• Μαγνητικη αυχενα

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131728  από Areti
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 6:19 pm
Καλησπέρα σας, μολις πηρα τα αποτελεσματα της μαγνητικης αυχενα και η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να βγαλω ακρη, ο ορθοπεδικος μου λειπει σε αδεια μεχρι τον 15αυγουστο οποτε θα ηθελα μια γνωμη αν καποιος ξερει..

Ευρηματα , αλλοιωση με αυξη,ενη ενταση σηματος στις Τ2 και Stir προσανατολισμενες ακολουθιες και χαμηλης εντασης σηματος στις Τ1 , ενδομυελικα, φαινεται να αρχεται στην ανω επιφυσιακη πλακα του Α6 εως και την ανω επιφυσιακη πλακα του Θ1 σπονδυλου μεγιστης κεφαλουραιας διαμετρου περι τα 26χιλ μεγιστης παλγιοπλαγιας διαμετρου σε εγκαρσιο επιπεδο περι τα 3 χιλ περιπου και προσθιοπισθιας περι τα 2 χιλ.
Παρουσιαζει περισσοτερο κυστικους χαρακτηρες, χρηζει συσχετισης με το ακριβες ιστορικο της εξεταζομενης


Αυταααααα
 #131729  από Στάθης
 Παρ Ιούλ 26, 2019 1:13 pm
Areti έγραψε: Πέμ Ιούλ 25, 2019 6:19 pm Ευρηματα , αλλοιωση με αυξημενη ενταση σηματος στις Τ2 και Stir προσανατολισμενες ακολουθιες και χαμηλης εντασης σηματος στις Τ1 , ενδομυελικα, φαινεται να αρχεται στην ανω επιφυσιακη πλακα του Α6 εως και την ανω επιφυσιακη πλακα του Θ1 σπονδυλου μεγιστης κεφαλουραιας διαμετρου περι τα 26χιλ μεγιστης παλγιοπλαγιας διαμετρου σε εγκαρσιο επιπεδο περι τα 3 χιλ περιπου και προσθιοπισθιας περι τα 2 χιλ.
Παρουσιαζει περισσοτερο κυστικους χαρακτηρες, χρηζει συσχετισης με το ακριβες ιστορικο της εξεταζομενης
Γεια σου Αρετή, οι προσανατολισμένες ακολουθιες υψηλού σήματος T2 δείχνουν αν υπάρχει δραστηριότητα στο φλοιό, δηλαδή εν ενεργεία φλεγμονή, ή φλεγμονές, και η ακουλουθίες T1 χαμηλού σήματος, δείχνουν τις πλάκες (μαύρες τρύπες), δηλαδή σημάδια που μπορεί να έχει αφήσει παλιά δραστηριότητα. Γενικά δεν ξέρω, και μάλλον δεν είναι πολύ σωστό να σου κάνω διάγνωση αφού δεν καταλαβαίνω τα σημεία (οι τοποθεσίες) που αναφέρονται παρακάτω, αλλά να θυμάσαι... οι μαγνητικές δεν έχουν καμιά σχέση με την κλινική εικόνα μας οπότε μη στεναχωριέσαι ιδιαίτερα, με όποια ανάλυσή, όταν γίνει. Επικεντρώσου στο πως θα μπορέσεις να εργαστείς σε μια καλύτερη Υγεία του Νευρολογικού, Κυκλοφορικού, είναι το μόνο που εν τέλη κατά την γνώμη μου έχει σημασία σε οποιαδήποτε νόσο αν υπάρχει.

Αλήθεια ποια είναι τα κλινικά σου συμπτώματα;
 #131730  από Areti
 Παρ Ιούλ 26, 2019 1:46 pm
Καλησπερα Σταθη, επειδη ειμαι νοσηλευτρια στο Βοηθεια στο σπιτι και εχω σηκωματα και τα σχετικα ειχα εντονο πονο στο κεντρο της πλατης και πηγα για μαγνητικη θωρακικης μοιρας, εκει εμφανιστηκε η ενδομυελικη εστια και με εστειλε ο ορθοπεδικος μου για μαγνητικη αυχενα.
με ρωτησε αν εχω μουδιασματα χερια ποδια και του ειπα εχω αλλα μονο οταν κουραζομαι αρκετα! Μιλησα με τον ορθοπεδικο μου πριν μια ωρα στο κινητο και με εστειλε αμεσα σε νευρολογο γιατι θελει να αποκλεισει ΣΚΠ.
Την Δευτερα εχω ραντεβου με τον νευρολογο και θα δω που θα καταληξει, δεν στεναχωριεμαι ουτε φοβαμαι απλα θελω να προλαβω οτι ειναι στην αρχη!
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
 #131732  από Στάθης
 Παρ Ιούλ 26, 2019 2:42 pm
Areti έγραψε: Παρ Ιούλ 26, 2019 1:46 pm ... με ρωτησε αν εχω μουδιασματα χερια ποδια και του ειπα εχω αλλα μονο οταν κουραζομαι αρκετα! Μιλησα με τον ορθοπεδικο μου πριν μια ωρα στο κινητο και με εστειλε αμεσα σε νευρολογο γιατι θελει να αποκλεισει ΣΚΠ...
Στο "όταν κουράζομαι αρκετά", μάλλον αυτό απεικονίζει κάπως η μαγνητική σου και ότι και αν είναι, είναι στην πολύ αρχή του και οτιδήποτε "στην αρχή του" μπορεί να δρομολογηθεί ανάλογα προς την Θεραπεία του με τρόπο (όχι κόπο). Μην σε ανησυχεί, είναι απλά μήνυμα του οργανισμού για λιγότερο άγχος, κούραση και οξείδωση. Καλή δύναμη & καλό κουράγιο Αρετή!
 #131733  από Areti
 Παρ Ιούλ 26, 2019 3:11 pm
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Θα ενημερωσω οταν βγει με το καλο η διαγνωση! Υγεια ευχομαι και υπομονη σε ολους!
 #131788  από waterfall
 Τρί Αύγ 13, 2019 8:17 pm
Καλησπέρα Αρετή.

Τελικά σου έγινε κάποια διάγνωση; Από αυτά που γράφεις και ειδικότερα το ότι οι εστίες αυτές έχουν περισσότερο κυστικά χαρακτηριστικά δεν μου μοιάζει για Σκλήρυνση. Αν όντως αυτές οι εστίες είναι ενδομυελικές κύστεις τότε ρώτα τον νευρολόγο σου μήπως έχει σχέση με Συριγγομυελία.
 #131821  από Areti
 Τρί Αύγ 27, 2019 1:51 pm
Ναι η συριγγομυελια ειναι μια απο τις 2 εκδοχες που μου εδωσε ο νευρολογος. Αυτη την βδομαδα θα κανω καποιες εξετασεις. Το αμελησα λογω υγειας του μπαμπα μου και το αφησα στην ακρη. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον