• Τι ειναι απαραιτητο για διαγνωση της MS?

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #130000  από RunRun
 Τετ Μάιος 09, 2018 7:17 pm
Καλησπερα σας,
Νεο και φρικαρισμενο μελος της ομαδας.
Πριν δυο μηνες ξυπνησα κι εβλεπα καπως θολά απο το αριστερο ματι.
Η μαγνητικη εδειξε οπτικη νευριτιδα.
Συνεχισα με παρακεντηση οπου και βγηκαν ολιγοκλωνικες ζώνες τυπος 2.
Οι μισοι γιατροι λενε ΠΣ.
Οι αλλοι μισοι φλεγμονή
Οι αλλοι μισολογα.
Περιμενω να περασει ενας μηνας για τις επομενες μαγνητικες.
Τι αποδεικνύει την υπαρξη της 100%;
Ολοι μου λενε να ηρεμήσω. Αλλα πως;
 #130001  από Katerina88
 Τετ Μάιος 09, 2018 9:49 pm
Καλησπέρα!!!
Αρχικά όντως ηρέμησε!! Μου θυμίζεις εμένα όταν διαγνώστηκα..Πίστεψε με αυτό που περνάς τώρα είναι το πιο δύσκολο. Σου εύχομαι να έχεις μια φλεγμονή και τίποτα άλλο. Εάν πάλι σου πουν για ΠΣ δεν έγινε και κάτι! Θα κάνεις τη θεραπεία σου,θα φτιάξεις τη διατροφή σου και θα συνεχίσεις τη ζωή σου κανονικά! Μην φοβάσαι και μην αγχώνεσαι καθόλου..και αυτό να είναι δεν είναι τόσο τραγικό όσο νομίζεις ούτε τελειώνει η ζωή! Ίσα ίσα με αυτό αρχίζει (όσο περίεργο κι αν ακούγεται αυτό αλλά μαθαίνεις να ζεις με λιγότερο άγχος και να εκτιμάς πράγματα που θεωρούσες δεδομένα)!Απόλαυσε την καθημερινότητά σου και όταν κάνεις πάλι μαγνητικές και εάν έχουν μεταβολή απο τις προηγούμενες τότε ΜΠΟΡΕΙ και να έχεις ΠΣ..Προς το παρόν μην γκουγκλάρεις συνέχεια και μην διαβάζεις πράγματα που για μεγάλο ποσοστό ασθενών δεν ισχύουν καθόλου!!!

Καλή συνέχεια!!!
 #130005  από RunRun
 Πέμ Μάιος 10, 2018 4:29 pm
Σ'ευχαριστω πολυ!
Οι περισσότεροι μου ειπαν οτι η υπαρξη ολιγοκλωνικων σημαινει και υπαρξη ΠΣ.
Οποτε το πιστεψα κι εγω τι να κανω.
Σου λενε να ηρεμήσεις ενω σκεφτεσαι τη διάγνωση και μια οικογενεια σε κακο χαμο!Ασε τον πανικό που ξεκινησε με το εαν μπω σε αγωγη και σε ποια.
Φφφφφφφ!
Οπως και να χει ευχαριατω!
 #130008  από Katerina88
 Παρ Μάιος 11, 2018 7:22 pm
Τα καταλαβαίνω όλα όσα λες!!όλοι τα περάσαμε..Πάντως και να έχεις μην φοβάσαι τίποτα!!Σημασία έχει εσύ πως αισθάνεσαι! Εάν είσαι εσύ καλά θα δουν και οι δικοί σου ότι δεν είναι η πάθηση που είχαν στο μυαλό τους ότι είναι. Μέχρι την επόμενη επίσκεψη στον τάφο του Ινδού (κοινώς στον μαγνητικό τομογράφο) χαλάρωσε και ζήσε! Μην χάνεις στιγμές για πράγματα που λίγη σημασία έχουν εάν είσαι εσύ καλά.
 #130018  από Tsipanian
 Δευ Μάιος 14, 2018 10:41 pm
Μια οπτική νευριτιδα ακόμη και εστίες στη μαγνητική ακόμη και χίλιες άλλες μα.... ες δεν υποδηλώνουν κάτι. Σημασία έχει η κλινική σου εικόνα. Πες ότι ήταν περαστικό, άλλαξε, φιλοσοφησε..Σκέψου τι το προκάλεσε... Τι μπορείς να κάνεις από εδώ και πέρα. Έζησα τα ίδια και χειρότερα :emojis-1:.
Όσο για φάρμακο έτσι??? Με μια θολούρα???
Σκέψου.... Να είσαι καλά :emojis-32:
 #130028  από RunRun
 Πέμ Μάιος 17, 2018 12:50 am
Σας ευχαριστω πολυ πολυ!
Σε καταλαβαινει μονο οποιος εχει νιωσει κατι αντίστοιχό!!!
Προσπαθω να το ξεχναω κι ευχομαι οσο ποτε να ειμαι υγιής!!!
Περιμενω αυτες τις μαγνητικες και πραγματικα κανω ολα οσα εκανα πριν νιώθοντας τα διπλά και πολλοι μου λενε οτι δειχνω τοσο πλήρης!
Τα καλυτερα για ολους μας ευχομαι!
:emojis-8:
 #130055  από Arage
 Δευ Μάιος 28, 2018 9:49 am
Εγώ μ ένα μούδιασμα πριν 2 χρόνια ολιγοκλωνικες ζώνες τύπου 2 και μια εστία. Κάτι παρόμοιο μ εσένα. Οι μισοί γιατροί ότι έχω σκλήρυνση κατά πλάκας οι άλλοι μισοί μια φλεγμονή.

Έχουν περάσει δύο χρόνια και είναι μια χαρά. Οι μαγνητικές αμεταβλητες. Δεν παίρνω φάρμακα και ελπίζω να είναι απλά μια φλεγμονη
 #131222  από Katerina23
 Κυρ Μαρ 17, 2019 11:36 am
Καλησπερα σας,πριν απο εξι μήνες καθώς έτρωγα εκανε ενα κρακ ενα σημείο στο λαιμό και απο τοτε άρχισε ο γολγοθάς μου. Ηλεκτρικό ρεύμα σε αρκετα σημεία του σώματος,ιδιαίτερα στην περιοχή του λαιμού και του προσώπου και στο λαιμό μόνιμα σα να με τρυπάνε αγκάθια. Εκανα μαγνητική βάσης κρανίου και αυχένα και ειναι καθαρές. Οποτε ειπαν γιατροί πιθανόν τραυματισμός νεύρου.ακομα ομως νιώθω τον ιδιο πόνο!εχει καποιος καποια πρόνοια εμπειρια;;μπορει να ειναο σπ και να μη φανηκε τοτε;;;ευχαριστω πολυ
 #134116  από Lena-maria
 Τετ Ιουν 30, 2021 12:20 pm
Καλημερα. Εάν η ελληνική εικόνα δεν είναι καλή και οι μαγνητικές δεν δείχνουν κάτι τότε τι κάνουμε;αυτό συμενη σκπ η όχι.