• Πόσο πιθανό είναι να έχω ΣκΠ?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132693  από RedRose90
 Σάβ Μαρ 21, 2020 12:39 am
Γεια σας παιδιά,

Στην προσπάθεια μου να αποκρυπτογραφήσω τα σημαινόμενα από την MRI εγκεφάλου που έκανα πρόσφατα, έπεσα πάνω στο φόρουμ αυτό, και βρήκα την κοινότητα σας πολύ υποστηρικτική, και έτσι παίρνω το θάρρος να γράψω και εγώ τον προβληματισμό μου.

Για να πάρω τα πράγματα απ' την αρχή, είμαι 29 ετών, έχω ήδη ένα αυτοάνοσο νόσημα (ελκώδη κολίτιδα) το οποίο μού έχει διαγνωστεί εδώ και 6-7 χρόνια, και πριν 6 μήνες περίπου έγινα μαμά! Καταλαβαίνετε την κούραση λοιπόν! :emojis-23: Το πρόβλημα μου ξεκινάει απ'το γεγονός πως με το σοκ του οργανισμού μου από γέννα/θηλασμό/πάρα πολύ ξενύχτι έφτασα γενικά σε κατάσταση εξάντλησης με αποτέλεσμα να μη μπορώ να βάλω σε σειρά τις εξάρσεις από το άλλο αυτοάνοσο, να έχω πολύ χαμηλό σίδηρο, έλλειψη και άλλων βιταμινών (μεταξύ τους και βιταμίνης D), και γενικά αρκετά πεσμένο ανοσοποιητικό, καθώς σχεδόν κάθε φορά που βγαίνω απ'το σπίτι αρρωσταίνω με κρυώματα, ιώσεις κλπ.

Στο δια ταύτα λοιπόν, κάποια στιγμή άρχισα να βλέπω διπλά τα γράμματα των υποτίτλων στην τηλεόραση. Στην αρχή ήταν σπάνιο, στη συνέχεια όμως χειροτέρεψε και έφτασα σε σημείο να βλέπω και διπλά πρόσωπα ανθρώπων. Παράλληλα, υπήρχε και πόνος στο μάτι που χειροτέρευε με την κίνηση. Ο πόνος στο μάτι ήταν μόνιμος, ενώ η διπλωπία δεν ήταν μόνιμη αλλά συνέβαινε πάρα πολλές φορές μέσα στη μέρα. Η εξέταση στον οφθαλμίατρο ήταν καθαρή, με μόνο εύρημα την έλλειψη παλμού στο νεύρο του αριστερού ματιού που έχω τον πόνο (δεν μπορώ να εντωπίσω ποιο μάτι προκαλεί τη διπλωπία). Εν πάσει περιπτώσει, η οφθαλμίατρος με παρέπεμψε σε νευρολόγο.

Από την εξέταση που μου έκανε ο νευρολόγος στο ιατρείο του μού τα βρήκε όλα εντάξει, εκτός μόνο από τα μειωμένα αντανακλαστικά στο αριστερό γόνατο (που είναι απ'την ίδια πλευρά με το μάτι που πονάει). Δεν έδειξε όμως να ανησυχεί από το εύρημα αυτό. Προχώρησα σε MRI εγκεφάλου η οποία κατά τον ιατρό έχει ασαφή ευρήματα:

"Ολιγάριθμες μικρές εστίες διαμέτρου ολίγων χιλιοστών υψηλής έντασης σήματος σε Τ2 ακολουθία, απεικονίζονται στην λευκή ουσία των εγκεφαλικών ημισφαιρίων. Οι παραπάνω αλλοιώσεις ασαφοποιούνται σε Τ1 ακολουθία, δεν παρουσιάζουν περιορισμό της διάχυσης και δεν ενισχύονται μετά την ενδοφλέβια χορήγηση σκιαγραφικού. Οι ακτινομορφολογικοί τους χαρακτήρες δεν είναι ειδικοί. Συνιστάται συσχέτιση με το ιστορικό και τον λοιπό κλινικοεργαστηριακό έλεγχο της ασθενούς και επί κλινικών ενδείξεων επανέλεγχος σε εύλογο χρονικό διάστημα".

Εκτός από την MRI έκανα και αιματολογικές εξετάσεις για μυασθένεια, οι οποίες βγήκαν αρνητικές. Όσον αφορά άλλα σωματικά συμπτώματα, το πιο περίεργο από αυτά είναι πόνος και κάποια μουδιάσματα στην πλάτη (πάλι από το κέντρο προς τα αριστερά) τα οποία όμως δε συμβαίνουν συχνά. Θυμάμαι δηλαδή απ'το καλοκαίρι ότι έχει γίνει αυτό 3-4 φορές, αλλά περνάει αμέσως. Τώρα όσον αφορά κόπωση και σωματικό πόνο, γενικά από μικρή δεν έχω μεγάλες σωματικές αντοχές, ειδικά τώρα με το μωρό και το χαμηλό σίδηρο, οπότε δεν μπορώ να το αποδώσω σε νόσο. Επίσης, κάτι παρόμοιο ισχύει και με τους πόνους σε μύες και αρθρώσεις τους οποίους έχω, αλλά γνωρίζω ότι πιθανότατα να αποδίδονται σε αρθρίτιδες που προκαλούνται απ'την ελκώδη κολλίτιδα. Κάτι άλλο επίσης που δεν ξέρω αν σχετίζεται, αλλά πάλι μου φαίνεται περίεργο, είναι πως όταν στη γέννα μου (Καισαρική) έκανα επισκληρίδιο, απ'την αριστερή!! πάλι πλευρά δε με έπιανε με τίποτα, κι ας μου είχαν χορηγήσει τεράστια δόση. Τόσο μεγάλη που η επίδραση της στη δεξιά μου πλευρά ενώ γέννησα μεσημέρι, πέρασε την επόμενη μέρα το πρωί. Οπότε αναγκάστηκαν να μου κάνουν ολική νάρκωση.

Στην παρούσα φάση, που έχω ξεκουραστεί, βλέπω βελτίωση στη διπλωπία και στον πόνο, αλλά όχι εξάλειψη. Ο γιατρός μου μού είπε πως σαν επόμενο βήμα είναι το να κάνω μια MRI στον αυχένα, αλλά αν αυτή βγει καθαρή το ερώτημα της δημιουργίας των εστιών παραμένει. Οπότε, στη συγκεκριμένη περίπτωση θα πρέπει να αποφασίσω αν θέλω να συνεχίσουμε με παρακολούθηση ή αν επιθυμώ να κάνω εγκεφαλονωτιαία παρακέντηση. Παρόλα αυτά δε θέλω να μπω σε μια τέτοια διαδικασία απλά και μόνο για το φόβο των Ιουδαίων, αν δεν είναι απόλυτα αναγκαίο, γτ γνωρίζω πως η διαδικασία είναι παρόμοια με τη χορήγηση επισκληριδίου που εμένα και μόνο η αρχική αναισθησία που μου έκαναν πριν μου χορηγήσουν την επισκληρίδιο με πέθανε στον πόνο (να μην αναφέρω καν την ίδια την επισκληρίδιο :emojis-30: ).

Ποια είναι η γνώμη σας βρε παιδιά?

Ζητώ συγγνώμη αν σας κούρασα με τις πολλές λεπτομέριες.
 #132697  από Στάθης
 Σάβ Μαρ 21, 2020 1:18 pm
Η οπτική νευρίτιδα που πιθανώς πέρασες, χρειάζεται ξεκούραση και υπομονή. Το σώμα μας πιστεύω έχει τεράστια αποθέματα να διαχειριστεί καταστάσεις, αλλά χρειάζεται και εξωτερική ενίσχυση, με ήλιο (ή Βιταμίνη D), ενδυναμωτικές βιταμίνες, διατροφή αλλά και σημαντική ξεκούραση. Ίσως η ξεκούραση να είναι το καλύτερο φάρμακο σου αυτήν την στιγμή. Συνέχισε προτείνω να κλέβεις χρόνο ξεκούρασης, παρέα με σημαντική ενίσχυση της Διατροφής σου, βάλε για παράδειγμα Βιταμίνη D αλλά και συμπλήρωμα Κουρκουμά ο οποίος κάνει θαύματα στην φλεγμονές πάσης φύσης ( π.χ. και στην ελκώδη κολίτιδα αλλά και οπτική νευρίτιδα).

Πήρες μεγάλες δόσεις φαρμάκων (αναισθησία κτλ.), το σώμα σου είχε μεγάλο φόρτο (αλλά και παρελθόν) και κατά την γνώμη μου αντεπεξήλθε με το μικρότερο βαθμό νευρολογικής βλάβης (ανενεργές εστίες στο MRI), αφού ο νευρολόγος κατόπιν κλινικής εξέτασης, κλινικά σε βρήκε καλά και αυτό είναι το σημαντικότερο! Εδώ και εκεί συμπτώματα αν υπάρχουν, εν τέλη το ίδιο μας το DNA έχει τις αδυναμίες του, αλλά και δυνάμεις του.

Το σημαντικότερο τα κατάφερες και έγινες μανούλα, να χαίρεσαι το παιδάκι σου, να σου ζήσει με περίσσια Υγεία και Δύναμη !! Να ξέρεις ότι θα σε δυναμώνει το παιδάκι σου όσο μεγαλώνει θα είσαι όλο και πιο γερή και δυνατή.
 #132698  από RedRose90
 Σάβ Μαρ 21, 2020 2:00 pm
Στάθη ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και για τις ευχές! Μού έδωσες δύναμη και μου θύμησες πως πρέπει να προσέχω τον εαυτό μου όσο περισσότερο γίνεται για να έχω! Να 'σαι καλά! :emojis-8: