• Τρεμουλο στα δαχτυλα και μαγνητικη

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #132014  από AgnostosK
 Κυρ Σεπ 29, 2019 3:49 am
Καλησπερα στην παρεα! Ας αναφερω και τη δικη μου περιπτωση. Ειμουν αρκετα διστακτικος να γραψω γιατι ειμαι ηδη αρκετα αγχωμενος και μπερδεμενος και φοβαμαι οτι μπορει να αγχωθω περισσοτερο αν διαβασω αρνητικο.

Εδω και 3 βδομαδες εχω ενα τρεμουλο στα δαχτυλα του αρ. χεριου. Πως ξεκινησε. Ειχα μερες να παω στο γυμναστηριο. Εκεινη τη μερα οντως το κουρασα συγκριτικα με οσα εκανα τον προηγουμενο καιρο. Την ιδια μερα κρατησα ενα αρκετο βαρος στο αριστερο μου χερι επι ωρα ωσπου το ενιωσα να ποναει. Το ιδιο βραδυ ενω κρατουσα το κινητο το χερι ετρεμε. Εννοειται δεν ξανακανα βάρη και μετα απο 4 μερες σταματησε. Περασαν 3-4 μερες και επανηλθε (ειχε προηγηθει γυμναστηριο). Απο τοτε περνανε βδομαδες και οχι μονο δεν υποχωρει, αλλα βλεπω να τρεμει και το αλλο χερι, οχι τοσο πολυ οσο το αριστερο. Και σαν να τα νιωθω μουδιασμενα, πονο οχι. Το δεξι με επιασε παλι μετα απο γυμναστηριο αλλα με νορμαλ βαρη. Αλλο συμπτωμα που εχω, νιωθω σαν να μουδιαζουν καποια δαχτυλα του δεξιού ποδιου. Να πω οτι το τρεμουλο ειναι στις κινησεις, οχι ακινητο. Σαν αδέξιο θα ελεγα. Και οταν σηκωνω τα χερια ή τα απασχολω στο πισι, σαν να χειροτερευει και να τρεμει ολο το χερι.

Παω σε νευρολογο φυσικα. Με εξετασε και με βρηκε μια χαρα. Μαλιστα εκανε πως δεν εβλεπε το τρεμουλο! Μου γραφει εξ. αιματος (ολες καλες) και μαγνητικη, την κανω, δειτε κι εσεις τα αποτελεσματα https://ibb.co/mcrbKHs. Πολυ μικρες εστιες στα βασικα γαγγλια δεξια. Ζωντανος νεκρος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα και ακομα δεν εχω συνελθει. Εχω χασει τον υπνο μου. Η γιατρος με καθησυχασε οτι αυτα τα εχω χρονια, μπορει κι απο οταν γεννηθηκα, οτι ειναι σαν 3 μικρες τελείες και οτι δεν μπορει να μου πει με σιγουρια αν επηρεαζει αυτο την κινητικοτητα (το αφησε ανοιχτο ομως). Μου ειπε οτι ειναι ενα τυχαιο ευρημα μαγνητικης, συνηθισμενο και να επαναλαβω την εξεταση σε 6 μηνες. Αν ειναι παλι ιδια, το ξεχναω για 5-6 χρονια και μετα παλι. Εντωμεταξυ παλι επεμενε οτι δεν τρεμω, οτι 100% δεν εχω σκληρυνση (ειπε οτι οσο εχει αυτη, αλλο τοσο εχω κι εγω), οτι δεν λεγεται καπως αυτο που εχω ουτε αντιμετωπιζεται και οτι καλο ειναι να παω σε ψυχολογο γιατι με βλεπει φουλ αγχωμενο (πως να μην ειμαι, τρεμει το χερι μου λεμε) κι οτι τρεμω λογω του άγχους μου.

Μου ειπε και για καρδιολογο που ηδη πηγα γιατι εγραφε πιθανον ισχαιμικης αιτιολογιας. Ολα καλα κι απο κει, μονο ταχυκαρδιες μου βρηκε και μου εδωσε ενα χαπι (δεν το εχω παρει ακομα). Κι εκεινος βλεποντας τη μαγνητικη απεκλεισε να φταίει αυτο για το τρεμουλο.

Το τρεμουλο ομως δεν εχει φυγει κι οσο το σκεφτομαι, γινεται χειροτερο. Δεν ξερω σε τι αλλο γιατρο να παω. Να ειναι ορθοπεδικο χωρις πονο; Μονο με μουδιασμα; Να το παθα απο το γυμναστηριο με 2 οργανα μονο που κανω; Αν ειναι νευρολογικο, ειναι δυνατον να μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλα να περιμενουμε για 6 μηνες; Διαβασα οτι το τρεμουλο στα χερια ειναι σημαδι προχωρημενης σκληρυνσης...ενω με διαβεβαιωσε οτι δεν εχω. Τοτε τι εχω;

Κοντευω να τρελαθω στην ιδεα οτι εχω κατι που ουτε ανιχνευεται ουτε γιατρευεται και εχω μεινει μετεωρος... Περασα και μια περιοδο παρατεταμενου αγχους πριν ξεκινησει ολο αυτο, αρα σκεφτομαι μηπως ειναι ψυχολογικο-ψυχοσωματικο; Δεν ξερω τι να κανω. Να παω σε δευτερο νευρ/γο; Μηπως ηθελε να με καθησυχασει γι αυτο δεν μου ειπε ακριβως αν η μαγνητικη εξηγει το μονιμο τρεμουλο; Φοβαμαι βεβαια μην με αγχωσει χειροτερα ο αλλος γιατρος, αν και μαλλον ειναι χειροτερο να μην ξερω τι εχω. Μεχρι και το ωλενιο νευρο σκεφτομαι γιατι ξεκινησε απο το μικρο δαχτυλακι και το διπλανο...

Συγνωμη για το τοσο μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να τα πω σε καποιους που θα με καταλαβουν και δεν θα μου πουν να σταματησω να το σκεφτομαι και θα φυγει απο μονο του... Ειναι πολυ ενοχλητικο και δυστυχως το βλεπω σε καθε μου κινηση.
 #132019  από waterfall
 Κυρ Σεπ 29, 2019 6:32 pm
Καταλαβαίνω απόλυτα το φόβο και το άγχος σου. 'Εχω την εντύπωση ότι δεν είναι λόγω άγχους πάντως τα συμπτώματα που αναφέρεις. Δεν είναι δηλαδή ψυχολογικής αιτίας. Δεν είμαι γιατρός αλλά αυτές οι εστίες στα βασικά γάγγλια που βρήκαν στη μαγνητική σου μπορούν να δικαιολογήσουν τον τρόμο που έχεις στα χέρια. Το θέμα είναι να βρείτε τι προκάλεσε αυτές τις εστίες εκεί για να δείτε και το θέμα της θεραπείας. Εγώ σίγουρα θα έπαιρνα γνώμη και από άλλους γιατρούς. Δεν νομίζω να είναι σκλήρυνση πάντως.

Επίσης, δεν είναι κακό να λάβεις ψυχολογική υποστήριξη από κάποιον ειδικό τώρα που περνάς αυτό το άγχος με το συγκεκριμένο πρόβλημα και σίγουρα θα σε βοηθήσει να το διαχειριστείς όσο γίνεται πιο ψύχραιμα.

Υ.Γ. 'Οταν εγώ είχα τρεις εστίες στον εγκέφαλο και είχα και όλα τα συμπτώματα της σκλήρυνσης κάποιοι γιατροί μου είπαν: Μια χαρά είναι η μαγνητική εγκεφάλου σου. χαχαχα! Και φυσικά στη συνέχεια έγινε και η διάγνωση. Υποθέτω ότι το κάνουν για να μην μας αγχώσουν παραπάνω...
 #132024  από AgnostosK
 Δευ Σεπ 30, 2019 12:29 am
waterfall έγραψε:Δεν είμαι γιατρός αλλά αυτές οι εστίες στα βασικά γάγγλια που βρήκαν στη μαγνητική σου μπορούν να δικαιολογήσουν τον τρόμο που έχεις στα χέρια. Το θέμα είναι να βρείτε τι προκάλεσε αυτές τις εστίες εκεί για να δείτε και το θέμα της θεραπείας. Εγώ σίγουρα θα έπαιρνα γνώμη και από άλλους γιατρούς. Δεν νομίζω να είναι σκλήρυνση πάντως.

Επίσης, δεν είναι κακό να λάβεις ψυχολογική υποστήριξη από κάποιον ειδικό τώρα που περνάς αυτό το άγχος με το συγκεκριμένο πρόβλημα και σίγουρα θα σε βοηθήσει να το διαχειριστείς όσο γίνεται πιο ψύχραιμα.

Υ.Γ. 'Οταν εγώ είχα τρεις εστίες στον εγκέφαλο και είχα και όλα τα συμπτώματα της σκλήρυνσης κάποιοι γιατροί μου είπαν: Μια χαρά είναι η μαγνητική εγκεφάλου σου. χαχαχα! Και φυσικά στη συνέχεια έγινε και η διάγνωση. Υποθέτω ότι το κάνουν για να μην μας αγχώσουν παραπάνω...
Τοτε γιατί η γιατρος μου ειπε οτι δεν είναι σίγουρη οτι ειναι αυτη η αιτία;
Και πώς γίνεται να ξεκινησε τωρα ξαφνικα το τρεμουλο ενω οι εστιες μου ειπε οτι φαινεται να υπαρχουν πολλα χρονια; Επισης γιατι δεν μου εδωσε καποια θεραπεια και μου ειπε να περιμενω σε 6 μηνες να ξανακάνουμε μαγνητικη κι αν ειναι στασιμα, να το ξεχασω για 5 χρονια; Ειναι δυνατον να τρεμω...και να το ξεχασω;; Εγω σκεφτομαι μηπως εχω κατι παθολογικο απο το γυμναστηριο γιατι απο εκει ξεκινησαν ολα...

Με αγχωσες κι εσυ τωρα να σου πω την αληθεια. Οι εστιες γραφει η μαγνητικη οτι μπορει να ειναι ισχαιμικης αιτιολογιας ή γλοιωσης. Πηγα σε καρδιολογο και μονο ταχυκαρδιες μου βρηκε τις οποιες εχω χρονια. Μου εδωσε κι ενα χαπι. Να ειναι αυτη η αιτια; Δεν μου ειπε κατι συγκεκριμενο. Πιεση την βρηκε οκ.