• Coronavirus και ΣΚΠ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132703  από ser42
 Δευ Μαρ 23, 2020 1:57 pm
Kαλησπέρα.Ειναι 42 ετων.Τον τελευταίο μήνα εχω μουδιασματα-μυρμιγκιασμα στα ακρα,καθημερινο πονοκεφαλο,ζαλη-ιλλιγγο,πονο στα δεξι ματι,ενα συνεχη βουισμα στο αυτι,κραμπες.Αυτα τα συμπτώματα ειναι καθημερινα αλλα ερχονται και φευγουν μεσα στην μερα!Επισης εχω κόπωση, δεν εχω καλη διαθεση και γενικα ειμαι αγχωδης.Το 2007 ειχα κανει μαγνητικη γιατι ειχα πονοκεφαλους και ειχαν βρει λιγες εστιες αλλα δεν ειχα κανενα συμπτωμα αλλο.Δεν μου ειπαν κατι ιδιαιτερο και ετσι το ξεχασα.Πριν ενα χρονο ειχα και παλι πονοκεφαλο και πονο στο δεξι ματι.Τα συμπτωματα εφυγαν μονα τους μετα απο κανα 2μηνο.Εκανα μαγνητικη βρεθηκαν εστιες απομυελινωσης.Μου ειπαν αστο και το βλεπεις ξανα σε κανα χρονο.Με προλαβαν ομως τα συμπτωματα φετος, οποτε εκανα και παλι μαγνητικη εγκεφαλου και αυχενα.Βρεθηκαν εστιες στον εγκεφαλο παλι αλλα χωρις διαφορα απο περσι και χωρις προσληψη σκιαγραφικου.Μου ειπαν πιθανον ΣΚΠ και να κανω παρακεντηση να βεβαιωθουμε.Βεβαια η συγκεκριμενη περιοδος ειναι οτι χειροτερο για να παω σε νοσοκομειο.Πιστευετε χρειαζεται παρακεντηση; Ποιο νοσοκομειο ειναι πιο εξειδικευμενο; Nα το αφησω για κανα 3 μηνο ή οχι; Ευχαριστω εκ τον προτερων.
 #132704  από Giotap
 Δευ Μαρ 23, 2020 2:58 pm
Καλησπέρα και κουράγιο.

Αυτό με τον πόνο στο μάτι αν συνοδεύεται με θόλωμα όρασης πρέπει να είναι οπτική νευρίτιδα. Φεύγει και μόνη της αλλά γενικά βοηθάει η κορτιζόνη. Ρώτα τον γιατρό σου.

Έχω κάνει και εγώ παρακέντηση. Το έκανα στο Αττικό στον βου******. Πολύ καλός αλλά είναι νοσοκομείο αναφοράς να μην πας τώρα σε παρακαλώ.

Γενικά είναι 3 σελίδες igg και κάτι μονοκλωνικά. Τα έχω ακούσει αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτά. Είναι αντισώματα νομίζω. Μάλλον δείχνουν παράγοντες φλεγμονής στο εγκεφαλικό υγρό. Το κάνουν και άλλοι για να διαγνωστούν με άλλες φλεγμονώδεις ασθένειες. Είναι κάτι για το αρχείο σου.

Μην τρελαίνεσαι με την παρακέντηση τώρα. Είναι για να στηριχθεί η διάγνωση δεν βγαίνει από αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν θες σου στέλνω τα δικά μου αποτελέσματα να δεις τι είναι. Οκ; Αν θες πες μου.

Να είσαι γερός και δυνατός.
 #132706  από Govanna
 Δευ Μαρ 23, 2020 10:52 pm
Εγώ λέω να το αφήσεις προς το παρόν. Δεν είναι καιροί να τρέχεις για τη σκλήρυνση ή ο,τι είναι αυτό. Απ' τη στιγμή που δεν έχεις διαφορά στις μαγνητικές σημαίνει ότι η νόσος, αν υπάρχει, είναι ανενεργή ή στάσιμη.
Μη φαντάζεσαι πως όταν βεβαιωθεις τι έχεις θα νιώσεις καλύτερα! Για μένα που έμεινα χωρίς θεραπεία για 20 χρόνια (αλήθεια!) οι μπελάδες άρχισαν όταν άρχισα να παίρνω συστηματική θεραπεία. Αν δεν έχεις κάτι που να σου δημιουργεί πρόβλημα στην καθημερινότητα, περιμενε κι όταν καταλαγιάσει το θέμα του κορονοϊού κάνε ο,τι σου πει ένας πραγματικά καλός γιατρός που θα σε νοιάζεται. Μείνε ήρεμος/η και χαλάρωσε. Ο,τι κι αν είναι, επειδή χρονίζει και δεν φαίνεται να σου έχει δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα, παλεύεται και σε δύο τρεις μήνες!
Όλα καλά σου εύχομαι :emojis-8:
 #132707  από ser42
 Τρί Μαρ 24, 2020 12:32 am
Απο οτι καταλαβα, το να βρεις καλο γιατρο που να νοιαζετε θελει αρκετο ψαξιμο...Ειναι και θεμα τυχης...Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι εσυ πρεπει να αποφασισεις, αν πρεπει να κανεις αυτο που σου λενε.Πολλες φορες ο καθενας γιατρος λεει το δικο του.
Εχετε να προτεινετε γιατρο νευρολογο?
 #132708  από admin
 Τρί Μαρ 24, 2020 12:46 pm
ser42 έγραψε: Τρί Μαρ 24, 2020 12:32 am Εχετε να προτεινετε γιατρο νευρολογο?
Επειδή τα τελευταία χρόνια αποφεύγετε για ευνόητους λόγους η διαφήμιση νευρολόγων και λοιπών γιατρών στο φόρουμ, τέτοιες προτάσεις μπορούν να γίνονται με προσωπικά μηνύματα.
Ευχαριστούμε για την κατανόηση.