• ΣΚΠ;;;; βοηθεια

  • Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
Συζητήσεις για ιατρικές, διαγνωστικές και άλλες απαραίτητες εξετάσεις της πολλαπλής σκλήρυνσης.
 #128503  από Κωστας91
 Παρ Αύγ 18, 2017 11:31 pm
Καλησπερα. Ειμαι καινουριο μελος και ηθελα να με βοηθησετε οσο ειναι δυνατον σε ενα θεμα που αντιμετοπιζω. Καταρχην με λενε Κωστα ειμαι 26 κ πριν λιγες μερες εκανα μαγνητικη εγκεφαλου.. Στα αποτελεσματα που πειρα γραφει :

Παρουσια μονηρους στικτης εστιας παθοκογικοθ υψηλου Mr σηματος στις FLAIR και Τ2 ακολουυθιες στην εν τω βαθει λευκη ουσια του ημιωειδους κεντρου μετωπιαια αριστερα. Το ευρημα ειναι μη ειδικο και πιθανα αποτελει εστια απομυελινωσης


Εχω αγχωθει πολυ και κυριως με αυτα που διαβαζω στο ιντερνετ.Μπορειτε μηπως να με βοηθησετε να καταλαβω και γω υι ακριβως σημαινει αυτο;;

Ευχαριστω για τον χρονο σας
 #128505  από elpida*
 Σάβ Αύγ 19, 2017 1:38 am
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Μη διαβάζεις στο ίντερνετ. Κάποιος σίγουρα σου έγραψε τη μαγνητική σου. Αν είναι άλλη ειδικότητα και όχι νευρολόγος , απλά την παίρνεις μαζί σου και πας σε ένα καλό νευρολόγο να σου εξηγήσει. Μια εστία δε σημαίνει απαραίτητα πως είναι ΣΚΠ. Θέλει πολλά περισσότερα για να καταλήξει κανείς σε μια τόσο σοβαρή διάγνωση. Μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα και στεναχωριέσαι άδικα.....
 #128535  από babis frikarismenos
 Τρί Αύγ 22, 2017 11:22 pm
Ψυχραιμια...μην τρελλενεσαι...ψαχτο λιγο πιο ηρεμ :emojis-8:
 #128543  από Ελιζα
 Πέμ Αύγ 24, 2017 10:41 am
Ηρεμησε....μπορει να μην ειναι καν σκπ :) :)
Εστιες εχουν βρει και σε βρεφακια :) keep calm! :)