε πολυ υψηλη. Αν ειναι βεβαια να βοηθηθεις στ αληθεια, αλλαζουν οι συσχετισμοι...
 #132774  από Στάθης
 Παρ Μάιος 01, 2020 10:42 pm
Αναστάσης Ρ. έγραψε: Παρ Μάιος 01, 2020 5:10 pm Καλησπερα σε ολους, νεος στο φορουμ. Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.
Πασχω 10 χρονια απο ΣΚΠ, παιρνω Copaxone 2 χρονια.
Συμπωτματα το βασικοτερο οτι μετα τη μεσημεριανη νυστα (που με επιανε κ πριν ουτως η αλλως) + τη μεγαλη δυσκολια μου να αποκοιμηθω σ ενα ουτως ουτως η αλλως ρηχο αλλα αναγκαιο υπνο + την ευκολια μου να "ξυπνησω" απο ενα γαβ, ενα γκουπ ..... την υπολοιπη η ημερα ειμαι λιωμα... Οποτε καθε μερα, ζω τη μιση. (+ κρυα ποδια + WC συνεχεια, ειδικα μετα το μεσημερι που το νευρικο συστημα ειναι στα κοκκινα).
Διαβασα περι Γεωργακοπουλου, Τσαμοπουλου. Ηθελα να ρωτησω
- Γιατι προτεινετε τοσο πολυ ο Γεωργακοπουλος; Εχουν βοηθηθει ανθρωποι μονο απ αυτον, η πρεπει να ακολουθησει ο Τσαμοπουλος;
- ειναι δεδομενο οτι θα πρεπει να ακολουθησεις μια ζωη μετα με σχεδον φυτοφαγια κ συμπληρωματα;;
- Μπορω να παω απ ευθειας στον δευτερο για διαγνωση η προηγειται ο πρωτος; Γαιτι εδω τους διαβαζω σχεδον πακετο, αν εχω καταλαβει καλα.
Πηρα τηλ στον πρωτο, η τιμη μου φανηκε πολυ υψηλη. Αν ειναι βεβαια να βοηθηθεις στ αληθεια, αλλαζουν οι συσχετισμοι...
Γεια σου Αναστάση.

Μιλάς για δύο διαφορετικούς κόσμους, δύο θεραπευτικές μεθόδους που πολλοί ασθενείς με ΣΚΠ έχουν δοκιμάσει (συμπεριλαμβανομένου εμού). Η μία οδός είναι αυτή των ψαγμένων συμπληρωμάτων (π.χ. Κουρκουμάς, α- λιποϊκό οξύ, Αντιοξειδωτικά, Ομέγα-3, Βιταμίνη D, B, Μαγνήσιο κτλ.) για την "ήπια" σκλήρυνση, η άλλη οδός αυτή της Χρόνιας Εγκεφαλονωτιαίας Φλεβικής Ανεπάρκειας (ΧΕΝΦΑ, CCSVI) μία παράλληλη πάθηση που σχετίζεται με αυτήν της σκλήρυνσης σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Αυτά τα δύο, δεν πάνε πακέτο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν κανείς βρεθεί με ΧΕΝΦΑ και κάνει την απεμπλοκή της αιμάτωσης στο εγκέφαλο, δεν μπορεί να πορευτεί με πιο ήπια παραφαρμακευτική αντιμετώπιση της πάθησης που είναι τα συμπληρώματα. Είναι μάλιστα καλύτερη ιδέα, και επίσης το νόημα να προχωρήσει κάποιος με την ΧΕΝΦΑ (αν πάσχει φυσικά) για να απεμπλακή από τα ανοσο-συμβατικά φάρμακα (εξού και η ονομασία της ΧΕΝΦΑ ως Liberation treatment).