• ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΥΧΕΝΑ Κ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130342  από ΕΛΠΙΔΑ
 Σάβ Ιούλ 28, 2018 9:12 pm
Παιδιά καλησπέρα.Λόγω αδυναμίας στο δεξί χέρι και κόπωση,πήγα σε νευρολόγο και μου έδωσε να κάνω μαγνητική αυχένα και εγκεφάλου με σκιαγραφικό γιατί υποπτευόταν κήλη.Ο εγκέφαλος βγήκε καθαρός.Στον αυχένα βρέθηκε μία εστία που παραπέμπει σε απομυελυνωτική νόσο,η οποία όμως εστία δεν εμπλουτίζεται με σκιαγραφικό.Είπα από το τηλ στον γιατρό την διάγνωση του ακτινολόγου και ο γιατρός μου μου είπε να μην ανησυχώ και να πάω για να δει ξανά κ εμένα κ τις μαγνητικές.Αλλά θα πάω στις 6 Αυγούστου γιατί λείπει.Εμένα με έχει φάει η αγωνία.Αν είναι παλιά αυτή η εστία στον αυχένα,εγώ γιατί δεν είχα συμπτώματα τότε κ έχω τώρα?Πώς γίνεται αυτό?Ο νευρολόγος πάντως μου είπε ότι πιο πολύ πάει το μυαλό του στο περιφερικό νευρικό σύστημα και όχι στο νευρικό.Γιατί κλινικά με βρήκε οκ,απλά μια αδυναμία στο χέρι κ όχι όλη μέρα,μόνο όταν το χρησιμοποιώ.Στην σκπ τα συμπτώματα υπάρχουν κ στην ανάπαυση?Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο,αλλά έχω φρικάρει μέχρι να πάω ξανά στον γιατρό.Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση.
 #130344  από Aguilar
 Κυρ Ιούλ 29, 2018 10:45 am
Καλημέρα,

Παρότι δεν διαθέτω ακόμη ιδιαίτερη εμπειρία γύρω από την ασθένεια, αν κρίνω απο τις απαντήσεις στο δικό μου παρεμφερές θέμα και σε άλλα, δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας στην περίπτωσή σου.

Δεν αποκλείεται να μην έχεις και τίποτα το ιδιαίτερο. Τα πράγματα με την ΣΚΠ δεν είναι άσπρο ή μαύρο και αυτά που περιγράφεις δεν μου ακούγεται ότι επαρκούν για να χαρακτηριστείς επισήμως πάσχουσα. Συμπτώματα εξαιτίας της παλιότερης εστίας μπορεί να μην είχες ή να είχες και να μην έγιναν αντιληπτά. Επομένως μην έχεις αγωνία και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 #130349  από ΕΛΠΙΔΑ
 Δευ Ιούλ 30, 2018 12:21 pm
Aguilar έγραψε: Κυρ Ιούλ 29, 2018 10:45 am Καλημέρα,

Παρότι δεν διαθέτω ακόμη ιδιαίτερη εμπειρία γύρω από την ασθένεια, αν κρίνω απο τις απαντήσεις στο δικό μου παρεμφερές θέμα και σε άλλα, δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας στην περίπτωσή σου.

Δεν αποκλείεται να μην έχεις και τίποτα το ιδιαίτερο. Τα πράγματα με την ΣΚΠ δεν είναι άσπρο ή μαύρο και αυτά που περιγράφεις δεν μου ακούγεται ότι επαρκούν για να χαρακτηριστείς επισήμως πάσχουσα. Συμπτώματα εξαιτίας της παλιότερης εστίας μπορεί να μην είχες ή να είχες και να μην έγιναν αντιληπτά. Επομένως μην έχεις αγωνία και εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Εύχομαι να ΄σαι καλά. Κ εσύ κ εγώ κ όλοι μας!!!
 #134090  από Lena-maria
 Κυρ Ιουν 27, 2021 5:56 pm
Καλημερα σε όλους με λένε Λένα και θα ήθελα να σας πω πως εδώ και 3μήνες έχω συνέχεια μούδιασμα στα πόδια χαμηλά όπως και αδυναμία σε δεξί χέρι και πόδια.Η αδυναμία ξεκινάει από πάνω από τον ώμο έτσι ξαφνικά και το χέρι φενετε ποτισμένο.Εκανα μαγνητικές εγκεφάλου και αυχένα και μέσηςκαθαρές μου είπαν δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Να ξανακάνω πάλι μαγνητικές, κάθε μέρα είμαι και χειρότερα έχετε παρόμοιες εμπειρίες να με συμβουλεψετε;
 #134091  από Lena-maria
 Κυρ Ιουν 27, 2021 5:59 pm
Καλημερα σε όλους με λένε Λένα και θα ήθελα να σας πω πως εδώ και 3μήνες έχω συνέχεια μούδιασμα στα πόδια χαμηλά όπως και αδυναμία σε δεξί χέρι και πόδια.Η αδυναμία ξεκινάει από πάνω από τον ώμο έτσι ξαφνικά και το χέρι φενετε πρισμένο.Εκανα μαγνητικές εγκεφάλου και αυχένα και μέσηςκαθαρές μου είπαν δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Να ξανακάνω πάλι μαγνητικές, κάθε μέρα είμαι και χειρότερα έχετε παρόμοιες εμπειρίες να με συμβουλεψετε;