• Πρώτη μαγνητική καθαρη και αργότερα διάγνωση: σας έχει συμβεί?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132597  από Nikos35
 Τετ Φεβ 19, 2020 10:37 pm
Καλησπέρα στην παρέα,

Διαβάζω εδώ και μήνες τις αναρτήσεις σας και με τα πολλά αποφάσισα να γράψω.

Είμαι 35 χρόνων, πέρυσι τον Απρίλιο (2019, 10 μήνες πριν) εμφανισα αρχικά κάψιμο στον αυχένα που συνεχίστηκε από μουδιάσματα σε χέρια και πόδια (αργότερα μικρούς πόνους που έφυγαν). Αποφάσισα να πάω σε νευρολόγο μετά από 5 μήνες (Αύγουστος 2019) ο οποίος λόγω των συμπτωμάτων μου (είχα κάποιες πρώτες ενοχλήσεις μετά τη χορήγηση εμβολίου κατά της γρίπης τον Δεκέμβριο 2018) υποψιαζόταν νευρολογική πάθηση.
Έκανα μαγνητική εγκεφάλου και αυχένα και ήταν καθαρές (πέρα από κάποια δισκοκήλη). Επειδή ο τομογράφος ήταν 1.5Τ μου πρότεινε να κανω αργότερα και σε 3Τ όπως και έκανα (τέλη Αυγούστου 2019) η οποία έδειξε τα ίδια.

10 μήνες μετά τα μουδιάσματα συνεχίζουν και ψάχνω να βρω τι μπορεί να είναι.

Μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει αν είχε ο ίδιος η άλλοι μαγνητικές που δε φαινόταν κάτι και διαγνωστηκε αργότερα? Προσπαθώ να καταλάβω πόσο συχνά συμβαίνει κάτι τέτοιο. Οι νευρολόγοι (πήγα και σε δεύτερο) μου λένε απλά να περιμένω και να δούμε γιατί θεωρούν ότι η δισκοκήλη δεν φαίνεται να δικαιολογεί τα συμπτώματα αλλά ο ορθοπεδικός θεωρεί ότι μπορεί να είναι από εκεί.
 #132598  από Στάθης
 Πέμ Φεβ 20, 2020 12:43 pm
Nikos35 έγραψε: Τετ Φεβ 19, 2020 10:37 pm .....
Μπορεί κάποιος από εσάς να μου πει αν είχε ο ίδιος η άλλοι μαγνητικές που δε φαινόταν κάτι και διαγνωστηκε αργότερα? Προσπαθώ να καταλάβω πόσο συχνά συμβαίνει κάτι τέτοιο. Οι νευρολόγοι (πήγα και σε δεύτερο) μου λένε απλά να περιμένω και να δούμε γιατί θεωρούν ότι η δισκοκήλη δεν φαίνεται να δικαιολογεί τα συμπτώματα αλλά ο ορθοπεδικός θεωρεί ότι μπορεί να είναι από εκεί.

Οι Μαγνητικές Τομογραφίες είναι χρήσιμες για "snapshot" του παρελθόντος, όχι τόσο του Παρόν και γιαυτό συχνά πέφτουν 'έξω'. Σαν το Παρόν είναι το ωφέλιμο πεδίον της ζωής, μπορείς να επικεντρωθείς όχι τόσο στα αποτελέσματα των φίλμ, αλλά μόνο στην κλινική σου εικόνα, δηλαδή γιατί έχεις τα μουδιάσματα και λοιπά νευρο-κυκλοφορικά συμπτώματα, βασικά τι μπορείς να κάνεις για αυτά χωρίς φάρμακα και λοιπές ταλαιπωρίες, στην προκειμένη περίπτωση.

Ότι και αν σου συμβαίνει, πιστεύω ακράδαντα ότι αν δουλέψεις λίγο στην Διατροφή με ενίσχυση βιταμινών, αντιοξείδωσης, και αντιφλεγμόνωσης - σε συνδυασμό με την καθημερινή άσκηση στο μέτρο που μπορείς, θα έχεις το καλύτερο φάρμακο, πρώτον για την ψυχολογία σου, δεύτερον για τα μουδιάσματα και λοιπά συμπτώματα.

Προσωπικά οι βασικές βιταμίνες και συμπληρώματα που βοηθούν στα μουδιάσματα μου - Μαγνήσιο, Βιταμίνη B-Complex, Κουρκουμάς, Q10, Omega3.
Οι άσκηση που με βοηθάει πολύ είναι μακράν το 20λεπτο πρωινό περπάτημα, το κολύμπι, οι διατάσεις, η καθημερινή ενδυνάμωση του νευρολογικού και κυκλοφορικού στα άκρα.

Ο οργανισμός σου έθεσε σε λειτουργία το ξυπνητήρι και επιζητά την προσοχή σου, ουσιαστικά αναβαθμίζοντας την σχέση σου με την μηχανική του σώματός σου και του μεταβολισμού σου.
 #132600  από Nikos35
 Πέμ Φεβ 20, 2020 11:55 pm
Στάθη, σε ευχαριστώ πολύ για μια ακόμα αισιόδοξη αναρτηση. Δίνεις δυναμη σε πολύ κόσμο, μεταξύ τους και σε μένα, προσπαθώ ήδη με διατροφή, θα αρχίσω και γυμναστική.

Προσπαθώ με στοιχεία (στατιστικά) να καταλάβω που βρίσκομαι και για αυτό αποφάσισα να γράψω εδώ μιας και οι γιατροί δεν αναφέρονται ανοιχτά σε αυτά.

Η ψυχολογια και η ανιμετωπιση του φόβου είναι πιο δυσκολη από τα σωματικά συμπτώματα για μένα και φαντάζομαι και άλλους. Να είστε όλοι καλά.
 #132602  από Στάθης
 Παρ Φεβ 21, 2020 3:48 pm
Nikos35 έγραψε: Πέμ Φεβ 20, 2020 11:55 pm ....
Η ψυχολογια και η ανιμετωπιση του φόβου είναι πιο δυσκολη από τα σωματικά συμπτώματα για μένα και φαντάζομαι και άλλους. Να είστε όλοι καλά.
Συμφωνώ απόλυτα, όλη η εμπειρία μου με την πάθηση μέχρι τώρα, μου έχει δείξει ότι ο φόβος είναι ο μεγαλύτερος ασθενικός εχθρός μας (και ίσως ο μεγαλύτερος επικερδές σύμμαχος για άλλους).

Ο φόβος μας κλειδώνει σε καταστάσεις δια βίου, οι οποίες μας χειραγωγούν όχι σύμφωνα με την δικιά μας συμβατότητα του αποτυπώματός μας, αλλά σύμφωνα με τις προσταγές πρωτοκόλλων και έξω από το χορό "υπηρεσιών".
Η θεραπεία που όλοι μας πιστεύω χρειαζόμαστε, βρίσκεται πρωτίστως στην υπέρβαση του φόβου μας, αφαιρώντας σκέψεις στο ότι έχουμε ένα τόσο ηλίθιο οργανισμό και που όλα της νόσου είναι τόσα απρόβλεπτα, άγνωστα, χωρίς αιτία.

Σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο του Εκχαρτ τόλε, "Η Δύναμη του Τώρα", με βοήθησε πάρα πολύ στο να αποτινάξω σκέψεις φόβου, αντικαθιστώντας τις με σκέψεις αισιοδοξίας και δύναμης. Η θεραπεία μας θέτει γερές βάσεις πιστεύω, όταν καλλιεργείται η εμπιστοσύνη στην Δύναμη και Σοφία του οργανισμού μας και της Ζωής, χωρίς να νιώθουμε πια το απρόβλεπτο ως προς την νόσο. Μπορούμε όλοι να έχουμε πιστεύω παρόμοια εμπειρία και πορεία, ωφέλιμη για την Υγεία μας.
 #132604  από Nikos35
 Σάβ Φεβ 22, 2020 2:01 am
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την αναφορά, κατέβασα ήδη το βιβλίο και θα το διαβάσω.

Να είσαι καλά.
 #133123  από Nikos35
 Πέμ Αύγ 27, 2020 2:59 am
Τελικά, επανέλαβα τη μαγνητική μετά από ένα χρόνο και μου γράφει αυτό.

Ολιγάριθμες, μικρές, μη ειδικού τύπου εστίες υψηλού σήματος στις Τ2 και FLΑIR εικόνες στην περικοιλιακή και υποφλοιώδη λευκή ουσία των εγκεφαλικών ημισφαιρίων.
...
Συσχέτιση με τα υπόλοιπα κλινικοεργαστηριακά ευρήματα και επί ενδείξεων παρακολούθηση και επανέλεγχος.

Ξέρει κάποιος τι σημαίνει μη ειδικού τύπου? Πρέπει να ξεκινήσω αγωγή?