• Ειμαι απελπισμενη

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132560  από Μαριάντζελα
 Δευ Φεβ 10, 2020 12:17 pm
Καλησπερα σας.Ειμαι 18 χρονων και δυστυχως βρισκομαι σε πολυ κακη κατασταση.Ολα ξεκινησαν οταν μετα απο μια στρεσσογονα κατασταση της ζωης μου εμφανιστηκε μια θολη κουκιδα στο αριστερο μου ματι.Πηγα σε οφθαλμιατρο που ελεγξε οπτικο νευρο,βυθο κλπ και τα βρηκε ολα φυσιολογικα οποτε το απεδωσε στο αγχος.Οι μερες περασαν και η κουκιδα εγινε καπνα και στα δυο ματια μαζι με διπλωπια οταν εσφιγγα τα ματια μου(οπως τα σφιγγουμε για να δουμε καλυτερα).Η διπλωπια αυυη εστιαζοταν στα ασπρα αντικειμενα και ατις ηλεκτρονικες συσκευες πχ στα γραμματα στο κινητο και στους υποτιτλους στην τηλεοραση.Ξαναπηγα στην οφθαλμιατρο που με το ζορι μου εγραψε μαγνητικη εγκεφαλου για να με βοηθησει οπως ειπε να ξεκολλησω.Η μαγνητικη βγηκε καθαρη,αλλα η οραση μου εχει χειροτερεψει(πλεον βλεπω τριπλα αν σφιξω τα ματια,βλεπω διπλα οταν κοιταω κατω ή δεξια και αναλογα με την κλιση αλλαζουν οι αποχρωσεις στα μαυρα γραμματα).Επιπλεον πριν 4 μερες ξυπνησα μουδιασμενη και με μηρμυγκιασματα κυριολεκτικα σε ολο το σωμα.Σταδιακα αυτο το μουδιασμα εγινε μονιμο σε ολη μου την αριστερη μερια.Προφανως λοιπον με δυσκολευει και το περπατημα.Εδω και 3 μερες επισης εχω τρομερη διαρροια(σαν νερο) και συχνοουρια.Φανταστειτε πως χθες τα εκανα πανω μου.Εχω φρικαρει τελειως.Ολοι μου λενε οτι ειναι αγχος και μου λενε απλως να παρω ζαναξ.Οι γονεις μου δεν με πανε σε νοσοκομειο γιατι εχουν μιλησει με την νονα του αδερφου μου η οποια ειναι διευθυντρια στο Αττικο νοσοκομειο και τους ειπε να μην με πανε γιατι η ιδια υπογραφει οτι ειναι αγχος.Τι πιστευετε και τι μου προτεινετε να κανω;
 #132562  από Στάθης
 Δευ Φεβ 10, 2020 6:56 pm
Μαριάντζελα έγραψε: Δευ Φεβ 10, 2020 12:17 pm Τι πιστευετε και τι μου προτεινετε να κανω;
Πιστεύω ότι ίσως έχεις πάθει κάποιο Νευρολογικό break-down, σαν ο οργανισμός μας έχει τις αντοχές του στα τεράστια στρες της εποχής μας. Το άγχος τρέφει το break-down αλλά σίγουρα δεν είναι ο μόνος παράγοντας. Από τις δικές μου περιπέτειες με τα μάτια, γνωρίζω ότι είναι καλό τώρα να ξεκουράσεις τα μάτια σου από κινητά κομπιούτερ και τηλεοράσεις όσο μπορείς. Το κινητό απομάκρυνέ το κατά τον ύπνο, όπως επίσης μην εκτίθεσαι στην ακτινοβολία του για πολύ ώρα.

Επίσης αν και δυσκολεύεσαι στο περπάτημα, μην διανοηθείς να σταματήσεις να περπατάς, σαν βοηθάς τον οργανισμό σου να μεταβολίσει (και να ξεπεράσει) την δύσκολη περιπέτεια σου μια ώρα αρχύτερα.
Η μαγνητική αν και είναι θετικό που είναι καθαρή, είναι απλά μία εξέταση που δείχνει το παρελθόν. Η κλινική σου εικόνα είναι το σημαντικό και χρήζει τώρα καλή ξεκούραση, ποιοτική διατροφή και ήπιο περπάτημα για αρχή. Ίσως και κάποιες βιταμίνες να σε βοηθήσουν.

Ότι και αν είναι, όπως ήρθε έξαφνα, έτσι θα αποχωρήσει. Είναι δύσκολη εμπειρία, αλλά σαν 18χρονη έχεις απίστευτη, αστείρευτη δύναμη να το ξεπεράσεις. Δες το σαν καμπανάκι και δούλεψε πάνω στην καλύτερη Υγεία του Κεντρικού Νευρικού σου Συστήματος για να θέσεις τις βάσεις να μην έχεις τέτοια break-down. Προσωπικά αυτά πιστεύω Μαριάντζελα.

Σου εύχομαι γρήγορα περαστικά και καλή Δύναμη !
 #132781  από Panagiotis RX7
 Δευ Μάιος 04, 2020 1:22 pm
Μήπως να το δείς με έναν νευρολόγο με μια μαγνητική στα 3 tesla ώστε να ξεκαθαρίσεις τι παίζει στα νευρολογικά;
 #135025  από Panos21
 Κυρ Μαρ 20, 2022 1:29 am
Τελικά ήταν όλα από το άγχος σου ;