• ΒΟΗΘΕΙΑ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132331  από Ανδρέας Ρεκαντο
 Τρί Δεκ 10, 2019 5:16 am
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ο Ανδρέας και ζω στην Ιταλία για 4 χρονια. Θέλω την άποψη σας και όχι τη διάγνωση σας. Όντας πάντοτε νοσοφοβικος πέρσι τον Σεπτέμβρη είχα την αρχική μου εμπειρία με πονοκεφάλους ξαφνικόυς οι οποίοι έρχονταν και φευγαν σε δευτερόλεπτα. Εγώ εκεί. Όγκος απευθείας. Πήγα σε γιατρούς με διαβεβαίωσαν όλοι πως είμαι οκ όλα κομπλέ. Τον Οκτώβριο είχα κάποια περίεργα στα πόδια και στα χέρια σαν ηλεκτρισμός όμως όχι παντού αλλά σε συγκεκριμένα σημεία και για λίγα δευτερόλεπτα. Συνάμα προστέθηκαν μικρές αδυναμίες αλλά όχι τόσο σημαντικές. Τον ίδιο μήνα δλδ Οκτώβρη πέρσι ήρθαν οι μυικες συσπάσεις παντού σε όλο το σώμα και εκεί τελείωσα. Εκεί ήμουνα σίγουρος για ALS. Όχι για κατά πλάκα. Το ALS για όσους δε γνωρίζουν είναι αυτή η ασθένεια του Χόπκινς που πεθαίνεις σε 2 3 χρόνια περίπου με τους μύες Ν; εξασθενούν. Όντας σύμπτωμα οι συσπάσεις της ασθένειας αυτής πάλι έτρεχα από εκεί και από εδώ. Εγώ όμως στο μυαλό μου δεν ήξερα τι είχα η αν είχα κάτι όμως τα συμπτώματα ήταν τρανταχτά μέχρι σήμερα έχω συσπάσεις. Οι μήνες περνούσαν και σήμερα έχουν Δεκέμβρη δηλαδή 15 μήνες μετά τα πρώτα συμπτώματα. Έχω κάνει αναλύσεις όσες υπάρχουν για αλλά πράματα καθαρές. Έχω κάνε μαγνητική εγκεφάλου για κατα πλάκα σκληρυνση καθαρή. Έχω κάνει τεστ κοποσεως 10 λεπτά τρέξιμο πήγε καλά. Έχω κάνει ηλεκτρομυογραφημα και ηλεκτρονευρογραφημα για το ALS στους 6 μήνες από τα πρώτα συμπτώματα καθαρό. Μέχρι σήμερα είμαι σε κατάθλιψη αφού τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν. Για παράδειγμα είχα δυσκολία στην μασηση από τη δεξιά μεριά τώρα δεν εχω καμία. Το αριστερό μου πόδι νιώθω ότι κουράζεται παραπάνω και κατάντησα να στέκομαι για 10 λεπτά την μέρα στο αριστερό πόδι για να δω αν είναι καλά. Οι γιατροί μου λένε όλοι μα όλοι όλων τον ειδικοτήτων ότι είμαι μια χαρά και μιλάω για γιατρούς σε αριθμό πάνω από 15 και με τον καθένα μίλησα πάνω από 3 φορές. Είμαι σε κατάσταση πανικού, μέχρι και αυτοκτονίκες σκέψεις έχω κανει, και δεν αντέχω άλλο. Έκανα τα πάντα. Έχω συσπάσεις παντού, έχω κάποιες αδυναμίες που έρχονται και φεύγουν, έχω πονοκεφάλους, έχω δυσκολία στη μασηση από δεξιά κάποιες φορές πλέον, τρέμω πολλές φορές χωρίς λόγο σαν είμαι ήρεμος. Μέσα σε όλα αυτά προσπάθησα να αποδείξω στον εαυτό μου με κάποιες δοκιμασιες κάποια πράγματα για να πειστώ ότι δεν έχω τίποτα ειδικά ALS. Το καλοκαίρι που πέρασε έκανα συνεχόμενο περπάτημα 3μιση χιλιόμετρα. Πολλές φορές. Ανέβηκα σκάλια εκκλησίας απότομα και πάνω από 200 στον αριθμό αλλά πέθανα σε σημείο που νόμιζα δεν μπορούσα άλλο. Ανεβαίνω συνεχώς σκάλια της πολυκατοικίας μου τρεχωντας και μετά κουράζομαι. Χθες έκανα 11 000 βήματα περπατώντας όλο το κέντρο της Φλωρεντίας. Σε όλα αυτά νιώθω πράματα όμως. Όχι αδυναμίες αλλά σα να θα φύγει το πόδι μου η σα να σκληραίνει με το πολύ περπάτημα δε ξέρω. Όλοι μου είπαν ότι αν είχα ALS τα συμπτώματα μου ως τώρα θα ήταν τρανταχτά και θα ημουν σε αναπηρικό και με πολλές δυσκολίες συν ότι το μυο γράφημα και το νεύρο γράφημα είναι οι κατεξοχήν εξετάσεις που διαπιστώνουν την αρρώστια. Και για την καταπλακα μου είπαν όλοι οι γιατροί ότι θα έδειχνε. Επίσης έχω κάποιες αναλαμπές τώρα όχι συχνά στα μάτια. Σα να πετάγεται φως η λάμψεις πως να το πω. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Σε όλα αυτά και 25 χρόνων άνθρωπος ανάγκασα τη μάνα μου να ρθει από Ελλάδα 3 φορές επειδή ήθελα να μιλήσω σε κάποιον ελληνικά. Να τον αγκαλιάσω δεν αντέχω άλλο. Επισκέπτομαι ψυχίατρο από πέρσι τον Νοέμβρη με χάπια, ο οποίος μου έδωσε 6 ημερησίως και τελικά ακόμα και αυτός με εκμεταλλευτηκε αφού μετά πήγα σε έναν άλλο και μου είπε ότι είναι υπερβολική η δόση και θα πάθαινα κάτι παθολογικο από την πολλή δόση. Τώρα ειμαι με 1 χάπι. Δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Επίσης για κάποιες μέρες εχαννα και την γεύση μου και την αίσθηση στα χέρια δηλαδή δεν ένιωθα αν με τσιμπουσες η όχι. Πείτε μου κάτι έστω κάτι χρήσιμο δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Νιώθω ότι θα πεθάνω μόνος. Δεν το αντέχω άλλο αυτό το πράμα. Δουλειά δεν πάω καν γιατί παραιτήθηκα λόγω αυτών όλων και δεν θέλω να έχω ευθύνες. Ζω με ότι μου απέμεινε σε οικονομίες μέχρι να δω τι μπορώ να κάνω.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ μόνο και που το διαβάσατε.
 #132350  από Νικολετα
 Κυρ Δεκ 15, 2019 9:43 pm
Καλησπέρα Ανδρέα.
Ελπίζω να είσαι καλά. Αυτό που θα ηθελα να σου πω έιναι πως αν εχεις αποκλέίσει τα παθολογικά ευρήματα όλο αυτο τείνει να είναι ψυχολογικό. Γιατί εχεις πολλά και διαφορετικα συμπτωματα. Θα ηθελα να σου προτείνω να αλλαξεις τρόπο ζωής πριν όντως είναι αργα.
Ζουσα για πολλά χρονια με ψυχοσωματικα απο μικρή ηλικια και δυστυχως τα αγνοουσα. πηγαινα βεβαια απο γιατρό σε γιατρό και τίποτα. Θεωρω πως για όλα παιζει ρόλο η κατασταση της ψυχολογιας μας το αγχος και ο τροπος ζωής. Αν σε ενοχλει κατι απλα αλλαξέ το και ισως να σε βοηθησει να κανεις ψυχοθεραπεια και οχι να πηγαινεις σε ψυχιατρους και να σε φορτωνουν με χαπια. Κι εγω σκεφτόμουν καποιες φορες οτι ισως να εχω σκληρυνση οταν μουδιαζα κλπ.. Κι ομως μετα απο χρονια μου εμφανιστηκε.. Δεν λεω οτι το προκαλεσα αλλα ολα παιζουν το ρόλο τους.. Για μενα πρεπει να σταματησεις να σκεφτεσαι αρνητικα(καταλαβαινω και ειμαι σιγουρη οτι ολα αυτα που λες τα βιωνεις) Δωσε λιγο χρονο στον εαυτο και ξεκινα να κανεις πραγματα που να σε ευχαριστουν χωρις να σκεφτεσαι οτι κατι εχεις. Δεν εννοω να τα αγνοεις απλα προχωρα!