• Αμφίβολο(??) αποτέλεσμα ΣΚΠ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131580  από nadia21
 Σάβ Ιουν 01, 2019 3:54 am
Καλησπέρα σας, καλό μήνα είμαι η Νάντια 21 χρονών (η κόρη της didi) και αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας την μέχρι στιγμής εμπειρία μου από την μάλλον, ίσως, μπορεί ΣΚΠ. Τον Μάρτιο διαγνώστικα με οπτική νευρίτιδα του δεξιού οφθαλμού με οξύτητα 5/10..θεραπεία medrol 16mg για ένα μήνα στο σπίτι, έκανα μαγνητική εγκεφάλου με εύρημα 2 εστίες. Ο νευρολόγος μου με παρέπεμψε στο Γ.Παπανικολάου για να κάνω μία σειρά εξετάσεων (παρακέντηση,ανοσολογικό έλεγχο, προκλητά δυναμικά, μαγνητική αυχένα κτλ.). Στης 22/5/2019 έκανα εισαγωγή στην νευρολογική κλινική με το που μπήκα στο δωμάτιο μου πήραν 6 φιαλίδια αίμα. Την ίδια μέρα το απόγευμα μου πήραν άλλα 8. Στης 23/5 και ώρα 11.00 το πρωί έγινε η παρακέντηση για την οποία είχα, έχω και θα έχω πάντα φόβο...για αυτόν λοιπόν το λόγο μου χορήγησαν ενδοφλέβια ηρεμιστική και τοπική αναισθησία....όλα πήγαν καλά και δεν κατάλαβα τίποτα από εδώ και πέρα ξεκινάει το μαρτύριο των 9 ημερών και εξηγώ....μετά από της 3 ώρες ακινησίας, σηκώθηκα για τουαλέτα και ο πονοκέφαλος ήτανε απερίγραπτος, απίστευτος και ειλικρινά δεν μπορώ να τον εξηγήσω...το απόγευμα ξεκίνησαν εμετοί οι οποίοι κράτησαν και όλη την επόμενη ήμερα μου έκαναν επείγουσα αξονική εγκεφάλου γιατί φοβήθηκαν για ενδοκρανιακή αιμορραγία επειδή είχα αίμα από τη μύτη, σαββατοκύριακο ήμουν στο κρεβάτι με πάπια :smile-worried: με εντολή γιατρών. Ο πονοκέφαλος δεν περνούσε ακόμη και ξαπλωμένη που ήμουν, μου χορήγησαν ενδοφλέβια κορτιζόνη, primperan και Lonarid, μόνο έτσι μπορούσα να είμαι λίγο καλύτερα. Το μάτι μου από της 27/5 διορθώθηκε πλήρως. Για να μη σας κουράζω πολύ την Τέταρτη 29/5 κατάφερα (με το ζόρι) να κάνω τα οπτικά-σωματοαισθητικά προκλητά δυναμικά τα οποία βγήκαν φυσιολογικά...στης 30/5 έκανα την μαγνητική αυχένα η οποία βγήκε πεντακάθαρη.....και φτάνουμε στην Παρασκευή 31/5 όπου είμαι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σπίτι μου και μοιράζομαι μαζί σας αυτήν την άσχημη εμπειρία από μία παρακέντηση που δυστυχώς για έμενα είχα επιπλοκές. Το ΕΝΥ στάλθηκε στην Αθήνα στην Νευροδιαγνωστική. Το αποτέλεσμα είναι αμφίβολο, ούτε ναι ούτε οχι. Εκκρεμούν μερικές ανοσολογικές εξετάσεις οι οποίες θα βγούνε μέσα στην εβδομάδα. Όσο αφορά το νοσοκομείο, τους γιατρούς και το προσωπικό είμαι απόλυτα ευχαριστημένη διότι μου φέρθηκαν άψογα, ήτανε συνεχώς δίπλα μου και με πρόσεξαν όσο περισσότερο γινόταν παρά την ταλαιπωρία που πέρασα λόγο του οργανισμού μου. Καταλήγω πώς πέρασα 9 ημέρες μαρτύριο για να μην έχω οριστικό αποτέλεσμα....ποια η γνώμη σας???
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!! :emojis-1:
 #131582  από Στάθης
 Σάβ Ιουν 01, 2019 12:05 pm
Αν για μια οπτική νευρίτιδα περνάει ένας άνθρωπος όλο αυτό το νευρο-συστημικό μαρτύριο... τότε που να δεις τι γίνεται βαθύτερα στην πάθηση, όταν αρχίζουν τα κλαμπατσίμπανα του συστήματος να κάνουν πάρτι πάνω στα κορμιά των ανθρώπων.

Δεν χρειάζεται να ξέρεις το αποτέλεσμα κατά την άποψή μου, γιατί ήδη έχεις όλα αυτά που χρειάζεσαι για να αρχίζεις να "το παίρνεις αλλιώς". Μια οπτική νευρίτιδα, 2 εστίες στην MRI, είναι ευρήματα καμπανάκι του οργανισμού σου για εγρήγορση σε τομείς Ψυχολογίας - Διατροφής - Άσκησης.

Είναι ένας μοχλός αλλαγής συνηθειών, απαλλαγής από τοξίνες, άγχη και λοιπές οξειδο-καταπιεστικές διακυμάνσεις στην ζωή σου.

Το αν σου φορέσει ένα σύστημα το ταμπελάκι "σκλήρυνση", λίγη σημασία έχει. Ξεκουράσου από το νευρολογικό βασανιστήριο και σιγά σιγά όλα εύχομαι να αποτελούν απλά μια εποικοδομητική ανάμνηση για την αναβάθμιση της ζωής σου ποιοτικά.
 #131584  από nadia21
 Σάβ Ιουν 01, 2019 1:37 pm
Κύριε Στάθη ευχαριστώ για την απάντηση και για τις συμβουλές...σιγά σιγά προσπαθώ να ξεκινήσω να κάνω όσα χρειάζονται και γενικά έχω πολλές πληροφορίες στο κεφάλι μου που προσπαθώ να τις βαλώ σε μία τάξη!
 #131597  από Debbie_Downer
 Τετ Ιουν 05, 2019 10:33 pm
Λοιπόν, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά έχω περάσει 2 οπτικές νευρίτιδες και μετά την πρώτη κι εγώ δεν είχα καμια διάγνωση γιατί δεν ειχα ούτε εστίες, ούτε είχε δειξει κατι η παρακέντηση. Απ'ότι καταλαβαίω η ταλαιπωρία προήλθε από την παρακέντηση κι επειδή και αυτή την εχω ζήσει εις διπλούν στη δεύτερη κι εγώ είχα τρομερούς πονοκεφάλους και ανακατευόμουν για 3 μέρες και οταν πήγα σε εναν άλλο νευρολόγο μετα και ειπα την εμπειρία μου, μου ειπε οτι μάλλον θα μου πήραν πολύ υγρό και γι'αυτό ειχα αυτά τα συμπτώματα. Αλλά δεν ειναι παντα ετσι. Στην πρωτη που ηταν πολύ καλός ο γιατρός δεν ένιωσα τίποτα. Οπότε αφού επανηλθε και η ορασή σου τώρα ηρέμησε και απλά να το παρακολουθείς. :emojis-8: