• Δυο εστίες στη μαγνητική εγκεφαλου

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130976  από Supergirl
 Κυρ Ιαν 20, 2019 10:41 pm
Καλησπέρα σας,
ειμαι νέο μέλος και εχω καποιες αποριεσ γτ δε γνωρίζω πολλά πράγματα.αρχισα να ψάχνω για την σκλήρυνση οταν ο άντρας μου πριν δυο εβδομάδες περίπου έκανε εισαγωγή σε νοσοκομείο για εξετάσεις,αφου ξύπνησε ένα πρωί με έντονες ζαλάδες,κάποιες στιγμές είχε διπλωπια,και άρχισαν τα μάτια του να ‘φεύγουν,να αλληθωρίζει δηλαδή ειδικα οταν κοιτούσε δεξιά κ αριστερά.καποιο άλλο σύμπτωμα δεν είχε.η μαγνητική στον εγκέφαλο έδειξε δυο εστίες,οι οποίες απ’οτι μας είπαν δε σχετίζεται με το πρόβλημα στα μάτια του.μαγνητικη αυχένα και θώρακα βγήκαν καθαρές.τωρα περιμένουμε την απάντηση από την παρακέντηση.ξερω ότι μπορεί να ανησυχώ χωρίς λόγο κ να μην είναι σκλήρυνση,αλλα γυρνάει στο μυαλό μου.επισης να πω ότι του χορήγησαν κορτιζόνη ενδοφλέβια και συνεχίζει με χάπια κ στο σπίτι.αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει γτ δε μπορώ να ησυχάσω μεχρι την επόμενη επίσκεψη στο νοσοκομείο.ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.
 #130988  από Στάθης
 Δευ Ιαν 21, 2019 6:56 pm
Supergirl έγραψε: Κυρ Ιαν 20, 2019 10:41 pm Καλησπέρα σας,
ειμαι νέο μέλος και εχω καποιες αποριεσ γτ δε γνωρίζω πολλά πράγματα.αρχισα να ψάχνω για την σκλήρυνση οταν ο άντρας μου πριν δυο εβδομάδες περίπου έκανε εισαγωγή σε νοσοκομείο για εξετάσεις,αφου ξύπνησε ένα πρωί με έντονες ζαλάδες,κάποιες στιγμές είχε διπλωπια,και άρχισαν τα μάτια του να ‘φεύγουν,να αλληθωρίζει δηλαδή ειδικα οταν κοιτούσε δεξιά κ αριστερά.καποιο άλλο σύμπτωμα δεν είχε.η μαγνητική στον εγκέφαλο έδειξε δυο εστίες,οι οποίες απ’οτι μας είπαν δε σχετίζεται με το πρόβλημα στα μάτια του.μαγνητικη αυχένα και θώρακα βγήκαν καθαρές.τωρα περιμένουμε την απάντηση από την παρακέντηση.ξερω ότι μπορεί να ανησυχώ χωρίς λόγο κ να μην είναι σκλήρυνση,αλλα γυρνάει στο μυαλό μου.επισης να πω ότι του χορήγησαν κορτιζόνη ενδοφλέβια και συνεχίζει με χάπια κ στο σπίτι.αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει γτ δε μπορώ να ησυχάσω μεχρι την επόμενη επίσκεψη στο νοσοκομείο.ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.
Γεια σου Supergirl,
ο άντρας σου έχει να διαχειριστεί ένα συμβάν στο οποίο εμπεριέχονται φλεγμονές.

Η φλεγμονές είναι κατά την γνώμη μου σαν εστίες φωτιάς (σε ένα δάσος). Είναι ένας σημαντικός μηχανισμός του σώματος και ο οργανισμός μας συντελείται από πολλούς τέτοιους μηχανισμούς. Για παράδειγμα η ακμή, είναι μια φωτιά στο πρόσωπο, η οπτική νευρίτιδα είναι μια φωτιά στο οπτικό νεύρο. Η ταμπέλα σκλήρυνση είναι φωτιές που γκρουπάρονται στο Κεντρικό Νευρικό Σύστημα. Φωτιές στο έντερο είναι η νόσος του Crohn και τα λοιπά.

Αναφέρω το παραπάνω για να απομυθοποιήσω την ταμπέλα "σκλήρυνση". Φλεγμονές είναι. Οι οποίες φωτιές δημιουργούνται εκ τον έσω, και εκ τον έσω πιστεύω γίνεται η Πυρόσβεση τους. Για τώρα το λογικό είναι η κορτιζόνη να τον βοηθήσει πολύ αφού πιάνει καλά το οπτικό νεύρο. Βέβαια, για να μειωθούν οι πιθανότητες να ξανασυμβεί, είναι καλό να αφουγκραζόμαστε την αιτία, δηλαδή τις πνευματικές και σωματικές τοξίνες εμπόδια στην ζωή σας. Οι φωτιές είναι το ξύπνημα !.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά και καλή Δύναμη.

ΥΓ. Στο φόρουμ αυτά θα βρείτε πιστεύω πολλές ενδιαφέρον πληροφορίες για τις φωτιές και τους μηχανισμούς της Εσώτερης Πυρόσβεσης.
 #130990  από Supergirl
 Δευ Ιαν 21, 2019 9:27 pm
Ευχαριστω πολύ για την απάντηση σας.η αληθεια είναι πως είχε πιεστεί αρκετά τον τελευταίο χρόνο,κ ειδικα τους τελευταίους τρεις μήνες ταλαιπωρήθηκε πολύ από ένα τροχαίο που είχε.τι να πω..δεν ξερουμε τι να υποθέσουμε,περιμένουμε κ τις υπόλοιπες εξετάσεις αν και από ότι διαβάζω από πολύ κόσμο,κανεις γιατρός δε δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση,είναι σκλήρυνση η δεν είναι.ενημερωνομαι βέβαια και καπως κατανόησα την πολυπλοκότητα της νόσου.ευχομαι στον καθένα εδω ξεχωριστα τα καλύτερα και να έχετε δύναμη!!