• Ιδικός νευρολόγος για την πάθηση

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #131325  από Εύα Ντουγκοπούλου
 Τρί Απρ 02, 2019 2:30 pm
Καλησπέρα σας,
Πρόσφατα διαγνώστηκε με ΣΚ άτομο του οικογενειακού μου περιβάλλοντος και, δεν σας κρύβω, είμαι σε κατάσταση πανικού. Ο κύκλος των εξετάσεων ολοκληρώνεται αυτήν την εβδομάδα και ψάχνω απεγνωσμένα να έναν έμπειρο στην πάθηση αυτή νευρολόγο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει??? :smile-worried:
 #131326  από Dhm
 Τρί Απρ 02, 2019 2:35 pm
Σε ποιο μέρος όμως; :) Αθήνα;
 #131328  από Dhm
 Τρί Απρ 02, 2019 2:47 pm
:emojis-3: Με ποιον νευρολόγο έγιναν οι εξετάσεις; Να πω, πως επειδή κι εγώ πέρυσι ήμουν ξανά σε αναζήτηση γιατρού και είχα φίλο που μου έψαχνε τον τέλειο, τον μαστερ στην ΣΚΠ γιατρό, εγώ είχα κάπως τσαντιστεί. Εννοείται το κάνετε με όλη σας την καρδιά και την αγάπη, αλλά σημασία δεν έχει τόσο να είναι ο σουπερ ουαου γιατρός, αλλά να είναι άνθρωπος. Να μην παίρνει λεφτά από φαρμακευτικές και να νοιάζεται για την ίαση του ασθενή. Με αυτό στο μυαλό, θα απαντήσω στην αρχική ερώτηση..ίσως να θέλετε να κοιτάξετε σε νοσοκομεία που έχουν ιατρεία απομυελινωτικών παθήσεων π.χ. Αττικό και Αιγινήτειο (νομίζω). Εγώ στο Αττικό είμαι πλέον.
 #131330  από Εύα Ντουγκοπούλου
 Τρί Απρ 02, 2019 4:01 pm
Οι εξετάσεις έγιναν με τον Ν. Τ***. Το ΑΤΤΙΚΟ είναι λίγο δύσκολο, γιατί μένει στην Άνω Γλυφάδα. Βέβαια, θα μου πεις, αυτό είναι το θέμα μας τώρα? Όχι, αλλά επειδή φαντάζομαι ότι και η απόσταση παίζει ρόλο όταν κανείς πρέπει να την καλύπτει συχνά με ότι αυτό συνεπάγεται....
 #131331  από Dhm
 Τρί Απρ 02, 2019 4:18 pm
Ναι καταλαβαίνω, το Αττικό είναι λίγο μπέρδεμα με τις μεταφορές κι εγώ σκέψου έρχομαι ή από Βόλο ή από Αίγινα :P
Σκέψου όμως ότι αν όλα είναι καλά, οι μετακινήσεις αυτές γίνονται αρκετά σπάνια. Καθώς αν χρειαστεί κάποια ερώτηση κλπ υπάρχουν και τα τηλέφωνα και η φυσική παρουσία μπορεί να είναι και κάθε 6 μήνες ή κάθε χρόνο!
Δεν ξέρω για τα άλλα, αν και για το Αιγινήτειο έχω διαβάσει νομίζω εδώ μέσα πως τους ψάχνεις λίγο τους γατρούς (διορθώστε αν κάνω λάθος) πάντως με το Αττικό είμαι αρκετά ευχαριστημένη με την επικοινωνία. Ξεκίνησα να δω τον Β*** που έχει ιδιωτικό ιατρείο στην Ηλιούπολη, ο οποίος με παρέπεμψε στο Αττικό στο οποίο είναι υπεύθυνος του ιατρείου ΣΚΠ. Επειδή είναι καθηγητής, σπάνια τον βλέπω. Αλλά έχει ομάδα γιατρών που του λένε τα πάντα και τον συμβουλεύονται φυσικά. Εγώ με τον γιατρό μου μιλάω με viber πάντως :P
 #131332  από Εύα Ντουγκοπούλου
 Τρί Απρ 02, 2019 4:29 pm
Ευχαριστώ πολύ! Για το Αιγινήτειο έχω διαβάσει και εγώ καλά πράγματα στο forum. Θα εξετάσουμε όμως και το Αττικό, γιατί έχεις δίκιο για το θέμα της απόστασης που είπα. Στο Αιγινήτειο μου είπαν για τους Κ*** και Γ***. Έχεις κάποια άποψη??? :smile-thinking:
 #131333  από Dhm
 Τρί Απρ 02, 2019 4:33 pm
Δεν έχω άποψη, αλλά υπάρχουν σχετικές αναρτήσεις εδώ μέσα <3 Αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, με τον τωρινό γιατρό υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Στείλε μου σε προσωπικό αν θέλεις :)